Sedem mŕtvych byvolov

Ručná brzda, tehla pod kolesom, bola odistená. Mladíci roztlačili tú plechovú obludu, aby naskočila dole kopcom

Sedem mŕtvych byvolov
Tesne po havárii (Zdroj: photoandtraveling@gmail.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Zo Zimbabwe sa dá dostať Botswany len taxíkom. Tak teda jeden objednávame. Na hranici nás šofér vysadí. Okrem nás tu sú len ďalší traja ľudia, takže imigračné formality prebiehajú hladko. Pešo prechádzame medzi krajinami a v novom štáte nás čaká druhé auto, ktoré nás berie do pohraničného mesta Kasane.

Hranica do Botswany
Hranica do Botswany (zdroj: photoandtraveling@gmail.com)

Odtiaľ sa večer presúvame ďalej, do mesta Maun. Tam bude naša základňa. Cesta má trvať zhruba 8 hodín, takže máme aj ubytovanie, lebo to zaberie celú noc. Autobus má svoje najlepšie časy dávno za sebou. Možno je starší ako ja

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je pár minút pred plánovaným odchodom. Do uličky, medzi sedačkami, sa postaví mladík a začne niečo vážne rozprávať v lokálnom jazyku. Nič nerozumiem, no je mi jasné, že dáva inštruktáž pred cestou. Všetci ho bez slova počúvajú. Pôsobí to veľmi vážne. Na konci tohto príhovoru, si slovo preberie starší chlapík. Nahlas sa začne modliť. Prosí Boha, aby nás ochraňoval, dával nás pozor. Ďakuje za jeho utrpenie, ktoré pre nás podstúpil. Všetci mali sklonené hlavy a spojené ruky pre modlitbu. Na konci spoločne poďakovali. Všetci okrem nás dvoch, biele tváre z Európy. My sme len pozerali a žasli nad atmosférou, ktorá zavládla v autobuse.

SkryťVypnúť reklamu
Nočný autobus z pohraničného Kasane
Nočný autobus z pohraničného Kasane (zdroj: photoandtraveling@gmail.com)

Je čas vyraziť. Ručná brzda, v podobe tehly pod kolesom, bola odistená. Ide sa na to. Mladíci roztlačili tú plechovú obludu, aby naskočila dole kopcom. Za jazdy ešte ponaskakovali tí, čo roztláčali a už nebolo najmenších pochýb, že sme na ceste.

Sedíme v prvej rade, hneď za šoférom. Cez čelné sklo tak vidíme, to isté ako šofér. V noci migruje veľa zvierat a pozerám do tmavej diaľky, či nejaké uvidím. Okolo cesty sú značky, ktoré signalizujú aká zver sa v danom úseku vyskytuje pri ceste najčastejšie.

O predošlých cestách píšem aj vo svojej knihe Cestovateľ
O predošlých cestách píšem aj vo svojej knihe Cestovateľ (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)

Nič však nevidím. Teda okrem všetkých možných farebných kontroliek, ktoré svietia šoférovi okolo volantu. Najviac ma znepokojuje tá, čo signalizuje problém s brzdami. Ideme však ďalej. Pozerám na mapu. Máme za sebou bezmála prvých 20km a pred nami vidím blikať sanitku. Prechádzame okolo autonehody. Osobné auto sa zrazilo s byvolom. Zakrvaveného šoféra ošetruje zdravotník a byvol je mŕtvy vedľa cesty. S Mirom si vymeníme znepokojené pohľady a opäť pozeráme na cestu pred nami. Všade tma ako vo vreci. Autobus pred sebou tlačí dva svetelné kužele, ktoré aspoň ako tak dávajú lepšiu viditeľnosť. Cesta je prázdna. Z času na čas nejaké auto, ale inak nič. Pozerám do tej tmy a nič v nej nevidím. Zhruba päť minút po tom ako sme minuli tú autonehodu, stávame sa svedkami ďalšej. Táto je o dosť vážnejšia. Na prd je to, že sme jej účastníkmi práve my.

SkryťVypnúť reklamu
Tesne po havárii
Tesne po havárii (zdroj: photoandtraveling@gmail.com)

Priamo pred nami je celé stádo byvolov. Je ich toľko, že cez nich nevidieť na koniec. Sú však len pár metrov pred autobusom, ktorý si to valí v plnej rýchlosti. Šofér nemá šancu zabrániť zrážke. Autobus nemá bezpečnostné pásy. Bum. Rana ako z dela. Kovové monštrum vrazilo do byvolej steny. Všetky svetlá ihneď zhasli. Na naše obrovské šťastie Sme obaja inštinktívne zovreli tyč, ktorá slúži na držanie pre tých, čo nesedia. Ak by sme tak neurobili, tak letíme čelným sklom, ako handrové bábiky.

Keď autobus konečne zastavil, všade bola tma. Niekde spopod nôh bolo počuť ukrutné revanie zvieraťa trpiace v agónii bolesti. Jeden býk sa zakliesnil pod autobusom. Na prednom skle boli rozplesknuté výkaly divej zvery. V autobuse boli všetci v poriadku. Tí čo mali nejaké svetlá, ich zažali a začali sme kontrolovať čo sa vlastne stalo. Okolo autobusu ležalo šesť bezvládnych byvolích tiel. Jedno sa neúspešne plazilo preč od miesta nehody.

SkryťVypnúť reklamu
Nekonečné čakanie na náhradný autobus skončilo až ráno
Nekonečné čakanie na náhradný autobus skončilo až ráno (zdroj: photoandtraveling@gmail.com)

Niekto hovorí do telefónu: „Mali sme nehodu“. Ďalšia osoba hovorí, že všetci musia zostať v autobuse. Pach krvi priláka hyeny a levy, ktoré si tieto jatky nenechajú ujsť. Netrvá to ani pár minút a prvá hyena už krúži okolo autobusu. Toto bude ešte poriadne dlhá noc...

Ďalšie fotografie a videá nájdeš na mojom blogu o cestovaní photoandtraveling.com. Okrem toho tam nájdeš aj mnoho ďalších článkov z rôznych destinácií naprieč celou planétou.

Aleš Tvrdý

Aleš Tvrdý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  272x

Už je to niekoľko rokov dozadu, čo som pochopil, že cestovanie ma robí šťastným. Ba dokonca, je to moja vášeň a tá najlepšia škola životom. Neodmysliteľnou súčasťou mojich ciest je aj fotoaparát a práve prostredníctvom svojich záberov sa snažím každému ukázať, že cestovanie je dostupné pre každého. Preto som pred pár rokmi založil cestovateľský blog photoandtraveling.com kde sa snažím podeliť o svoje zážitky a skúsenosti z ciest. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu