reklama

Exkurzia v továrni na výrobu tradičnej kosy

Existujúca výroba tradičnej kosy v rakúskej továrni Fux Maschinenbau und Kunststofftechnik GmbH v Rossleithene.

Exkurzia v továrni na výrobu tradičnej kosy
Vodná elektráreň a pohon strojov
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Píše sa 8. marec 2023 a 4-členná slovenská kosecká družina spolu s 9-člennou českou koseckou družinou sa v obedňajších hodinách stretla v rakúskom Rossleithene s cieľom absolvovať exkurziu v továrni na výrobu tradičnej kosy. Najprv sme pozreli krásnu prírodu, ktorej panoráma mala len prednedávnom súvis s pohonom strojov vo fabrike. Ide o prameň rieky, ktorá vyviera a tečie dolu svahom a združuje sa na jednom mieste, kde sa vodná hladina redukuje - išlo o akúsi vodnú elektráreň, ktorá sa využívala na pohon obrábacích a klepacích strojov, či na chladenie niektorých procesov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samotný proces výroby má veľa úkonov, z ktorých sme mali možnosti vidieť len zopár, keďže strihanie pásoviny materiálu, určenie jeho prvotného tvaru, výklenkov, či určenie päty kosy patria medzi činnosti vytvárajúce sa s dostatočným časovým predstihom (napr. proces strihania materiálu a výroba polotovaru - sa vykonáva neustále 1 mesiac, aby činnosti realizujúce sa "za tepla" mohli nasledovať po sebe).

Proces výroby kosy má množstvo úkonov, ktoré som sa snažila zachytiť formou fotodokumentácie a mojím laickým popisom sa ich budem snažiť popísať a priblížiť tak čitateľovi pracovnú atmosféru vo fabrike.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý úkon bol realizovaný manuálne tzn. individuálny prístup k výrobku, každý článok toho procesu vie na základe dlhoročných skúseností vykonávať svoju pozíciu (proces zaúčania na konkrétnu pozíciu trvá aj 12 mesiacov) kvalitne svojím osobitým prístupom.

Prvým krokom bolo rozklepávanie nahriateho materiálu, následným ohrevom prebiehalo rozklepanie okují pomocou kladiva hlavy stroja, kde bola spracovaná päta kosy. Po takomto tepelnom procese bolo nutné urobiť tzv. prebierku a ručným kladivom doklepanie do tvaru kosy, kde sa určil tvar konkrétneho typu kosy. Po ohreve vo vyhni sa kosa opäť rozklepala kladivom hlavy stroja a určil sa jej tvar pomocou dvoch mechanických guľatín rotujúcich oproti sebe, ide o strihanie materiálu, určovanie tvaru ostria a výsledného tvaru kosy. V neposlednom rade bolo nutné nakuť vystužujúci falc kosy, aby sme mali kosu "za čo chytiť" a neporezali sa :) Technickými procesmi ako kalenie, chladenie je ukončený proces obrábania strojmi a kosa ešte stále nie je hotová :)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kosa putuje do "čistej haly," kde prvý kontakt medzi kosou a človekom je opäť kladivo, po všetkých tepelných procesoch je nutné strojom obrúsiť ostrie kosy a taktiež vytvoriť vzorkovanie (môžete si to všimnúť pri rakúskom type kôs, kde je po tele kosy roztrúsených niekoľko pravidelných vzorov), ktoré vyrovnáva vnútorné pnutia a spevňuje materiál kosy.

Nežná časť pohlavia nielen o kosení píše, o kosení číta, kosí, ale pri výrobe kôs dáva výslednému produktu punc kvalitatívnej a estetickej funkcie. Áno, brúsenie ostria, lakovanie ako súčasť protikoróznej ochrany, lakovanie ako súčasť požiadaviek krajiny kam kosa smeruje, upevnenie bužírky na ochranu pred úrazom, balenie, expedíciu, či samotný predaj vykonávajú práve ženy :)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedno veľké ďakujeme patrí koseckým kamarátom z ČR, ktorý exkurziu zorganizovali, tiež vedúcemu našej skupiny, ktorý nás previedol celým procesom. Vďaka tomu sme mohli nahliadnuť do logistiky - od výroby kosy po predaj kosy zákaznikovi.

Andrea Bérešová

Andrea Bérešová

Bloger 
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu