Keď sa má jeden úrad pohnúť z Bratislavy, starí politici skáču po plafón

Písmo: A- | A+

Predseda jednej malej pravicovej strany ma pred rokmi, keď vznikala, ťahal do jej radov. Keď som sa ho spýtal, či plánujú pôsobiť aj v regiónoch, dostal som otvorenú odpoveď:

a načo, veď každý, kto na Slovensku niečo znamená, už aj tak býva v Bratislave.

Pred takmer rokom prišli Rado Procházka a Miro Beblavý s plánom, ako slovenským domácnostiam nechať viac peňazí v ich vlastnom rozpočte. Jednoducho viac peňazí zostane ľuďom, menej im vezme štát. Europoslanec Sulík to nazval rozhadzovaním peňazí z vrtuľníka. To je potom ťažká debata, keď už aj nižšie dane pre pracujúcich rodičov majú byť socializmus.

Gazdov dlhodobý zámer zrušiť zdravotné odvody – a okrem zásadného zníženia nákladov na zamestnávanie tak pripraviť Pentu o veľkú časť jej core biznisu – tento geniálny záchranca 300 miliárd EUR pre európskych daňovníkov nazval pomocou pre Pentu, lebo ... aha, tam vlastne tiež nebol žiadny argument.

Totálna blbosť je podľa europoslanca Sulíka aj výmena centrálneho volebného obvodu za menšie a už úplne zle je nahradiť súčasný labyrint protekčných a vylobovaných dotácií pre veľké firmy úplne jednoduchým a prehľadným modelom podpory investícií tam, kde dávajú najväčší zmysel a výlučne na základe objektívne podmieneného zákonného nároku.

Hoci je to už na piaty pokus trochu kŕčovité a toho blenu príliš, viem, že Rado sa zapovedal, že nebude tieto útoky oplácať rovnakou mincou a že to aj dodrží. Ja sa k nim ale vyjadrím, pretože sú veľmi typické. Akonáhle má Bratislava prísť čo len o jedného vládneho úradníka, zrazu je dojemná zhoda aj medzi SaS-kou a SMER-om. Hlavne nech nám tu do toho nikto nekafre!

Pokiaľ ide o úradovanie jedného zo štátnych tajomníkov desiatich ministerstiev vo veľkých regionálnych centrách, tá logika je veľmi podobná, ako logika, na základe ktorej má každý členský štát EÚ svojho eurokomisára a svojich europoslancov. Tou logikou je jednak rovnomernejšia príležitosť pre všetkých podieľať sa na spoločnom diele a jednak schopnosť vedenia kľúčových inštitúcií vnímať potreby, nálady a požiadavky aj širšieho okolia, než aké sa grupuje nad meníčkom v priľahlej kantíne.

Poviem to na konkrétnom príklade, jeden zo štátnych tajomníkov ministerstva dopravy v Košiciach. Tí, ktorí dnes reprezentujú vrchnosť, sa z Bratislavy do Košíc väčšinou presúvajú lietadlom, tí z menších sídiel v okolí vlakmi, a keď už autom, mnohí po maďarskej diaľnici. Nepotrebujú tie cesty ani zďaleka tak, ako ľudia, pre ktorých cesta znamená prácu. Buď priamo, lebo cestovanie tvorí súčasť ich pracovnej náplne alebo, čo je väčšinový prípad, preto, že bez tej cesty tam tú robotu nemá kto priniesť.

Boli sme minulý týždeň v Lučenci, krátko predtým na Hornej Nitre. Správa, že dokončenie R2-ky vláda odkladá na rok 2035 v ľuďoch, ktorí tam žijú, len prehĺbila zúfalstvo, hnev a pocit, že ústredná moc netuší, ako priamo budúcnosť týchto regiónov závisí od dostupnosti a kvality ciest. Pocit, že sú v rebríčku pozornosti úplne poslední a nezáleží na nich.

Ak bude mať dokončenie D1-ky a R2-ky do Košíc vecne na starosti človek, ktorý tam bude pracovať a žiť, jeho schopnosť vnímať naliehavosť tej potreby bude podstatne vyššia, ako sa dá predpokladať u človeka, ktorého jedna limuzína dovezie do Ivánky a iná vyzdvihne na košickom letisku. Jednoduchá psychológia, život v neprivilegovanom regióne zvyšuje vnímavosť voči jeho potrebám. Byť dennodenne priamo vystavený nárokom ľudí z frontovej línie je iné, ako mudrovať v tyle. Ale uznávam, že kontakt s bratislavskou partiou Staviteľa Ďura by mal košický štátny tajomník podstatne zložitejší, to hej.

To je celé. Alebo ešte jedna vec, späť na začiatok. Nie, nie každý, kto tu niečo znamená alebo môže znamenať, už býva v Bratislave. A podľa nás ani nie je nevyhnutné, aby sa sem všetky talenty s predpokladmi pre dobrú verejnú službu aj museli presťahovať. Slovensko je rovnako doma v Košiciach, Žiline či Banskej Bystrici, ako v Bratislave.

Skryť Zatvoriť reklamu