Obchod s bielym masom:Chyba demokracie al.jej nevyhnutny dosledok?

V súčasnom svete čelíme mnohým faktorom ovplyvňujúcich každodený život ľudí. Vplyvom globalizácie sa na jednej strane dosahujú pozitívne výsledky v oblasti rozvoja krajín, no zároveň dochádza k prepájaniu zločineckých subjektov pôsobiach na úrovni jednotlivch štátov vo svetovom politickom systéme.Následkom postupného prenášania dôležitosti z národnej na nadnárodnú úroveň sa zločinnosť stáva medzinárodnou, z čoho vyplýva sťažený postup pri jej odstraňovaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Prednostne sa zameriam na problematiku obchodovania s ľuďmi, pretože si myslím, že aj napriek opatreniam, ktoré sú v tomto smere vyvíjané hlavne na pôde Organizácie spojených národov, nie je zabezpečená dostatočná prevencia. Je ale možné aplikovať prostriedky na zabránenie kupliarstva s ľudskými bytosťami, keď je hlboko v spoločnosti zakorenený dopyt po týchto praktikách? Účinný boj sa začína teda v mysliach ľudí a v ich odmietnutí obchodovania s bielym mäsom. Aj napriek tomu, že si neustále kladiem otázku ako je vôbec možná existencia tohto problému v tak rozvinutej spoločnosti, nedospela som k jasnému záveru.Demokracia má taktiež svoj podiel viny. Ľudia s rozvojom svojich základných práv a slobôd čoraz viac nadobúdali istotu, ktorú im ponúkal štát ako ochranca slobody. Obávam sa však, že v súčasnosti sme dospeli do štádia, kedy ani štát nedokáže zaručiť bezpečnosť nám občanom. Demokracia s rozvojom práv prináša aj rozvoj prostriedkov negatívne vplývajúcich na život spoločnosti. Občan so svojimi právami a slobodami ich zrazu zatúžil uplatňovať v plnej miere a dosahovať tak uspokojovanie svojich potrieb. Finančný zisk sa stal prvotným záujmom a na úkor neho sú ľudia ochotní konať v rozpore so svojimi morálnymi hodnotami. Obchod s bielym mäsom je ukážkovým príkladom toho, kam až môže klesnúť ľudská chamtivosť a túžba po bohatstve. V duchu kapitalizmu sme ochotní obetovať životy a dôstojnosť ľudí. Demokracia priniesla voľnosť, ktorá na jednej strane otvorila novú cestu pre dôstojnosť človeka, no vzápätí ju akoby zatarasila.Je potrebné znovu definovať potrebu uplatňovať ľudské práva, no zároveň si uvedomiť ich hranicu, ktorá je definovaná akceptovaním práv ostatných, čiže nesnažiť sa presadzovať svoje práva a záujmy na úkor práv druhej ľudskej bytosti.

Alžbeta Kňažková

Alžbeta Kňažková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentkou v odbore Politológia na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.Okrem štúdia mám samozrejme aj iné záujmy, ktorým sa venujem v mojom voľnom čase. Nikdy nepohrdnem dobrou knihou.Zábava a šport majú v mojom živote taktiež dôležité miesto.Nezatváram oči nad udalosťami dejúcimi sa okolo mňa a nechcem aby tak robili ani ostatní,a možno práve to je dôvod, prečo som sa rozhodla prispievať svojimi postrehmi. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu