Ekonomický program pre politické strany I.časť.

Nadávok, kritiky a ponižovania už bolo dosť. Chcem ponúknuť voľne dostupné a presne pomenované riešenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nadávok, kritiky a ponižovania už bolo dosť. Chcem ponúknuť voľne dostupné a presne pomenované riešenia, ktoré verím, že by mohli vyviesť Slovensko z marazmu, ktorý sme si sami zapríčinili.

Ponúkam tým, ktorí by to mohli a chceli neskôr možno presadiť, tento článok na pokračovanie. Ide mi hlavne o to, aby sa Slovensko nestalo absolútne rozpredanou kolóniou s ekonomickými otrokmi, aby moje deti nemuseli utekať z našej rodnej krajiny.

Body nie sú robené podľa dôležitosti, ale podľa toho, ktorej oblasti ekonomiky sa týkajú. Ich presadzovanie by malo byť súbežné a na rôznych úrovniach. Je to môj pohľad na vec a samozrejme sa dá o niektorých aspektoch diskutovať alebo nesúhlasiť, no treba už začať konať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Zabudnime nateraz na vystúpenie z EÚ. Svojou ekonomickou silou, pomstychtivosťou a našou nesebestačnosťou by nás rozdrvili, izolovali a priniesli nám chudobu, nestálosť systému a mnohé kolaterálne obete z toho vyplývajúce. Či už z nedostatku hodnotnej potravy pre najchudobnejších, zlú zdravotnú starostlivosť alebo obete násilných činov. Najprv si treba vybudovať vhodné podmienky pre rozvoj krajiny a zamerať svoju pozornosť iba na Slovensko.

2. Zistiť si presné čísla o stave ekonomiky a príjmoch ľudí. Žiadne HDP, evidovaná nezamestnanosť, či ružové vyhliadky na malú infláciu. Tieto a mnohé ďalšie čísla máme, je potrebné ich však pospájať v relevantnú štúdiu za pomoci SAV, finančnej správy a štatistického úradu.

SkryťVypnúť reklamu

3. Spraviť si najhorší možný rozpočet na 3-5 rokov pre fungovanie základných úloh štátu a jeho orgánov. Ten musí byť okolo nuly. Žiadne dlhy. Na základe tohto rozpočtu zoštíhliť štátnu správu.

Od kumulácie malých celkov obcí do jedného správneho celku (tzv. zdielaná mobilná štátna správa) až po zrušenie nevýkonných vyšších územných celkov a dôsledné prehodnotenie ministerstiev a ich obsadenia.

4. Podpora malých a stredných podnikov. Neustále zmeny, byrokratické záťaže a zásahy do voľnej súťaže či už dotáciami alebo stropovaním cien sú nežiadúce. Naopak zníženie daňovo-odvodovej záťaže vytvorí vhodné podmienky a kapitál na rast tohto segmentu, ale výrazne pomôžu aj veľkým zamestnávateľom.

SkryťVypnúť reklamu

5. Strategické podniky. Aj za cenu súdnych sporov a pokút prevziať rozhodovacie právo v takýchto podnikoch. Ide o životne dôležité odvetvia v energetike, stavebníctve, enviromentálnom prostredí, zdravotníctve, IT sektore, prípadne ďalších. Tieto by boli následne zaviazané svoju produkciou najprv na uspokojenie dopytu (nie špekulantom a priekupníkom) na Slovensku za cenu s adekvátnym ziskom, až následne by sa mohli realizovať na voľnom trhu s voľnou cenotvorbou. Ich manažment musí byť trestnoprávne zodpovedný so zodpovedajúcim ohodnotením a minimálne 10 ročnou praxou v obore.

6. Sfunkčnenie obchodného práva. Proces od podania podnetu, cez rozhodnutie súdu až po reálne vymohnutie práva je dlhý, zložitý a odrádza od jeho používania. Zamerať svoje úsilie o zapojenie digitalizácie a minimalizácie ľudského faktora, kde vzniká najviac pochybení....

SkryťVypnúť reklamu


Anton Ančic

Anton Ančic

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Chcem ponúknuť svoje životné skúsenosti, vedomosti a názory všetkým, ktorí o to majú záujem. Nahliadol som aj za hranice Slovenska, pracoval som ako zamestnanec, zamestnávateľ a živnostník. Ako člen rodiny s 3 deťmi sa stretávam s mnohými životnými situáciami, na ktoré by som rád ponúkol svoj pohľad a možno tým niekomu pomohol v rozhodovaní. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu