Minister na plný uväzok alebo len brigádnik?

Včera som sa v Prahe zúčastnila slávnostného stretnutia pri príležitosti 20. výročia podpísania Zmluvy medzi Českou a Slovenskou Federatívnou Republikou a Spolkovou Republikou Nemecko o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci, ktoré usporiadal predseda Senátu českého Parlamentu. S prejavom vystúpil nemecký minister zahraničia Westerwelle, český minister zahraničia Schwarzenberg, no a náš, slovenský, si opäť raz nenašiel čas. Vedie ma to k otázke: načo je nám (alebo načo bol nám) minister, ktorý si neplní svoje úlohy? Nezaslúži si Slovensko ministra zahraničných vecí na plný úväzok?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Hodnotiaca konferencia zahraničnej politiky SR za rok 2011, ktorú MZV usporiadalo pred pár dňami, nemala ani stredoeurópsku úroveň. Bola to skôr jasná predvolebná sebaprezentácia dosluhujúceho politického vedenia rezortu, navyše v réžii mimovládnych organizácií. Pán minister asi dobre vie, akých „odborníkov" do rezortu za 18 mesiacov pritiahol, a tak ich radšej ani k slovu nepustil. Vyznelo z nej, okrem iného, akoby práve Slovensko a minister Dzurinda naučili celú Európsku úniu ako prekonať dlhovú krízu eurozóny, ako narábať s Európskym nástrojom finančnej stability, či ako pracovať s Európskym mechanizmom pre stabilitu. Aké šťastie pre celú úniu! Pán prezident vo svojom prejave nazval túto našu európsku politiku gólom do vlastnej brány, čo sa mi zdá omnoho priliehavejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nerada by som zostala len pri kritike, a rada by som poznala i Váš názor na to, aká by mala byť naša zahraničná politika?

Za posledné mesiace som absolvovala stovky stretnutí s občanmi, navštívila desiatky rôznych konferencii a seminárov, mala možnosť vypočuť si množstvo názorov, podnetov a stanovísk laickej i odbornej verejnosti. Ich spoločným menovateľom bol záujem na jasnej, čitateľnej, aktívnej a suverénnej zahraničnej politike Slovenska. Aj v reakciách Vás, čitateľov mojich blogov i článkov, zazneli rôzne pripomienky, postrehy či výhrady. Dovoľte mi sa k nim vrátiť v niekoľkých bodoch, ktoré najviac rezonovali vo vašich reakciách:

SkryťVypnúť reklamu

Snáď najdiskutovanejší a najdôležitejší je náš postoj k Európskej únii a členstvo v eurozóne. Napriek súčasným krízovým javom, zostávajú tieto pozície základným prostredím určujúcim každodennú realitu Slovenska a jeho občanov. Byť v EÚ pre nás znamená cítiť sa bezpečne politicky, ekonomicky a aj sociálne. Byť protieurópsky ohrozuje samotnú existenciu Slovenskej republiky. Schopnosť garantovať európsku orientáciu považujem za základný predpoklad spolupráce politických strán na Slovensku bez ohľadu na ich hodnotové vybavenie. SMER - SD je pripravený zúčastniť sa na sprísňovaní finančnej disciplíny všetkých členských štátov Európskej únie a eurozóny a chceme zachovanie našej spoločnej meny - eura. V prípade účasti v novej vláde budeme pri prijímaní vážnych protikrízových rozhodnutí na európskej úrovni vyžadovať zachovanie vyváženého stavu medzi spoločnými záujmami Európskej únie, jednotlivých členských štátov a najmä obhajobou našich vlastných záujmov.

SkryťVypnúť reklamu

Toto konštatovanie vyzerá príliš všeobecné, avšak rozmenené na drobné znamená veľmi veľa. Znamená to aj dobrú komunikáciu medzi členmi vlády nech už sú z akejkoľvek politickej strany. Napríklad aj preto, aby naše čerpanie finančných prostriedkov z európskych fondov nebolo na úrovni ca 24% z alokovanej čiastky ako to je dnes.

Som presvedčená, že aj malá krajina ako Slovensko môže úspešne obhajovať svoje záujmy a správať sa suverénne. Ale to len v prípade, ak bude mať povesť aktívneho, dôveryhodného a predvídateľného partnera a vyvážené a korektné vzťahy so silnými medzinárodnými hráčmi a súčasne budeme politicky, hospodársky a sociálne stabilní a zahraničnopoliticky aktívni. Chceme zachovať kontinuitu našej zahraničnej politiky a nadviazať na suverénnu zahraničnú politiku, orientovanú na všetky štyri svetové strany s dôrazom na spoluprácu v rámci Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu

Jednoznačná podpora čo najužšej spolupráce krajín V4, ktoré sú našimi prirodzenými partnermi, s akcentom na zvýšenie dynamiky a viditeľnosti spolupráce týchto krajín, pri presadzovaní spoločných záujmov v rámci EÚ. Pokračovanie korektných a vyvážených vzťahov aj s našimi ďalšími susedmi, Rakúskom a Ukrajinou. Nesmieme však klásť hlavu do piesku ani pred problémami vyplývajúcimi z našich bilaterálnych vzťahov. Jednoznačne odsudzujem akékoľvek prejavy šovinizmu, extrémizmu, či akékoľvek priame alebo nepriame spochybňovanie povojnového usporiadania v našom susedstve.. Na jednej strane ochrana suverenity, štátnosti a národnej identity a na strane druhej ochrana a plné rešpektovanie práv príslušníkov národnostných menšín.

Mohla by som hovoriť o ďalších aspektoch zahraničnej politiky. Určite by si samostatný priestor zaslúžili medzinárodné organizácie a angažovanie sa Slovenska v nich, alebo vzťahy k západnému Balkánu, s USA, Ruskom, Čínou, Indiou..., stanovisko k Blízkemu východu, mohli by sme hovoriť o ekonomickej diplomacii, bezpečnostnej politike, energetickej bezpečnosti, rozvojovej a humanitárnej pomoci, spolupráce s krajanmi, či o verejnej diplomacii a prezentácii Slovenska vo svete. To všetko sú témy, ktoré by budúca vláda mala naplniť novou optikou a dynamikou a prispieť tak k väčšiemu ukotveniu demokratických princípov a hodnôt v medzinárodných vzťahoch.

Oľga Algayerová

Oľga Algayerová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

tieňová ministerka zahraničných vecí nominovaná politickou stranou SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  zahraničná politikaekonomická diplomaciaHumanitárna a rozvojová pomocverejná diplomaciaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu