Posledná kvapka pre učitelov?

Posledná kvapka, ktorá kvapne do pohára znamená, že voda z pohára vytečie... Učitelia na Slovensku sa prebudili a podpisujú petíciu, aby vyjadrili svoj nesúhlas so zákonom číslo 317/2009, ktorý sa venuje vzdelávaniu pedagogických a odborných pracovníkov v školstve.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)


Tlačové oddelenie ministerstva školstva označilo túto aktivitu učiteľov ako spolitizovanie odbornej problematiky, keďže je pred voľbami. A prečo nie? Spôsob realizácie školskej reformy, ktorej garantom je ministerstvo školstva spĺňa v plnej miere iba jeden atribút a to politický. Veľmi silne pripomína " Potemkinove dediny". Knieža Potemkin sa preslávil tým, že na brehoch rieky, po ktorej sa plavila cárovná Katarína II. dal postaviť iba priečelia domov, aby budili dojem, že za nimi sú prosperujúce dediny. Tak ako to vyzerá aj so školskou reformou na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomínaný zákon je direktívny, byrokratický, diskriminačný a vysmieva sa všetkým, ktorých sa týka. Odoberá učiteľom právo slobodne sa rozhodnúť a vybrať si štúdium, ktoré ich zaujíma , alebo ktoré uznajú, že potrebujú pre svoju prax, pretože iba za akreditované vzdelávanie môžu získavať "bodíky" a postupne našetriť si na prídavok k platu. Riaditeľov tento zákon zbavuje právomoci a zodpovednosti za kvalitné vyučovanie v škole, lebo podľa tohto zákona je kvalitný učiteľ iba ten, ktorý zbiera kredity...

Strojcovia zákona sa odvolávajú na zákon č. 553/2003 Z.z., ktorý dáva riaditeľovi povinnosť vyplatiť zamestnancovi tarifný plat a zároveň za kvalitné plnenie úloh určiť osobitný príplatok, odmenu či dokonca osobný plat. Pravda je taká, že riaditeľ si túto povinnosť môže splniť iba vtedy, ak má z čoho rozdeľovať. Nikto z nás nepochybuje, najmä v školstve nie, že " zamestnanec je povinný sústavne si prehlbovať kvalifikáciu na výkon práce dohodnutej v pracovnej zmluve". Myslím si, že väčšina riaditeľov škôl sa snaží čo najskôr sa rozlúčiť s učiteľom, ktorý na sebe nepracuje, ktorý sa nevenuje svojim žiakom, ktorý nemá v triede autoritu, atď. Tvrdím, že je v životom záujme učiteľov, aby na sebe pracovali a väčšina z nich to aj robí.

Skryť Vypnúť reklamu

Veď sú to učitelia, ktorí musia každý deň predstúpiť pred svojich žiakov. Len oni idú so svojou kožou na trh a odovzdávajú žiakom kus seba, svoju energiu, invenciu, silu osobnosti. Oni premýšľajú ako zaujať žiakov, ako ich primäť k spolupráci, k tvorivej aktivite a činnosti na hodinách. Nie je to vôbec ľahké. Učiteľ musí byť kreatívny a flexibilný technicky zdatný, osobnostne silný a vyrovnaný, aby zvládal okrem iného aj neúctu, ignoranciu, výsmech či aroganciu nielen zo strany žiakov, ale často i rodičov. Zdravie a vzdelanie sú najdôležitejšie hodnoty, ktoré môžeme dať našim deťom, a preto potrebujeme vzdelaných a múdrych učiteľov ako soľ. Trvalé finančné suchoty v našom školstve sú už ohranou pesničkou a zákon, voči ktorému učitelia protestujú pokračuje v tejto "tradícii ". Výška odmeňovania učiteľov nie je adekvátna nárokom , ktoré sú na nich kladené.

Skryť Vypnúť reklamu

tento článok je uverejnený na stránkw www.azen-eu.sk

Alena Turčanová

Alena Turčanová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

zaujimate sa o skolstvo? hovorme o nom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu