Vedomosti niektorých laikov ma unavujú....

Nie som lekárkou a preto si nevykonávam operáciu sama. Nie som odborníčkou na chémiu a preto sa nesnažím vyvrátiť zloženie jednotlivých chemických látok a vymyslieť len tak zo srandy iné. No nechápem prečo si ľudia škodia tým, že si sami vykladajú zákony a spisujú závažné právne úkony, bez toho aby nato mali predpoklady.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (50)

Možno týmto článkom niekoho urazím, možno nie. A možno si už niekto konečne uvedomí, že ak nikdy neprišiel do kontaktu s právom na akademickej úrovni, nemôže si vykladať zákony tak, ako si ich vykladajú právnici. V podstate je mi to jedno. No chcem sa s Vami podeliť o svoje zážitky s takýmito ľuďmi, ktorí si narobili problémy len preto, lebo si nenechali poradiť.  

Advokáti sú v poslednej dobe čoraz drahší. Veď ak si chcete nechať napísať kúpnu zmluvu a zároveň zavkladovať vlastnícke právo k nehnuteľnosti do katastra, zacvakáte aj 10 tisíc Sk. Tak prečo by ste si neurobili túto zmluvu sami, hejže?  Problémom sú a aj budú peniaze. Ľudia sa budú vyhovárať nato, že advokáti sú neúmerne nákladní a že jednu obyčajnú zmluvu si vie laik napísať aj sám.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A potom prejde rok, dva....a na dvere advokátskej kancelárie zaklope presne ten človek, ktorý si sám napísal zmluvu a príde sa poradiť, že ako má zažalovať nájomcu, nakoľko mu nezaplatil nájomné. Potom zistíme, že vlastne tú akože nájomnú zmluvu v zmluve pomenoval tromi rôznymi spôsobmi (nájomná zmluva, zmluva o podnájme, zmluva o prenájme). Samotný názov právneho úkonu tu nehrá relevanciu z hľadiska platnosti právneho úkonu. Tú nehrajú ani chyby v písaní a počítaní. Samozrejme ak vieme zistiť, čo bolo skutočnou vôľou oboch strán pri uzatváraní zmluvy. Že čo to vlastne chceli uzatvoriť a za akých podmienok. No budeme to vedieť zistiť aj v prípade sporu?  

SkryťVypnúť reklamu

Tieto nedokonalé zmluvy sa dajú ľahko zneužiť. Najčastejšie sa dajú ľudia zlákať tým, že za ich byt im niekto zaplatí takú sumu, akú by inak nedostali nikde. Preto šup šup uzatvoriť kúpnu zmluvu, uveriť podvodníkovi, že len čo bude byt prepísaný na ňom (prevod členských práv, alebo pri vlastníctve bytu vklad do katastra nehnuteľností), prevedie on na prevodcu tú vysnívanú vysokú čiastku za ten byt..... Po tom čo je vklad povolený alebo členské práva prepísané, zistí prevodca, že podvodník si zmenil číslo na mobil a odmieta s ním komunikovať. A tak mu neostáva nič iné, len sa pobrať za právnikom a spísať žalobu...a súdiť sa aj 5 rokov.  

SkryťVypnúť reklamu

Tak ľahko by tomu mohol predísť.... Stačilo by prísť za advokátom, poradiť sa a určite by nikdy podvodník nenadobudol byt len tak bez úhrady.  

To je len 1 % z prípadov, s ktorými sa stretávam každý deň. Sú to prípady smutné, kedy by ste tomu človeku najradšej vynadali, prečo bol taký chamtivý a nedal si poradiť...no na druhej strane by ste taktiež najradšej išli toho podvodníka, ktorý mu to urobil, prefackať.

Fotografia: Hoopie Anne, 2007, Flickr.com

Alžbeta Misová

Alžbeta Misová

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nikto, ktorý bude niekým. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu