Začínajúca kapela ... treba ozvučiť vokály, no financie nie sú.

Nie je to až tak dávno, keď som sníval nad myšlienkou mať svoju vlastnú kapelu. Dobrým príkladom sa mi stala staršia sestra, ktorá v jednej vtedy ešte pravidelne hrávala; skúšobňu mali práve v našom dome – v pivnici. Vtedy som sa po prvý krát stretol s bicími, gitarami, kombami a vôbec so všetkou tou technikou potrebnou pre hranie. Bolo to jasné! Aj ja som musel mať kapelu. Onedlho sa tak aj stalo, založil som s kamošmi niekoľko hudobných projektov. Vývoj týchto kapiel, či vylepšovanie a vynovovanie technických vymožeností v skúšobni rozhodne nebolo jednoduché; hlavne čo sa peňazí týka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Úlohou tohto článku je povzbudiť mladé kapely či samostatných hudobníkov, aby vedeli, že zadováženie si kvalitnej techniky pre hranie (nahrávanie) rozhodne nie je ťažké, či finančne náročné – stačí len trochu času, trpezlivosti a manuálnej zručnosti. Z praxe uvediem jeden príklad: v kapele sme už dávnejšie riešili vážny problém s ozvučením hlasu a druhej gitary. Mali sme k dispozícii staručké repasované kombo Belcat s jedným 12” (30W) na gitaru a ďalšieho maličkého 15W Voxa s 8” v uzavretej ozvučnici (reprobedni...). No, rozhodne to nebolo nič moc a vzhľadom k tomu, že sme v tej dobe začali hrať netradičný hardcore punk; bolo to jednoznačne nepostačujúce. Snažili sme sa za každú cenu zohnať čo najekonomickejšie zariadenia pre prenos reprodukovanej reči a neskôr aj obyčajné kvalitnejšie kombá, no cena bola pre nás v tej dobe jednoducho privysoká. Mali sme veľké šťastie, že doma máme prakticky namiesto celej pivnice veľkú dielňu a taktiež s tým, že bubeník Dušo mal z minulosti nejaké skúsenosti s amatérskou stavbou reproduktorových ozvučníc a náhodou mal v zásobe zopár starších použiteľných stredopásmových reproduktorov. Bolo to jasné, neváhali sme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Začiatky sú vždy ťažké
Pustili sme sa teda do projektu, no zarazil nás fakt: nemali sme nič – žiaden zosík, bukas (drevotriesku), kabeláž, koberec/ipu/koženku pre povrchovú úpravu komba a bižutériu pre kombo. Posledné tri veci sa poriešili behom týždňa; kúpila sa najlacnejšia, no veľmi pekná a odolná antracitová ipa (rozumej: koberec bez hrubej spodnej časti); bižutéria bola objednaná z veľkoskladu www.sos.sk. So zosilňovačom bol zrejme najväčší problém, no vyriešili sme ho svojsky. V našej škole, na gympli bol Dušo dobre známy ako človek, čo ochotne urobí pre každého všetko. Konečne vtedy nastal čas, keď mu to mohol niekto oplatiť. Podarilo sa mu oficiálne vymeniť školský zosilňovač z učebne biológie za fraškoidný home-made s koncákom pôvodne z Tesláckeho gramáču. Získali sme plne funkčný, kvalitný a hlavne výkonný čisto tranzistorový zosilňovač Tesla Music 40. Tento zosilňovač je v dnešnej dobe prevažne určený pre kapely, je v mono prevedení, má 5 vstupov s rôznymi impedanciami (mikrofón, dve gitary, gramofón a univerzál), 2-pásmový korektor. Niekto by povedal, že veď ten úbohý prehistorický 30W tranzistor je proste skvelým kandidátom na vyhodenie - na doma akurát, do skúšobne určite nepostačujúci. Verte-neverte, tento zosík pri polovičnom vybudení bez problémov, či skreslenia prekričí naraz basové kombo (300W, 1x15“, Behringer) a gitarové kombo (80W, 2x12“, Fender). Ako je možné, že to táto „kraksňa“ utiahne? Odpoveď je jednoduchá: Tesla...

SkryťVypnúť reklamu

 Využi to, čo iní nevedia
Ako som spomínal, mali sme tiež problém zohnať kvalitné drevo (drevotrieska, bukas, mdf, hdf, alebo podobný veľmi tuhý materiál s drevovým základom). Mohli sme pristúpiť na alternatívu kúpy a narezania 18mm hrubého bukasu v neďalekej Popradskej predajni Baumax. Tam by nás ich služby vyšli na necelých 1200Sk s narezaním aj dovezením. Celkom dobrá cena, povedal by som si; no vtedy sme si ako mladí nevzdelaní študáci jednoducho museli ušetriť každú korunu.

Dnes som trochu rozpačitý keď to tvrdím, no nehanbím sa za to: Počas víkendov sme totiž ako kapela chodili obhliadať konvy a zberné suroviny, či sa náhodou nenájde nejaký vyhodený kus nábytku, či obyčajné drevo. Našli sme prakticky vždy všetko čo sme potrebovali – nespočetné množstvo bukasu. Vzhľadom k tomu, že som mal doma kompletné náradie a stroje potrebné na opracovanie dreva, nebol problém to popíliť a dať dokopy. Tým, že sme jeden deň po škole zbierali po Poprade bukas a na ďalší ho popílili a poskladali z neho nejaké srandovné hrajúce búdky sme v konečnom dôsledku do dnes ušetrili aj cez 10 000Sk (€332), za čo sa už dá kúpiť kvalitná gitarka.

SkryťVypnúť reklamu

 Prvé „kombo“ na hlas
Tak, zosík a materiál by bol; začíname s bedňou. Bežný človek si povie: „Šak narežem dosky, dajak to spojím a bude to hrať. Jaký problém?“. Nie! Takto sa ozvučnica rozhodne nestavia – je potrebné ju navrhnúť špeciálne pre konkrétne reproduktory. Iný reprák – iná ozvučnica. Pre ľudí, ktorí sa nehodlajú hrabať v parametroch a frekvenčných charakteristikách reproduktorov bude zrejme najjednoduchšie postaviť bedňu okopírovaním osvedčeného projektu s podobným osadením reproduktorov. Áno, bude to hrať dobre, ale my sa vždy snažíme o čo najvyššiu kvalitu (za čo najnižšiu cenu) a preto sa vrhneme aj do analýzy parametrov samotných reproduktorov.

SkryťVypnúť reklamu

Dušo navrhol použiť pár starších Tesláckych širokopásmových reproduktorov ARO 6608 v sérii. Jedná sa o 8“ (O200mm), 8W reproduktory so sínusovým príkonom 8W (25W hudobný) s trochu vyťahaným závesom, feritovým magnetom, dobrou citlivosťou na stredových kmitočtoch, slušnou smerovosťou a samozrejme za veľmi rozumnú cenu – 300Sk za oba. Tieto reproduktory (a podobné typy) sa za komančov osadzovali do školských plastových rozhlasov. V takejto ozvučnici sa ich plný potenciál rozhodne neprejavil; rozhodne niet nad starý dobrý bukas. Najprv sme sa obávali, či nebudú pri vyšších stredoch a výškach príliš nerovnomerné alebo tiché, no Tesla nás jednoducho nesklamala. Pred použitím ich Dušo samozrejme vyčistil, prilepil nové kupolky zo zásob, nafarbil membrány tušom a nalakoval ich. Boli ako nové.

Dobre teda, jediné čo chýba je poriadna ozvučnica. Materiál je jasný; 18mm bukas, predná doska 20mm. Kúpili sme ipu v hodnote zhruba 350Sk, hornú rúčku pre jednoduché nosenie boxu, plastové rohové krytky na zvýšenie odolnosti boxu a kvôli zakrytiu prehnutých rohov ipy a ďalšiu esenciálnu súčasť boxu – predné grily na reproduktory (hliníkové krytky) aby nedošlo k poškodeniu membrány. Dostávame sa k finálnemu návrhu boxu. Dušo mal s týmto veľký problém, pretože chcel použiť bežnú „kombovú“ polootvorenú ozvučnicu, avšak nemohol sa dopátrať k správnym vzorcom na určenie objemu, pretože jedinú literatúru ktorú mal sa týkala stavby Hi-Fi ozvučníc a polootvorená konštrukcia je od Hi-Fi na míle vzdialená. Vďaka priateľom zvukárom a audiofilom sa dostal k vzorcu f=55/h*sqrt(1+0,48*(a/h)), pričom „h“ je hĺbka bedne, „a“ je jej výška a „f“ je rezonančný kmitočet ozvučnice. Pre dosiahnutie čo najvyrovnanejšej kmitočtovej charakteristiky je nutné voliť rezonančný kmitočet reprobedne minimálne 2-3krát väčší ako rezonančný kmitočet reproduktora (v našom prípade 60-90Hz). Po softwarovej simulácii hotovej ozvučnice sme sa rozhodli pre vnútorný objem zhruba 24l vrátane reproduktorov samotných s tým, že jediný parameter - šírka boxu bol zvolený ako voľný, pretože tento parameter vzhľadom ku kvádrovitému tvaru bedne zvuk natoľko neovplyvní. Bedňu sme poskladali, zlepili, zošrúbovali, vytmeľovali, nafarbili zvnútra (keďže je zozadu vidieť dnu) tmavohnedou farbou pôvodne určenou na vyhodenie, nalepili sme ipu, primontovali bižutériu, kabeláž a samotné repráky.

 Zrekapitulujme si to
- home-made zosík na výmenu – v hodnote do 200Sk
- 2x reproduktory Tesla ARO 6608 – 300Sk
- bižutéria (1x rúčka, 8x rohy, 2x grily) + poštovné – 350Sk
- ipa – 350Sk
- drobnosti (šrúbky, Chemoprén na ipu) – 100Sk
=> spolu rovných 1000Sk a tucet nových skúseností
- radosť z vlastného produktu – na nezaplatenie

Ako som už predtým spomínal, toto kombíčko nemá problém v našej malej skúšobni prekričať aj naozaj výkonné aparáty (v porovnaní s takou malou miestnosťou). Z tohto vyplýva, že je jedno, koľko tam máš Wattov, aká je to značka, či aký veľký je priemer reproduktora. Dôležité je to, ako s tým vieš narábať a využiť to čo najviac vo svoj prospech.

Preto ak si hudobník a plánuješ si v blízkej budúcnosti zaobstarať nový aparát, radšej viac popremýšľaj, či je to to, čo chceš a či to naozaj využiješ.

Fotogaléria


Vox & Belcat


TM40 - predok


TM40 - zadok


Lepenie ipy


Zadná doska


Stále neosadené


Bez dier


Finálna podoba

 

 Pre Andrejov blog napísal Dušan Brejka 

Andrej Bartek

Andrej Bartek

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som spevák (growler) a gitarista vo svojej kapele. Milujem hc, crust, grind a death metal. Som libertarián a antikomunista. http://bandzone.cz/defaultassfault Zoznam autorových rubrík:  Vlastná hudbaKoncertyPolitikaAudiotechnika

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu