Projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande v plnom prúde

Z Ugandy nám píše náš dobrovoľník John, ktorý od marca pôsobí v našom novo otvorenom tréningovom centre a farme.

Projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande v plnom prúde
Školenie budúcich trénerov na farme v Ugande. (Zdroj: John Martor Reeves, ADRA dobrovoľníčka v Ugande)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po dvojtýždňovom zapracovaní v Kampale, kde má ADRA Uganda svoju hlavnú kanceláriu, som sa presunul do osídlia pre utečencov Kyaka II (okres Kyegwega), v ktorom našlo domov viac ako 123000 utečencov z Konga, KDR, Burundi a Južného Sudánu. Práve tu ADRA Slovensko uskutočňuje projekt FOU (Farming Opportunity for Uganda), ktorého cieľom je zmenšenie priepasti v oblasti potravinovej sebestačnosti medzi miestnymi a utečeneckou komunitou.

Projektový tím som od marca posilnil aj ja, a to ako humanitárny dobrovoľník - projektový asistent. Osídlie Kyaka II sa teda na pár mesiacov stane aj mojím domovom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na našom projekte momentálne pracujú štyria zamestnanci: dvaja príležitostní pracovníci, záhradník a vodič. Očakávame, že v tento mesiac sa k nám pridá aj agronóm, ktorý bude školiť budúcich trénerov. Tí sa naučia základy farmárčenia, a následne sami budú učiť ľudí zo svojej komunity pestovať rôzne druhy bio zeleniny. Ide o tú časť utečeneckej komunity, ktorá sa doteraz nemala možnosť zapojiť do nášho projektu.

Pred začiatkom novej fázy projektu sme sa s miestnym ADRA tímom vybrali navštíviť farmy bývalých účastníkov nášho projektu. Zaujímalo nás, ako sa im darí, a s akými problémami sa stretávajú. Okrem mnohých príkladov úspešného farmárčenia sme narazili aj na niekoľko výziev, ktorým miestni farmári musia čeliť. To nás podnietilo otvoriť diskusiu, a hľadať spôsoby ich riešenia.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci oprášenia znalostí sme týchto farmárov pozvali do nášho novo otvoreného tréningového centra - na našu farmu, kde farmárov učíme, ako v malej záhrade vyprodukovať čo najviac potravín na vlastnú obživu. Hovorili sme o tom, ako správne pripraviť pôdu, zasadiť semená, a ako a kedy rastliny presádzať do záhrady. Medzi plodiny, ktoré pestujú, patria najmä baklažány, repa, brokolica, karfiol, červená a zelená kapusta, červená cibuľa a melón.

Poľnohospodárska sezóna v Ugande začína v marci. Zvyčajne je sprevádzaná dažďom, a podmienky na pestovanie plodín sú v tomto čase ideálne. Náš projekt však začal až v apríli, keď nebolo dostatok zrážok na zabezpečenie správneho rastu plodín. Na to, aby sme dohnali vzniknutý rozdiel, sme museli zintenzívniť našu prácu.

SkryťVypnúť reklamu

Byť priamo v teréne a vidieť na vlastné oči, v akých ťažkých podmienkach žije miestna utečenecká komunita, iba posilnilo moje odhodlanie byť dobrovoľníkom a podporiť tento projekt svojou expertízou. Stretávam sa s nimi často, a vždy sú ku mne prívetiví a láskaví. Taktiež so mnou radi zdieľajú výsledky svojich pozorovaní a nápady. Sú nám veľmi vďační a chcú, aby ADRA Slovensko aj naďalej pokračovala v tomto projekte. Práca s utečencami v srdci Afriky je pre mňa zatiaľ veľmi hodnotnou a inšpirujúcou skúsenosťou.

***

Podporiť náš projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande môžete aj vy: https://www.adra.sk/pomahajte-s-nami/financne/

SkryťVypnúť reklamu

Pomôcť priamo utečencom žijúcim v tejto oblasti môžete prostredníctvom darovania semien a sadeničiek zeleniny a ovocných stromov: https://www.adra.sk/.../semena-a-sadenicky-pre-jednu-rodinu/

ADRA Slovensko

ADRA Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Už 29 rokov poskytujeme humanitárnu pomoc ľuďom v núdzi. Začítajte sa do našich príbehov z terénu a pomáhajte s nami! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu