Činnosť tajných služieb je zvyčajne trojaká - zber informácií, kontrarozviedna činnosť a utajená práca v teréne. Spravodajské agentúry sa pri zbieraní informácií zameriavajú na tie, ktoré majú národný význam, pričom zabraňujú uplatňovaniu porovnateľných metód členov tajných služieb v neprospech daného štátu. Utajená činnosť v teréne môže prebiehať na niekoľkých bázach: diplomatickej, vojenskej a politickej. Hodnota informácie sa líši od jej významu, nezávisle na potrebách štátnych služieb krajín, ktoré ju postrádajú.
"Tajných" pri boji o informácie rozlišujeme podľa toho, akým spôsobom a v závislosti na akú situáciu v ich krajine vykazujú svoju činnosť. Agent provokatér v štáte, kde sa predstiera vojna, potrebuje informácie na fialovom papieriku s ochrannou známkou v hodnote päťkoruny. Agent bez záväzkov zo štátu, v ktorom panuje chaos hraničiaci s anarchiou, je vycvičený stroj na prírodný pohon a pamätá si slová alebo kódy v správnom poradí. Tretí je typ agenta s búrkou a chrbtom v tvare batoha s tajným prístupovým heslom. Tento agent pracuje nezávisle na svojom velení, ktoré si vďaka jeho vysokým výhram v kasíne platí potrebné informácie z iných zdrojov. Túto možnosť vo veľkom využívali Rusi pri príprave plánov na napadnutie Fínska. Neposledným typom je agent s povolením zabíjať, operujúci pod hlavičkou monarchie. Informačné kanály každého z nich sú predmetom závislého skúmania na mnohých úrovniach. Laboratórne pokusy na myšiach zatiaľ nepriniesli žiadne výsledky, a to pre nezáujem. Vládni činitelia zodpovední za fungovanie spravodajských služieb nie sú s doterajšími výsledkami skúmaní spokojní, pretože do nich musia investovať väčšie peniaze, ktoré im následne chýbajú na zaplatenie tlmočníkov. Absencia sociálnej siete, ktorá by tlmočníkov a prekladateľov udržala nad úrovňou parlamentného minima, je prvým a veľmi závažným zádrheľom v spolupráci tajných služieb dvoch krajín. Známy je príklad z Poľska z jesene 2007, písali o tom noviny, keď sa šéf tajnej služby bieloruského kniežactva nemohol pre štrajk tlmočníkov zúčastniť bilaterálneho rokovania so svojím poľským náprotivkom a povráva sa, že keď po tomto fiasku prišiel do hotelovej izby, chlebíčky už boli úplne studené.
Výzvy postkomunistického veku
Prvou a hlavnou výzvou časového obdobia ohraničeného pádom Berlínskeho múru a zrovnaním potemkinovských dedín so zemou bolo vymyslieť systém technického zabezpečenia pre mikrovlnné rúry "západného" typu, aby sa zamedzilo faux pas pri rokovaniach spravodajských agentúr za neprítomnosti klasických plynových rúr. Krátko po zmene režimu sa vďaka lustračnému zákonu v Českej republike zamedzilo používaniu rúr ukrajinského modelu s návodom na upravenie nekonzervovaných potravín pre politikov a diplomatov spoza železnej opony. Rovnaké pravidlá sa už v tom čase presadzovali aj v rámci spolupráce spravodajských služieb, ktoré si sprvoti nárokovali mikrovlnné rúry na základe nórskeho prototypu s priamym vstrekovaním oleja, podľa tzv. "Košického protokolu" sa však museli uspokojiť so základným modelom. Proti tomuto sa inheď postavila novinárska obec, známa svojimi lukulskými chúťkami, ani lobovanie na najvyššých miestach (ministerstvo pre úpravu základných potravín) však neprinieslo dodatok ku Košickému protokolu, čo s nadšením privítali predstavitelia Ochrancov surového mäsa a Zväzu pre orezávanie bravčoviny na vikinský spôsob. V intelektuálnych kruhoch doteraz predstavuje tento potravinársky imperatív bod ostrého sporu, na ktorý sa naviac nalepili fenomény globalizácie, medzinárodného terorizmu a prudkého vývoja moderných technologií.
Ako obzvlášť nebezpečné a labilne pôsobiace sa postupom času ukázali terorizmus a vývoj technológií. Tieto dve zložky totiž úzko spolupracujú na presadení výbušného typu mikrovlnných rúr bez mnohojazyčného návodu na použitie. Protesty doslova po celom svete opantala idea biologicky neupravených potravín, ktoré v spojitosti s týmto modelom mikrovlnných rúr stoja v ostrom rozpore s Európskym dohovorom o nepoužívaní mexického metrického systému. Špičky európskeho potravinárstva ...
Zameranie sa na Európsku úniu: v čom spočívajú problémy spolupráce spravodajskýchslužieb v prostredí EÚ?
… sa každodenne stretávajú za lichobežníkovým stolom a diskutujú o pálčivých hrozbách, najmä v oblasti strukovín a koreňovej zeleniny. Skupiny profesionálne deformovaných odborníkov z Maďarska a Albánska sa ešte v júni tohto roku snažili vniesť do celej záležitosti politický rozmer a v Európskom parlamente založili frakciu "Európska frakcia za práva nefalšovaných potravín v medzinárodnej spolupráci spravodajských služieb," ktorá v posledných priamych voľbách do Parlamentu prevalcovala hlavného favorita, "Neokonzervatívnu stranu za oslobodenie hlávkového šalátu", o takmer dvadsať percent. Na niekoľkých mimoriadnych rokovaniach sa preto museli stretnúť šéfovia takzvaných "diétnych komisií" Európskej rady a Komisie, ktorí v spolupráci s Európskym súdnym dvorom vyhlásili voľby za neplatné a zakázali v nových voľbách hlasovať za strany, ktoré vo svojom programe ostro odsudzujú odnos biologického odpadu na husto obývané územie rovníkovej Afriky. Nebyť útoku štrajkujúcich tlmočníkov a tajnej švédskej šalátovej loby na strategické ciele na severovýchode Švajčiarska, profil medzinárodnej spolupráce spravodajských služieb by mal dnes úplne inú tvár. V najbližšej budúcnosti však tento rozmer činnosti tajných služieb nemá na ružiach ustlané, keďže sú neoficiálne ohlásené ostré útoky extrémnych pažitkárov a rôznych pochybných spolkov presadzujúcich svojské ponímanie konečného riešenia otázky umelých hnojív.