Muzikantské kecy – Hudba je môj život

Kým hudba hrá, treba tancovať.

Muzikantské kecy – Hudba je môj život
Alex
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Priatelia, muzikanti a hudbu milujúci,

moje ďalšie príbehy budú o hudbe a veciach okolo toho. Smutné aj veselé. Niekedy len poučné. Dlho som v tom, mám o čom písať. A je len na vás, či vás to zaujme.

Takže o hudbe. Ktorú, aj keď som bubeník, vnímam predovšetkým ako melódiu.

Už Rousseau v dávnych časoch napísal, že v hudbe prevláda melódia, lebo tá pramení priamo z vášne. Harmónie to len doplňujú.

Poslednú dobu akoby tej melódie bolo stále menej. Nečudo, veď z tých dvanástich tónov treba poskladať nové a nové piesne. Čo sa darí – aspoň podľa mňa – stále menej. Všímam si to aj u takých „klasikov“, ako sú Paul Mc Cartney a Elton John. Občas vyjdú s nejakými novinkami, ktoré ale nedosahujú úroveň ich slávnej éry. Asi nenachádzajú tie správne tóny, ktoré akoby sa už minuli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No hudba je pre mňa predovšetkým živé hranie.

Hrať muziku... je opojné. Bárskde.

Hral som už na školskej chodbe, v dedinskom kulturáku, v pajzloch aj v luxusných hoteloch, striptízových baroch, na lodi, pri tenisovom kurte, na vlečke traktora, na vode na plávajúcom pódiu, v stanoch, v dielni, aj medzi krosnami, v telocvični, na dvore na pustej zemi, pri jazere, na pláži, pri cieli maratónskeho behu, v prepychovom kasíne, v kostole, v knižnici, v preplnenom hypermarkete, v koncertnej sále, v rôznych kluboch aj kultovom „véčku“ ale aj na „B“ (žiaľ len tam) stejdži džezákov v slávnom „kedysibol“ PKO. A bohvie, kde ešte.

SkryťVypnúť reklamu

Všade som si to užíval.

Trvá to stále, hoci zo známych dôvodov je teraz toho pomenej. Ako večný optimista však verím, že sa vrátia dobré časy.

Jedna vtipná poučka hovorí: Kým hudba hrá, treba tancovať.

Ja si myslím, že hudba bude hrať vždy.

Skúsme tancovať čo najdlhšie. Zatiaľ sa mi darí...

Alexander Strieženec

Alexander Strieženec

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Som hudobník, pedagóg hudobnej školy, publicista a spisovateľ. Doteraz mi vyšlo 12 knižných publikácií (hudobno-vedecké práce, krásna literatúra...). Od roku 1980 som hrával so svojou skupinou v Západnej Európe a Škandinávii. Pritom som veľa rokov pôsobil ako súkromný učiteľ hudby, nakoniec som sa stal učiteľom ZUŠ Šamorín, kde som učil až do dôchodku. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu