Eurofondový škandál, po ktorom takmer vyhynuli žirafy

Písmo: A- | A+

Slovensko má na krku obrovský eurofondový škandál. Kým som minulý týždeň na tlačovke spolu Bélom Bugárom a  Petrom Pellegrinim predstavoval zásadné pozitívne zmeny v čerpaní eurofondov, ...

... Slovenskom letela správa v podaní mienkotvorného denníka, že žirafám hrozí vyhynutie. Napriek tejto hrôzostrašnej informácii však headline dňa ešte len čakal na svoje zrodenie: poslanci OĽaNO totiž o pár hodín rozdali v parlamente kolegom knihu, ktorá sumarizuje kauzy Smeru z posledných rokov. Tam si ma zrazu všimol aj bulvár, a tak sa celé Slovensko dozvedelo, že počas vystúpenia predsedu vlády som jeden výtlačok spoza jeho hlavy odložil. A bolo vymaľované.

 

Nechcem sa vyplakávať a ponosovať na zlé médiá, ale šírenia skepsy, zlých správ a rozoštvávania ľudí je už v poslednom čase neúnosne veľa. Žijeme v čase sociálnych sietí a internetu, kde hrajú prím konšpirácie, neoverené senzácie, hoaxy a najmä dobre organizované skupiny ľudí, ktoré poňali virtuálny svet ako bezplatné ihrisko pre svoju propagandu. „Novinárom“ je už dnes každý, kto má mobil či počítač. Ak však chcú dnešní žurnalisti v tomto bahne prežiť, musia byť jednoducho iní – objektívni, dôslední, spravodliví a cítiť vlastný podiel zodpovednosti za to, ako táto krajina funguje a ako o nej zmýšľajú jej občania. Inak povedané, popri krvi a sexe, ktorými plnia svoje titulky, by mali mať zmysel pre vyváženosť spravodajstva a nebáť sa priniesť ľuďom aj pozitívne informácie.

Napríklad tie o eurofondoch. V kuse počúvame, že je to symbol korupcie a zlej EÚ, a pritom ide o jednu z najväčších výhod nášho členstva v Únii. Slovensko nemá peniaze na masívne investície do infraštruktúry, rozvoja vidieka či životného prostredia, a vďaka eurofondom môžeme oveľa rýchlejšie dobiehať zameškané. Je v nich korupcia? Poďme ju odstrániť. Čerpajú sa ťažko? Poďme to zjednodušiť. Ale prestaňme stále len vyplakávať, že niečo nejde.

S čím sme teda prišli? Ja s dlhoročnými skúsenosťami zo samosprávy a osobným politickým presvedčením, že jednou z najlepších ofenzív v boji proti korupcii je čo najvyššia transparentnosť (Aj preto mesto Martin už tretíkrát bodovalo v špičke najtransparentnejších slovenských miest, tohto roku sme boli druhí.) Béla Bugár s politickou podporou Mostu-Híd a snahou o spoluprácu v rámci vládnej koalície na témach, ktoré si vyžadujú širšiu súčinnosť. A vicepremiér Peter Pellegrini s konkrétnymi technickými opatreniami a legislatívnymi zmenami, ktoré predloží priamo vláde.

Eurofondy sa začnú čerpať dvojkolovo, čo mimoriadne pomôže najmä samosprávam. V prvom kole sa totiž posúdi len kvalita zámeru, takže mestá a obce nebudú musieť vopred vynakladať obrovské prostriedky na detailné projekty, vybavovať stavebné povolenia či územné rozhodnutia s neistým výsledkom. Až po schválení začnú riešiť potrebnú administratívu. Štát si už nebude môcť ikskrát pýtať dokumenty, ktorými dávno disponuje - čo môže, to si overí sám. A napokon, po prstoch dostanú rôzne pochybné agentúry, ktoré pod pláštikom vybavovania „projektov“ zrejme fungujú na korupčnom princípe.

Meniť život ľudí k lepšiemu a robiť štát bližším a funkčnejším je psou povinnosťou tejto vládnej koalície. To je skutočný boj proti extrémizmu. A aby neboli eurofondy len v rovine imaginárnych projektov, ale dostali skutočnú tvár, toto sa nám napríklad podarilo z eurofondov pripraviť v Martine.

Kostrová cyklotrasa, ktorá spája centrum Martina s priľahlými mestskými časťami je dôkazom, že naše mesto nielen žije aktívne, ale tiež podporuje udržateľnú mobilitu. Jej vybudovanie stálo takmer 600 000 eur.
Kostrová cyklotrasa, ktorá spája centrum Martina s priľahlými mestskými časťami je dôkazom, že naše mesto nielen žije aktívne, ale tiež podporuje udržateľnú mobilitu. Jej vybudovanie stálo takmer 600 000 eur.  (zdroj: Mesto Martin)
Námestie francúzskych partizánov v mestskej časti Sever. Vďaka eurofondom vo výške takmer 350 000 eur sa nám podarilo obnoviť námestie, vybudovať detské ihrisko a vytvoriť populárnu oddychovú zónu v meste.
Námestie francúzskych partizánov v mestskej časti Sever. Vďaka eurofondom vo výške takmer 350 000 eur sa nám podarilo obnoviť námestie, vybudovať detské ihrisko a vytvoriť populárnu oddychovú zónu v meste. (zdroj: Mesto Martin)
Vďaka eurofondom sme v Martine zateplili viacero základných škôl, vymenili sme im okná a vyregulovali kúrenie. Celkový príspevok na všetky zrenovované školy sa pohyboval vo výške 3,21 milióna eur.
Vďaka eurofondom sme v Martine zateplili viacero základných škôl, vymenili sme im okná a vyregulovali kúrenie. Celkový príspevok na všetky zrenovované školy sa pohyboval vo výške 3,21 milióna eur. (zdroj: Mesto Martin)
Jedným z významných projektov bolo tiež budovanie rozhľadní a oddychových zón v okolí Martina. Výšká príspevku bola viac než 52 000 eur.
Jedným z významných projektov bolo tiež budovanie rozhľadní a oddychových zón v okolí Martina. Výšká príspevku bola viac než 52 000 eur.  (zdroj: Mesto Martin)

Pekné? Ďakujem. Teraz to bude oveľa dostupnejšie pre všetky slovenské mestá a obce. Som rád, že ste sa na chvíľu odreagovali pred večerným nášupom búračiek, vrážd, politického cirkusantstva a vyhynutých žiráf.

Skryť Zatvoriť reklamu