Poslanci SMERu majú väčšie práva ako poslanci opozície

Písmo: A- | A+

Doteraz som mal pocit, že poslanci bez ohľadu na stranícku príslušnosť majú rovnaké práva. Dnes som tento pocit stratil.

18. decembra 2012 som na 11. schôdzi NRSR vystúpil v rozprave, podľa mňa k jednému z najzávažnejších  problémov súčasnosti, a to k stavu našej justície.  Už sme si akosi zvykli na rozporuplné rozhodnutia niektorých našich súdov - predovšetkým toho najvyššieho pod vedením Štefana Harabína, ktoré aj podľa medializovaných vyjadrení bývalého sudcu Najvyššieho súdu SR JUDr. Štefanku, doslova smrdia korupciou.

Každú chvíľu sme svedkami podivných rozhodnutí, vďaka ktorým sa firmy sídliace napr. na Cypre, alebo v iných daňových rajoch dostávajú k miliónom EUR z verejných financií. Ako som už spomínal v úvode môjho blogu - na to sme si už akosi zvykli.  V decembri však v našej spoločnosti začali rezonovať aj skutočnosti, na ktoré sme boli zvyknutí v časoch hlbokého mečiarizmu, ale v 21. storočí sme už na ne zabudli a nie sme ochotní ich tolerovať. Jedným zo znakov demokracie je aj sloboda slova, aj preto sme so znepokojením sledovali situáciu okolo nezávislej filmárky Zuzany Piusii, ktorá mala byť stíhaná za svoj dokumentárny film Nemoc tretej moci, ktorý je pravdivou výpoveďou o stave našej justície.  Nielen kvôli tomuto útoku na slobodu prejavu, opozícia trvala na zaradení bodu o stave justície na 11. schôdzu NRSR. Národná rada by mala byť inštitúciou, kde by mala byť sloboda slova zaručená. Každý právoplatne zvolený poslanec by mal mať právo vyjadriť svoj názor. Ja som si pri vyjadrení svojho názoru chcel pomôcť tromi 20 sekundovými úryvkami zo spomenutého filmu Zuzany Piussi, ktoré som chcel premietnuť počas môjho diskusného príspevku. Podpredsedníčka NRSR Jana Laššáková, ktorá viedla schôdzu mi to však neumožnila a dokonca mi hrozila, že mi zoberie slovo. Rešpektoval som ju a v rozprave som pokračoval bez pripravenej „videopomôcky".

Doteraz som mal pocit, že poslanci bez ohľadu na stranícku príslušnosť majú rovnaké práva. Dnes som tento pocit stratil. Na dnešnej schôdzi NRSR  bolo totižto pri prejave predsedu NR SR premietnuté video, bez toho aby to by to vadilo podpredseníčke NR SR Jane Laššákovej , ktorá schôdzu viedla.  Svojím konaním dokázala, že má dvojitý meter a robí rozdiely medzi vládnym a opozičným poslancom. Dnes zrazu nevadilo, že sa  v rokovacej sále parlamentu premieta.  Opozičným poslancom zostáva už len dúfať, že keď budú chcieť vystúpiť v rozprave, bude schôdzu viesť niekto z podpredsedov NR SR, z radov opozície a nie Jana Laššáková ...

 

Skryť Zatvoriť reklamu