Britská legenda grindcore-u, Napalm Death v Banskej Bystrici

Myslím, že kapelu ako Napalm Death nemusím predstavovať nikomu, koho zaujala titulka tohto článku. Ale aj napriek tomu musím povedať že je to skvelá kapela hrajúca grindcore s vplyvmi death metalu, punku a thrash metalu už štvrť storočia. Doteraz a stále je inšpiráciou pre mnohých hudobníkov pohybujúcich sa v takýchto hudobných vodách. Zatiaľ vydali 13 LP albumov a nespočetné množstvo EPčiek, splitiek a podobných vecí a sú podľa mňa jednou z najvplyvnejších formácií v celosvetovej hudobnej scéne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Síce Napalm Death nemámnapočúvaný ako niektoré iné kapely, nemohol som odolať neísť na ichkoncert v Banskej Bystrici v rámci Winter Assault Tour s kapelamiPigsty a Splitter. A tak sme 24.1. s kamošom nasadli v Poprade naautobus do Banskej Bystrice vybavení digitálnym foťákom pripravení na skvelýkoncert.

Keď sme dorazili pred Kino Hviezda,pohľad na starú zanedbanú komunistickú budovu mi pripomenul strašideľné scénkyz počítačovej hry Half-Life 2. Chýbal už len nápis Kino Hviezda v azbukea zopár zombíkov. Porozbíjané okná a slabé svetlo vychádzajúce niekdez vnútra budovy popri zamračenej oblohe vytváralo skvelú atmosféru. Do vnútra saešte nepúšťalo, tak sme čakali vonku. Po chvíli prišla dodávka a zastavila5 metrovod nás a z nej vystúpilo niekoľko nosičov nástrojov a samotný predstaviteliakapely. Bubeník dokonca chvíľu postával pri nás a pozeral ako mu nosianástroje do budovy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď nás pustili dnu, hneď sme siobsadili miesto v prvom rade. Po chvíli začali hrať Bansko-Bystrickí deathmetalisti Pathology Stench. Boli výborným začiatkom koncertu, aj keď sme nanašom mieste nepočuli dostatočne bicie. Spevák bol oblečený celý v červenoma mal stále poznámky typu: „Máte radi klitoris? A máte rady pipíky?“.Dokonca aj odhalil svoje prirodzenie. No trochu ma aj sklamali, lebo nezahralimoju najobľúbenejšiu pieseň Accion Mutante.

Ak poznáte názov piesne dajte mi prosím vedieť.

Dozvedeli sme sa že nevystúpi švédskakapela Splitter, ale namiesto nej český Opitz. Ich piesne mali priaznivejšie dĺžky.Kým u Pathológov to boli 3-5minút, u Opičákov bola každá pieseň vybavenádo minúty a pol.

SkryťVypnúť reklamu

Ak poznáte názovpiesne dajte mi prosím vedieť.

 Ďalší hrali„prasačáci“ z Južnej Moravy, Pigsty. Ich vystúpenie bolo zatiaľ najlepšiespomedzi troch kapiel, ktoré zatiaľ odohrali. Na Pigsty som sa veľmi tešil ajkeď som ich už videl na Brutal Assaulte 2007. Počas jednej piesne o alkohole,ktorú venovali bývalému spoluhráčovi, vypadol v celej sále prúd a nastalatma. Funkčné boli len nástroje a aparatúra na pódiu. Po chvíli bol problémodstránený, ale pri opakovaní piesne sa to stalo znovu. Do tretice sa to alevydarilo a bývalému spoluhráčovi, ktorý sa zcvokol z alkoholu,konečne zahrali celú pieseň.  

Hyperspeed

SkryťVypnúť reklamu

Keď dohrali Pigsty, bolo už pojedenástej a obávali sme sa že nestihneme autobus o 0:45 a budememusieť isť o 5:40. O chvíľu bolo už 23:35 a Napalm Death sastále iba pripravovali a tak bolo jasné že pôjdeme neskôr. Keď im všetkonastavili, hudobníci sa zjavili na pódiu (okrem bubeníka, ktorý si tam 20 minútnastavoval bicie) a okamžite začali hrať. Od prvého tónu ľudia šaleli a z ichvystúpenia bolo cítiť obrovskú energiu ktorá fanúšikov nútila pogovať a skákaťz pódia na ľudí. My sme boli našťastie hneď pred basákom a chránení odposluchovoubedňou a tak na nás nikto neskočil. Do spevákovho playlistu sme nedovidelia tak sme ho odfotili. Na foťáku sme ho prizoomovali a mohli sme Barneymupred každou piesňou kričať jej názov :-D. Napalm Death odohrali vynikajúci setpiesní z prierezu celej diskografie. Snáď sa neušlo iba experimentálnymalbumom Diatribes (1996) a Inside The Torn Apart (1997). Zahrali ajlegendárnu You Suffer, ktorá trvá len niečo cez sekundu.

SkryťVypnúť reklamu

Silence Is Deafening

Siege Of Power

When All Is Said And Done

On The Brink Of Extinction

Nazi Punks Fuck Off

Mass Appeal Madness

Deciever, You Suffer

 Po skončeníkoncertu sme mali 4 hodiny na najbližší autobus a tak sme sa rozhodli ísťdo Tesca, kde bude určite otvorené a budeme si tam môcť kúpiť jedlo.Kráčali sme tam asi 3kilometre a hneď sme zamierili dosekcie Obuv, aby sme si mohli konečne pohodlne sadnúť po 8 hodinách státia. Bolo trebazabiť skoro 3 hodiny a boli sme veľmi unavení. Rozhodli sme sa že, sitrochu pospíme. Ako sme sedeli na lavičke v obuvi, opreli sme si hlavu a zaspali.Po 25 minútach nás prebudil SBS-kár a povedal že tam spať nemôžme. Tak smesa pobrali späť na autobusovú stanicu a odišli autobusom domov. 

Andrej Bartek

Andrej Bartek

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som spevák (growler) a gitarista vo svojej kapele. Milujem hc, crust, grind a death metal. Som libertarián a antikomunista. http://bandzone.cz/defaultassfault Zoznam autorových rubrík:  Vlastná hudbaKoncertyPolitikaAudiotechnika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu