Každá garancia niečo stojí. Napríklad nižší dôchodok

Ak vám niekto „garantuje pozitívne zhodnotenie“, v skutočnosti tým prichádzate o výrazne vyššie výnosy.

Každá garancia niečo stojí. Napríklad nižší dôchodok
(Zdroj: freepik.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Garantujeme vrátenie peňazí. Garantujeme 2 roky bez poruchy. Garantujeme výnos 5 %.

Podobné slogany v praxi vynikajúco fungujú a naozaj prinášajú množstvo zákazníkov. Garancie sú dlhodobo veľmi populárny marketingový nástroj. Ľudia totiž majú radi garancie a nemajú radi neistotu. A je to úplne prirodzené. 

Kde však garancie reálne ľudí oberajú o peniaze, sú dôchodkové úspory. Ak vám niekto garantuje pozitívne zhodnotenie, bohužiaľ tým prichádzate o výrazne vyššie výnosy.

Prečo?

V skratke – pretože každá garancia niečo stojí a obzvlášť v investičnom svete je takáto garancia mimoriadne drahá. Cenou sú obetované výnosy.   

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Garancie po prvýkrát

V druhom dôchodkovom pilieri boli garancie zavedené v apríli 2009. Vo všetkých typoch fondov museli dôchodkové správcovské spoločnosti (ďalej len DSS) garantovať nezáporný výnos na ľubovoľnom 6-mesačnom období. Inými slovami – na akékoľvek 6-mesačné obdobie ste sa pozreli, fond nesmel byť v mínuse.

Akcie sú však počas šiestich mesiacov v mínuse pomerne často, dokonca aj počas jedného roku a občas aj počas piatich rokov.

Dôsledkom preto bolo, že DSS do žiadnych akcií investovať nemohli a celý majetok tvorili iba termínované vklady – jediné, čo dokázalo splniť 6-mesačné garancie. A výnosy termínovaných vkladov boli násobne nižšie ako výnosy akciových trhov. Sporitelia zavedením garancií prišli o výrazne vyššie výnosy a výrazne vyšší dôchodok.

SkryťVypnúť reklamu

Garancie po druhýkrát

Na jar 2013 boli garancie v zmiešaných a akciových fondoch zrušené, no zostali v dlhopisových fondoch. Dnes sa teda vieme ľahko pozrieť na to, aký vplyv mali garancie na výnosy vo fondoch – porovnaním „garantovaných“ a „negarantovaných“ období:

SkryťVypnúť reklamu
Zdroj: NBS a kalkulácie VÚB Generali
Zdroj: NBS a kalkulácie VÚB Generali 

Vplyv garancií bol výrazný.

Konkrétne znamenal približne 3-násobne nižšie výnosy dôchodkových úspor. V reči čísel bol vplyv nasledovný:

Kým výnosy akciových fondov sa v čase garancií hýbali v rozmedzí od +6 % do +10 % (anualizovane +1,7 % p. a. až +2,6 % p. a.), po ich zrušení dosahovali od +44 % do +104 % (anualizovane +4,4 % p. a. až +8,7 % p. a.). Dôchodkové úspory sa tak po zrušení garancií zhodnocovali približne 3-násobne viac.

SkryťVypnúť reklamu

Aký vplyv majú výrazne vyššie výnosy na budúci dôchodok z 2. piliera?

Výrazne veľký. Na ilustráciu vieme použiť príklad celoživotného sporenia si v garantovanom dlhopisovom fonde oproti celoživotnému sporeniu si v indexovom negarantovanom fonde:

Zdroj: kalkulácie VÚB Generali za realistických predpokladov, totožných s tými, ktoré sa používajú pri zasielaní ročných výpisov
Zdroj: kalkulácie VÚB Generali za realistických predpokladov, totožných s tými, ktoré sa používajú pri zasielaní ročných výpisov 

Budúci dôchodok z 2. piliera môže byť pri sporení v negarantovanom fonde aj o niekoľko stoviek eur mesačne vyšší oproti sporeniu v garantovanom fonde.

Aktuálne garancie v dlhopisových fondoch

Kým v zmiešaných a akciových fondoch boli garancie na jar 2013 zrušené, garancie naďalej zostali v dlhopisových fondoch – na ľubovoľnom 10-ročnom období.

SkryťVypnúť reklamu

A nie je 10 rokov dosť dlhý čas? Obmedzuje vôbec ešte výnosy?

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálne sú na trhu veľmi nízke až záporné úrovne výnosov. V čase písania článku bol výnos 10-ročného slovenského štátneho dlhopisu na úrovni 0 % p. a. a nemeckého štátneho dlhopisu dokonca -0,3 % p. a.

Riziko prekročenia garancií aj v 10-ročnom horizonte je tak oveľa vyššie ako v minulosti, čo DSS musia zohľadniť aj v konzervatívnejšom výbere investícií. Aj na 10 rokoch teda garancie znamenajú výrazne nižší výnos.

Ale veď dlhopisy iba rastú, tak aký problém predstavujú garancie?

Nie, dlhopisy môžu klesať úplne rovnako ako akcie, akurát v menšej miere:

Zdroj: Bloomberg a kalkulácie VÚB Generali
Zdroj: Bloomberg a kalkulácie VÚB Generali 

Aktuálne platné 10-ročné garancie v dlhopisových fondoch nútia DSS investovať výrazne konzervatívnejšie, ako je optimálne, a majú za následok výrazne nižšie výnosy pre sporiteľov. Akékoľvek garancie majú za následok výrazne nižšie výnosy pre sporiteľov a výrazne nižšie budúce dôchodky.

Budúcnosť garancií

Zavádzanie akýchkoľvek garancií v penzijných fondoch je vo svete ojedinelým javom, keďže je všeobecne známe, že vedú k nižším výnosom – bez ohľadu na podobu garancií. Vo vyspelých penzijných systémoch s dlhou históriou garancie nenájdeme.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo? Pretože cieľom vyspelých penzijných systémov je zabezpečiť sporiteľom čo najvyšší dôchodok – nie istotu nízkeho dôchodku.

Optimálnym riešením, ktoré dlhodobo vedie k čo najvyšším výnosom, a teda čo najvyšším dôchodkom pre sporiteľov, je zrušenie akýchkoľvek garancií v akomkoľvek type penzijného fondu a umožnenie dôchodkovým úsporám zhodnocovať ich bez obmedzení.

Obrázok blogu

Igor Vilček, vedúci oddelenia Riadenia investícií, VÚB Generali DSS a kolektív autorov VÚB Generali DSS 

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  18x

V druhom pilieri si na svoje dôchodky sporí viac ako 1,6 milióna občanov a úlohou dôchodkových správcovských spoločností je zodpovedná správa úspor. A komunikácia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
SkryťZatvoriť reklamu