Čo znamenajú skratký vo výbave auta?

V tomto článku by som chcel vysvetliť jednotlivé skratky výbavy osobných vozidiel.  Všetky skratky sa nedajú spomenúť v jednom článku preto sa zameriavam na tie najdôležitejšie resp. najčastejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

ABS - (Anti-lock Braking System)

Protiblokovací systém ABS je jedným zo základných prvkov aktívnej bezpečnosti vozidla. Svojou funkciou má zabrániť zablokovaniu kolies pri brzdení, a tým aj strate adhézie medzi kolesom a vozovkou. Vďaka systému ABS je vozidlo ovládateľné aj pri prudkom brzdení.

BAS - (Brake Assistant System)

Brzdový asistent, ktorý pri zaznamenaní prudkého zošliapnutia brzového pedálu pomáha vyvinúť čo najväčší tlak v brzdovej sústave pre dosiahnutie kratšej brzdnej dráhy.

Brzdový asistent

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je zariadenie pomáhajúce vodičovi pri kritickom brzdení. Výrobcovia automobilov dnes ponúkajú rôzne varianty brzdových asistentov a používajú pre ne rôzne označenia. Jednotlivý brzdový asistenti sa však líšia len v spôsobe snímania signálov potrebných na hodnotenie, inak sú v princípe všetky podobné.

Dynamic Drive

Systém Dynamic Drive od automobilky BMW zvyšuje komfort cestovania vďaka elektronicky riadeným stabilizátorom na prednej a zadnej náprave. Autá vybavené systémom Dynamic Drive vykazujú menšie nakláňanie pri prejazde zákrut, čo zvyšuje agilitu auta a robia jazdu príjemnejšou.

ESP - (Electronic Stability Programme)

SkryťVypnúť reklamu

Elektronický stabilizačný program - pomáha zabrániť šmyku auta v kritickej situácii obmedzením výkonu motora, resp. pribrzďovaním jednotlivých kolies - udržuje smer vozidla - aktivuje sa ak vozidlo nepokračuje v smere natočenia volantu.

Safe system

Jeden zo zabezpečovacích systémov vozidla, ktorý zabraňuje nežiadúcemu otvoreniu dverí uzamknutého vozidla zvnútra. Otvorenie vozidla je nemožné vďaka oddelenému mechanizmu otvárania dverí od vnútorných kľučiek. Teda, ak sa aj stane, že nežiadúca osoba do vozidla vnikne rozbitím okenného skla, nemôže vozidlo otvoriť kľučkou z vnútra vozidla a nemôže ani vytiahnuť poistné uzávery na vnútornej strane dverí. Safe systém je vo väčšine prípadov dodávaný ako doplnok centrálneho zamykania.

SkryťVypnúť reklamu

Teleaid

Je označenie telematického záchranného systému používaného automobilkou Mercedes-Benz. Tento systém funguje celoplošne v USA a v deviatich európskych krajinách. Systém je schopný vyhodnotiť vznik nehody a automaticky vyslať núdzový signál. Núdzový SOS signál obsahuje nielen presnú polohu havarovaného vozidla, ale aj typ a farbu vozidla. SOS informácie navyše obsahujú údaje o predpokladanej vážnosti nehody.

XDS

Automobilky Volkswagen, Seat a Škoda dávajú do svojich športovejších modelov elektronický systém XDS. V podstate sa jedná o elektronickú uzávierku diferenciálu, ktorá zlepšuje trakciu auta pri prejazde zákrutou.

Tomáš Agócs

Tomáš Agócs

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dopravný inžinier Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu