Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Lekár v ambulancii sestru neplatí, platí ju pacient (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž takto...

Ja sa Vám,ale Vážne čudujem.Na miesto toho, aby ste uvažovali o samostatnom zákone upravujúcom postavenie zdravotnej sestry v liečebnom procese, stále uvažujete o akejsi symbióze sestry a lekára.čo sa týka odbornosti ste približne na rovnakej úrovni aspoň čo sa týka abmbulantnej starostlivosti.Vypísať lístok a poslať pacienta k špecialistovi, to hádam dokážete aj sami.Či?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ambulantná starostlivosť nezahrňa iba vypisovanie výmenných lístkov, ale aj ošetrovanie rán, asistencia pri výkonoch ako je exstirpácia polypov, asistencia pri fibroskopii, endoskopii. To všetko sa robí a množstvo iných výkonov na ambulanciách. Takže chcete mi povedať, že lekár tu nepotrebuje sestru? Všetko si urobí sám. Vtom prípade gratulujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Článok p. Kočanovej /a aj reakcia diskutéra/ sa týka výslovne primárnej ambulantnej starostlivosti - tam sa žiadna exstirpácia polypov, asistencia pri fibroskopii, endoskopii a pod. nerobí. Pri týchto výkonoch nikto potrebu asistencie sestry nespochybňuje - dokonca to nemôže byť hociaká sestra, ale špecialistka na tieto výkony, pokiaľ viem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nehnevajte sa

ale mám 50 a takú sestru ako opisuje autorka som ešte nestretla, asi tam bude pes zakopaný. Poznám skutočne dobré sestry ale tie sa dopĺňajú s lekárom, spolupracujú a uľahčujú mu to kvantum práce. Skutočne si ale treba uvedomiť že hlavný je tu lekár, teda mal by byť :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lekar sa zase prejavil...

...omyl dolezity je pacient....nie lekar....
Lekar sestru mozno nepotrebuje...ale pacient ju potrebuje....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sestra sa zase prejavila :-)

neprežila by, keby si nekopla do lekára, chudina.
pacient ju potrebuje v nemocnici nie v ambulancii ako zakladá karty
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je lekár, ako lekár,...ani sestra

oko sestra. Poznám veľa lekárov, ktorí nevedia pichnúť injekciu, ani odobrať krv. Poznám všeobecného lekára, ktorý sa bojí pohľadu na krv a keď mu skolaboval pacient, situáciu zachránila sestra.

Porovnávať lekársku a ošetrovateľskú starostlivost u nás a na západe sa nedá a to preto, že obe majú iný historický a zdravotno manažérsky koncept. U nás vždy sestra doplňovala lekára v pomocných činnostiach a na Západe má lekár svoju samostatnú činnosť a sestra má tiež svoju vlastnú ošetrovateľskú činnosť, ktorá je samostatná a ide paralelne s lekárskou činnosťou, pričom sa lekárska a ošetrovateľská činnosť chápu ako rovnocenné a komplementárne. Z lekárskeho hľadiska je pritom určujúca lekárska činnosť, pričom sesterská činnosť ju podporuje, avšak oveľa komplexnejšie, ako u nás.

Po revolúcii sa u nás prijali západné ošetrovateľské štandardy, od sestier sa oficiálne vyžaduje (hlavne v nemocniciach) pracovať podľa západného konceptu modelových ošetrovateľských činností (náročných na administratívu a nútiacich sestru papierovo vykazovať predpísané činnosti), pričom lekári idú podľa starého konceptu, kde sestru vnímajú ako menej profesionálnu pomocnú zdravotnícku silu, ktorá vykonáva praktické ošetrovateľské činnosti podporujúce nimi predpísané liečbu. Žiadne sesterské diagnózy, ani iné špecifické činnosti (ktoré ma sestra predpísané) ich nezaujímajú, pretože v našom zdravotníckom koncepte diagnostikuje a lieči lekár a sestra je len praktický pomocník - robotník v zdravotníctve - helper.

V západnom ošetrovateľstve je ošetrovateľská činnosť chápaná ako veda a vysokoškolsky vzdelaná sestra je regulárny zdravotnícky pracovník pracujúci samostatne.

Dnešný zmätok u nás je zapríčinený konfliktom dvoch typov lekárskych a ošetrovateľských činností - starého systému, kde lekár bol bohom a sestra pomocníčkou a nového - západného prístupu ktorý sa prijal a
ktorý pretláča EÚ, kde nielen lekár, ale aj sestra lieči, pretože tá realizuje konkrétnu denno dennú starostlivosť o pacienta a je s ním v blízkom kontakte.

Ďalším problémom sú rozdielne podmienky práce sestry na nemocničných oddeleniach a v ordináciách všeobecných, alebo špecializovaných lekárov. Tam sa šikovný lekár možno bez sestry zaobíde, pričom aj tam je dosť činností, ktoré sú vyslovene sesterské.

Fungovanie nemocničných oddelení by sa však bez profesionálnych sestier nezaobišlo.

Na západe je ošetrovateľský systém chápaný komplexnejšie, modernejšie a od sestier sa vyžaduje viac činností, ktoré v našom starom systéme prináležali výlučne lekárom. Problém je v tom, že sestry sme prinútili fungovať (papierovo) v režime západných konceptov a lekárom sme umožnili pracovať v starom komunistickom režime, ktorý je lekáro - centrický a sestra je predurčená len na pomocné a podporné práce. Tento systém však mnohým našim lekárom vyhovuje a nemienia sa ho vzdať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

stará slovenska norma statikom vyhovoval

a nemienili sa jej vzdať v predchádzajúcom ,

ale museli sa jej vzdať , lebo bola nedostatočná
hoci budovy podla nej stali
ale slovenské koeficienty bezpečnosti
neboli na strane bezpečnosti

preto maju sestry aj VS vzdelanie
aby takéto zmeny na Slovensku aplikovali
platia od roku 2005 aj na Slovensku, platia aj v primárnej sfere, nielen v inštitucionálnej
sestry maju v paradigmách oše - uchovanie zdravia obyvateľstva, predchadzanie komplikáciam a zmiernenie utrpenia pacientov v komunitách

a ani jedna paradigma nehovori iba o odbere krvi, alebo pýtania kartičky poistenca

a ďakujeme Vám za podporu
lebo s prevenciou obyvateľstva sme v primárnej sfere ozaj na chvoste

v statike sme neboli na chvoste a museli sme to zmeniť vo väčší prospech bezpečnosti
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

pleties jablka s hruskami (resp ovocie s kamenmi), to po prve (ambulancia-nemocnica). Po druhe - kazda ambulancia ma inych pacientov, ine specifika. Ale podla slavnej EU "one size fits all" - co je blbost.
Ako uz aj ini povedali, jeden MD: jedna RN je blbost na kvadrat (prave som sa vratil z ambulancie, typicky mam 0.2 sestry - co uplne staci, teda 5 MDs mame jednu sestru. A mozem ta ubezpecit, ze robime vysoko specializovanu robotu. Ked potrebujem nieco specialne, tak sa zabezpeci jedna extra sestra, ale to je podla potreby. Slavne slovenske zakony uplne podporuju flexibilitu.
Co popisuje Kocanova by bolo najlepsie robit v samostatnej ambulancii, nech ma vlastnu licenciu a vlastnu ambulanciu, to jedine by davalo zmysel..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak by sa "lekár" bál pohľadu na krv

už ako medik by skončil v prvom ročníku. poznám jednu bývalú medičku, ktorej problém robila pitevňa, aj preto hneď skončila a študuje farmáciu. preto neverím, že lekárovi je zle pri pohľade na krv. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak vynos MZ SR predpisuje sestru v amb.

u všeobecného, praktického lekára,
tak logicky prenáša primárnu ošetrovatelsku starostlivosť v SR na spoločnú ambulanciu
to znamená, že ambulancie ju maju a musia poskytovať
lebo ju nik iný v komunitách neposkytuje - logika a legislatíva v SR

ak ju ambulancie neposkytujú,
tak neposkytujú komunitám kvalitnú zdravotnú starostlivosť
lebo ku kvalite ambulancie patrí aj
profesionálne odvedená oše starostlivosť v komunite

primárna ošetrovatelská starostlivosť je efektívnejšia než sekundárna
o prevencii nehovoriac aj o ostatných benefitoch komunity

nepleťme náklady na vytvorenie ambulancie spolu
s prevádzkou zdravotnej starostlivosti, ktorú si hradí pacient
a o ktorú je ochudobnený, ak v ambulancii nie je sestra

kvalitná sestra je vizitkou dobrej ambulancie
kvalitná sestra prináša benefit pre pacientov, komunitu
a v konečnom dôsledku aj benefit pre lekárov a spoločnú ambulanciu
a určite svojou kvalitnou prácou pomáha aj k splateniu uveru ambulancie,
pozitívne príklady sú a teda nechápem o čom točite?

logické a analytické myslenie je prínosom

(samostatna ambulancia oše starostlivosti bohužial nie je moja cesta, hoci je to príťažlivé pre pacientov)

moja cesta je iná, to však neznamená, že ako potenciálny pacient a člen komunity
nepotrebujem v ambulancii sestru profesionálku, ktorá sa napr. o mňa postará, ak nebudem vedieť od bolesti vstať z postele, alebo budem mať 40.stupňové horúčky, alebo budem vracať a nebudem môcť odísť z domu
ved si ju platím v odvodoch do zdravotnej poisťovne
tak o čom to točíte?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

citat
(samostatna ambulancia oše starostlivosti bohužial nie je moja cesta, hoci je to príťažlivé pre pacientov)

mozem dostat presne vysvetlenie - preco nie SAMOSTATNA AMBULANCIA OSE starostlivosti ? ak je to pritazlive pre pacientov a v zaujme pacientov, tak preco nie samostatne ambulancie ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

presne tak. Reci ako bobkov, ale skutek utek...:)
K++++++++
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nemozes. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Horúčka, bolesti, vracanie...to nemusí byť len brušná chrípka, ale trebárs aj meningoencefalitída. A ak bude, kto bude zodpovedný? Môže sestra sama naordinovať a pichnúť Torecan, má to v kompetencii? Platíte si v odvodoch aj lekára a toto je kompetencia lekára - či už v riadnej pracovnej dobe alebo LSPP - ak nie ste schopná prísť, lekár príde k Vám. Ak si sestra chce sama diagnostikovať a liečiť, musí za to niesť aj plnú zodpovednosť- ako samostatný poskytovateľ, nie zamestnanec lekára /hovoríme o ambulanciách, samozrejme/. No, myslím, že by si ÚDZS zgustol, ak by som miesto seba poslala na návštevu k takejto pacientke sestru..
Ale som zaskočená, lebo som myslela, že o toto Vám ide - predsa ste hovorili o sestre - samostetnej poskytovateľke, s vlastnou pečiatkou, o preskribcii sestrou - mám pocit, že ste otočili o 180 stupňov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neotočila som o 180 stupňov

ak píšem, že to nie je moja cesta, to neznamená ešte, že to nerobim

aby som zistila tu schizofreniu, tak som si tie topánky obula
a pracujem pre ADOS - samostatne poskytujem oše starostlivosť pacientom - aj komunitám v domácom prostredí, lebo u mna to nie je len oše pacienta, ale aj oše prevencia podporna aj pre pribuznych

žiadna teória, ale reálna prax, v ktorej však mám prázdne ruky
lebo, áno chýba mi preskribcia, zbytočne idem k nesebestačnému pacientovi, ak mu musim oznamiť, že všetko si musi zabezpečiť sám, lebo ja nemám preskribciu, mám iba vedomosti

a tu vidim tu potrebu tej ambulantne primárnej ošetrovatelskej starostlivosti - ak nemám preskribciu, tak ju ma moj lekár v ambulancii, s ktorým som spolu v tej ambulancii - zatial je to legislativne tak,
škrípe to v tej preskribcii zbytočne

tu dochádza k neefiktivite
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mám na mysli samozrejme preskribciu

ktoru by kludne oše poskytovatelka mohla mať
inkontinenčne pomôcky, vlhku terapiu, obvazovy materiál,
permanentné katétre, sáčky, pomôcky, polohovatelne pomôcky
roztoky, 60% alkohol ...


nemám na mysli
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ja si myslim, ze aj lekara PLATI pacient.

Bohuzial sa tak nesprava.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lekára nakontrahovala poistovna

aby poskytol služby jej klientom v rozsahu v akom má záujem poisťovňa.Co nakontarhuje to zaplatí z peňazí pacientov.Neviem či si s pacientami dohodla procesy ktoré popisuje statička,ale rozhodne nemá žiadnu chuť ich platiť,ani žiadny záujem ich niekomu dať.Ja ako lekár to nemám ako zmeniť,môže to zmeniť ten kto platí a je ich klientom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vidiet, ze autorka clanku nikdy neposielala na niekoho ucet mzdu. Sestru plati lekar z platieb, ktore dostane od ZP. Odrazu mu stat zakonom prikaze, plat viac! Ale platby od poistovni sa nezvysia tak aby to mohol urobit bez ohrozenia cash flow., kedze minuly rok este museli objednavat a platit cca 2000-3000 euro mesacne za vakciny a potom cakat kedy im to poistovna preplati, vdaka pan Uhliarik. A napriek tomu poznam vela lekarov, ktori maju ferovy vztah so sestrou a zvysili jej plat. SAestra u byt s lrom na edne vlnovej dlzkea pacient musi prist rad do ambulancie, nie iba za lekarom, potom tam nieco nesedi.
A mila pani, na to aby ste niekomu zaplatili 700 v cistom, je treba 1300 Euro (su v tom odvody zamestnanca aj zamestnavatela a dan), toto vacsinou zamestnanec nevie, resktive ho to (pravom) nezaujima.
A ak chce niekto reagovat, nie som lekar.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

??? -autorka má 35 rokov praxe v statike

a nespočetne veľa faktur za sebou, aj pred sebou, množstvo veľkých stabilných diel, možno okolo niektorého chodite, firmu, zamestnancov, kanceláriu ... registráciu v SKSI ...ekonómku ??? - skontrolujte si ma v registri SKSI - dve pečiatky - oprávnenie na projektovanie statiky pozemných stavieb a druhu na oprávnenie na projektovanie mostov, inžinierskych konštrukcií - so štátnym znakom ... zamestnancov si platim poctivo, všetky odvody takisto, inak sa nedá

ale stále sa čudujem - kam zmizla tá ošetrovateľská starostlivosť ??? ak má byť poskytovaná v ambulancii,
nepísala som o výške platov, písala som o tom, že pacient si ošetrovateľsku starostlivosť v ambulancii platí sám v zdravotnom poistení,
a ona zmizla, alebo mizne - to len, aby nedochádzalo k zavádzaniu verejnosti, lebo má byť poskytovaná kvalitne v ambulancii, podľa výnosu MZ SR ...
a potom je to na úkor kvality poskytovania ZS tej ambulancie

som statik a som sestra - obe VŠ vzdelanie teda Ing aj Mgr teda pochopte ma, stále sa pýtam, kam zmizla tá ošetrovatelská primárna starostlivosť poskytovaná sestrou v ambulanciách?

neviem si predstaviť že by som neposkytovala konštruktérske práce v statike - to znamená výkresy, ktoré vypracujú zamestnanci, aj ja a dostavala by som zaplatené za to zo zdrojov verejného poistenia občanov???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

priklad
poistovna - stat - si objedna stavbu mostu a vopred urci ze most musi byt 3 km dlhy a s piatimi podperami - stlpmi a za tolko aj zaplati.
vy pridete na to, ze ten most potrebuje 7 podpier a dlzku 5 km - chcete vyjednat so statom zmenu ceny, ved treba nakreslit viac vykresov a je potrebny aj material na 7 a nie 5 podpier aj dlzka a vjazdy sa zmenili, ale stat nepopusti - trva na tom, ze zaplati 3 km most a 5 podpier, vy viete ze pre bezpecnost dopravy a mosta je nutne 5 km a 7 podpier.
stat ale nezaplati viac a stavitel vie, ze postavit to podla statnej predstavy ohrozi zivoty vsetkych, ktori po tom moste budu jazdit.


a vculeky co ? ustupit statu alebo svedomiu zarobit na plast betty barclay alebo trikrat otocit kazdy cent a seconhand nakupy ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nikam nezmizla ošetrovateľská starostlivosť poskytovaná sestrou. Poskytuje sa na takej úrovni, aká je predpísaná. Máme povinnosť zamestnávať sestru, ale nemusí to byť sestra s VŠ vzdelaním. Sestry, ktoré majú len SŠ vzdelanie s maturitou /neviem do akého roku získané - to Vy určite viete lepšie ako ja/, majú výnimku zo vzdelania a teda úplne legálne pracujú v našich ambulanciách. A logicky, sestra s maturitou nemôže aplikovať v praxi to, čo sa učí na magisterskom alebo bakalárskom stupni VŠ. Takže takú starostlivosť, na akú majú vzdelanie a prax, takú naše sestry poskytujú. Legálne.
A je zvláštne, že na jednej strane toľko vyzdvihujete vzdelanie, ale paradoxne takáto menej vzdelaná sestra, logicky s menšími kompetenciami, by podľa zákona o platoch bola na tom platovo oveľa lepšie ako vzdelaná magisterka, schopná ďaleko samostatnejšej práce.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja rozumiem kam mierite, v niektorych krajinach vas najskor vidi sestra a potom vas posle k lekarovi. Ale v niktorych ambulanciach so starsou dvojicou lekar-sestra to funguje tak, ze sestra tam robi to co robila vzdy: odbery, odmera tlak, pise do karty, vazi, vysetruje zrak,... (teraz hovorim o sestre v pediatrickej ambulancii) A poznam vela sukromnych ambulancii, ktore tak funguju takze neviem ake percento lekarov nema alebo ma neerudovanu sestru. Tak len vas prosim nehadze lekarov do jedneho vreca: "Dlhoročná snaha lekárov zarobiť na pacientoch zdegradovala prácu sestry. "
Lekari nie su majitelia cinskej manufaktury, ale vykonavau svoje poslanie so ctou. Pokial viete o ambulancii, ktora nema sestru, prosim oznamit napriklad na VUC a taky lekar pride rychlo o zmluvy s poistovnami aj o licenciu. Verim, ze ostatni lekari takych ludi medzi sebou mat nemusia.
A ak chceme hovorit o niecom extra, co by sestra mohla robit.
Je to aj o formulovani zodpovednosti, pretoze v sucasnej dobe je lekar zodpovedny, on ma licenciu, on odnesie na VUC pol kila dokumentov aby vobec mohol robit, sestra je uvedena ako sestra, to je vsetko...je zodpovedny tak isto ako je zodpovedny statik a nie osoba, ktora kreslila vykresy. Verim, ze nedavate vypracovat statiicky posudok osobe, ktora na to nema opravnenie.
Myslim si, ze zvysenie zodpovednosti sestry (a aj platoveho postavenia) je dobra myslienka, ale musi byt legislativne, odborne aj financne podlozena. Nech sa o tom vedie diskusia a pripravi sa moznost zavedenia do praxe. V sucasnej dobe to nevidim ruzovo ked sa pozriem na rozumovy potencial v parlamente.

K tym platom a tomu nestastnemu zakonu som len chcel tolko, ze je to podobne ako keby poslanci schvalili zakon, v ktorom urcuju minimalnu vysku mzdy projektanta (samozrejme odlisnu od minimalnej mzdy v narodnom hospodarstve)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lekar nemusi mat sestru!

V pripade, ked pan doktor neni plateny zo spolocnych solidarnych verejnych zdrojov vsetkych obcanov, nech si robi organizacne co chce a nech na neho dohliada iba lekarska komora a hygiena. V pripade, ze chce byt partnerom zdravotneho poistenia, tak nech sa prisposobi normam, ktora tato poistovna ma. Lekar moze svoju pracu vykonavat efektivne iba so sestrou alebo inym podpornym personalom. Lekar ma liecit a nie stracat cas niecim, co moze vykonat niekdo s inou kvalifikaciou. V takomto pripade by aj mzdy (zdrav sestram, osetrovatelom, sanitarom a inym) mali vymedzovat zdrav.poistovne. V sukromnych ambulanciach a nemocniciach, ktore nemaju zmluvy s poistovnami, nech si davaju mzdy ake chcu. Ale mili pani doktori, ktori z vas su tak "dobry" ze mozete existovat bez zmluvy s zdravotnou poistovnou?
 

<< < 1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho