Mladí poslanci v parlamente ohrozený druh – čo priniesli voľby 2016?

Výsledok parlamentných volieb zatriasol Slovenskom. Neprekvapil však v jednom, že do lavíc Národnej rady SR opäť zasadne minimum mladých ľudí. Aj vo veku do 30 aj do 35 rokov je ich málo!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvé mandáty dostali štyria mladí poslanci do 30 rokov, ktorí tvoria v parlamente len 2,6%. Za SIEŤ je to Katarína Cséfalvayová (30). Za Ľudovú stranu Naše Slovensko Martin Beluský (28), Ján Kecskés (26) a Andrej Medvecký (28), ktorý sa vzdal mandátu (mal by ho nahradiť Milan Mazurek (22)). Úprimne, toto nepovažujem za úspech.

Počet mladých poslancov nestúpa. V roku 2012 bolo do parlamentu zvolených 5 mladých poslancov(3,33%) (Zdroj).

Výsledky po parlamentných voľbách 2016 sú nasledovné:

Strana hnutiePočet poslancov do 30 rokov
SMER - SD
SaS
OĽaNO - NOVA
Most - Híd
SNS
Sme rodina
ĽSNS3
SIEŤ1

Len 3 percentá mladých poslancov budú v NR SR reprezentovať záujmy svojej generácie – teda odhadom 20% voličov z takmer 4,5 milióna. Pri pohľade na kandidátne listiny jednotlivých strán, ktoré získali mandáty, 3 strany mali viac ako 30 percent mladých kandidátov. Boli, žiaľ, na nezvoliteľných miestach. Pred voľbami som predpokladala, že do NR SR sa dostanú maximálne 4 poslanci do 30 rokov. http://kampanadost.sk/andrea-tittelova-mladi-politici-v-parlamente-ohrozeny-a-vymierajuci-druh/Namiesto mladých poslancov za SMER-SD sa do NRSR však dostali 3 kandidáti s veľmi vyhranenou politickou orientáciou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes sú výsledky však nízke aj pre druhú kategóriu mladých ľudí, poslancov do 35 rokov.

V minulom volebnom období boli v parlamente 5 poslanci vo veku od 31 do 35 rokov, 3,33 %. Aj po voľbách 2016 je počet poslancov do veku 35 rokov nízky. Novozvolených poslancov v tejto kategórii je dnes 10 a tvoria v parlamente 6,6% zo všetkých poslancov. Z minulého volebného obdobia v NR SR zostali v tomto veku len Róbert Madej (35) SMER-SD a Martin Poliačik (35) SaS.

Strana / hnutiePočet poslancov do 35 rokov
SMER - SD1 - Róbert Madej
SaS2 - Martin Poliačik, Martin Klus
OĽaNO - NOVA1 - Gábor Grendel
Most Híd
SNS1 - Radovan Baláž
Sme rodina1 - Peter Pčolinský
ĽSNS3 - Rastislav Schlosár, Milan Uhrík, Peter Krupa
Sieť1 - Simona Petrík

Necelých 10 percent.

Zatiaľ, čo v roku 2012 nastúpilo do parlamentu 9 poslancov do 35 rokov, v tomto volebnom období ich je spolu 14. Tu je priestor na zamyslenie a diskusiu, prečo ich je dlhodobo tak málo?

SkryťVypnúť reklamu

Ich počet oproti minulému volebnému obdobiu mierne narástol. Kandidáti na poslancov z tejto vekovej kategórie ponúkajú často prepracované programy. Je možné, že tieto programy sa nechce ľuďom čítať. Nerozumejú im, možno. Alebo sú tak zaneprázdnení agendou a kvalitnou prácou a času na oslovenie nových voličov nezostáva.

Necelé 1 percento v oboch vekových kategóriách zastupujú ženy! Tatiana Benková píše viac o tejto téme http://tatianabenkova.blog.sme.sk/c/407250/zeny-do-poctu-snad-uz-nie.html

Čo teda priniesli voľby 2016?

„Prestarnutý“ parlament. Máme 1 poslankyňu vo veku 30 rokov a 8 poslancov z počtu 150, do veku 35 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

V Rakúsku napríklad, diplomacii šéfuje už 2 roky, politik, Sebastian Kurz, vo veku 29 rokov. Do parlamentu ho zvolili, keď mal 27. Netvrdím, že máme mať tridsaťročných ministrov zahraničných vecí.

Na Slovensku sa "neučí" politická gramotnosť /z angl. prekladu, political literacy/. Mládežnícke politické organizácie toho veľa nerobia. To je výsledok aj nízkych preferenčných hlasov, ktorí mladí ľudia vo voľbách získali. Aké vzdelávanie potrebujeme doplniť mladým poslancom, aby boli zvolení? Okrem SMER - SD, ktorý má Akadémiu sociálnej demokracie a nezávislej mládežníckej organizácie Youth Politics Education (YPE) na Slovensku, iné neexistujú. Cestou je, začať mladých politikov "učiť" politickej gramotnosti. Urýchlene. Potom bude už len otázkou, kedy u nás budeme mať takto pripravených mladých politikov? Koľko percent politicky gramotných mladých ľudí v politike bude po ďalších parlamentných voľbách? 

Andrea Tittelová

Andrea Tittelová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám vášeň pre zmysluplnú politiku a verejnú správu na Slovensku. Viem, že táto vec sa dá dosiahnuť len vzdelávaním k politickej gramotnosti.Zakladateľka organizácie Youth Politics Education, ktorá dnes hodnotovo zameraných ľudí do tejto sféry pripravuje a vzdeláva.Verím v potenciál mladých ľudí a ľudí, ktorí vedia priniesť rozdiel do tejto krajiny z pozície politika alebo úradníka v štátnej správe.Verím v schopnosť žien vo verejnej správe. Vytváram na Slovensku v spolupráci s Globálnym inštitútom pre extra výnimočné ženy novú paradigmu fungovania žien v politike a verejnej správe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu