Minister Krajcer a jeho vianočný darček

Kunsthalle v Bratislave je snom snáď každého súčasného vytvarníka, ale taktiež teoretika umenia.  Vyše 15 rokov sa tento sen ťahá z jednej vlády na druhú s neúspešnými pokusmi o splnenie. Na vianoce 2011 však konečne prišiel čas! Minister Krajcer so svojim tímom prišli s riešením a celá umelecká obec oslavovala. Vlastne nie. Neoslavovala. Tí nevďačníci nad ministrovým darčekom len krútili hlavami. A tak sa minister pýtal sám seba: „Prečo? Čo som spravil zle? Chceli Kunsthalle a ja som im ju dal!“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Tak teda, Pán Minister, poviem Vám prečo. Poviem Vám čo ste spravili zle. Na základe čoho ste uvážili že priestory galérie Danubiana sú vhodné pre projekt akým je Kunsthalle? Určite ste videli podobné inštitúcie u našich geografických susedov. Myslíte, že s Kunsthalle v Danubiane by sme sa konečne mohli porovnávať úžasnou inštitúciou pre súčasné umenie so susedými štátmi? Ťažko. Nepochybne, budova galérie Danubiana má svoje prednosti, ale rozhodne nie som sám čo si myslí, že pre inštitúciu, akou by Kunsthalle mala byť, sú tieto priestory jednoducho nevhodné. Za všetky dôvody, ktorých je neúrekom, spomeniem jeden, elementárny, ktorý pochopí úplne každý: Poloha. Porovnajme si polohu galérie Danubiana s polohou trebárs pražského Rudolfína. Ešte raz opakujem, budova galérie Danubiana má svoje čaro, ale inštitúcia akou je Kunsthalle by rozhodne mala mať dostupnejšie sídlo (Dom Umenia napr.). Nehovoriac o tom, že Danubiana má štatút súkromnej galérie. A tak by to malo aj ostať.
Možno žiadam veľa, ale finančné prostriedky na prevádzkovanie galérie Danubiana a budova slovenskej Kunsthalle by mali byť dva odlišné projekty. Viem, že s terajším rozpočtom je to len ťažko splniteľné, napriek tomu si myslím, že kultúra na Slovensku si po rokoch zanedbávania túto injekciu zaslúži. A ak by sa predsa finančné prostriedky na založenie (serióznej) Kunsthalle nenašli, myslím si, že lepšie je tento sen snívať ďalej, ako dostať niečo, čo sa na ten sen podobá len na oko.
Ak sa chce niekto hrať na Vianoce, nech teda skutočne plní priania a netransformuje si ich podľa svojich predstáv. Tak sa totiž veľmi ľahko stane, americkým štýlom povedané, zo Santu Grinch.

Adam Cíbik

Adam Cíbik

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kunsthistorie Student ohne "Begabung" Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu