Prečo to v Martine ide?

Písmo: A- | A+

Páni politici v Bratislave často a radi hovoria o boji s korupciou. Prečo nás potom stále kritizujú medzinárodné organizácie za to, že v ťažení s ňou zlyhávame? Čím to je, že naši susedia, Rakúšania, sú naopak v rebríčku Svetovej banky treťou najmenej skorumpovanou krajinou? A nemali by sme začať zametať niekde pred svojim vlastným prahom?

My, v Martine, sme si povedali, že začneme. Ukážeme, že sa dá ísť v boji s korupciou ďalej, ako hovoria zákony a pokúsime sa z radnice vymiesť akékoľvek pokusy či podozrenia z toho, že so „všimným“ ide všetko ľahšie.

Za to, že sme sa pohli vpred, patrí vďaka najmä poslancom nášho zastupiteľstva. Tí si osvojili môj návrh a tak mesto vyčlenilo zo svojho rozpočtu 700-tisíc na balík protikorupčných opatrení. Aj vďaka tomu, sa Martin stal prvým mestom, ktoré začne skutočne bojovať s úplatkárstvom.

Zástupcovia medzinárodnej mimovládnej organizácie Transparency International počas leta stanovia akúsi diagnózu mesta. Spolu s pracovníkmi radnice určia, kde sú citlivé miesta. Či už pôjde o predaje a prenájmy majetku mesta, obsadzovanie pracovných miest v samospráve, alebo dotačnú politiku, verejné obstarávanie, či prideľovanie mestských bytov.

Výsledkom auditu budú opatrenia, ktoré začneme na jeseň uvádzať do praxe. Chceme minimalizovať akékoľvek možnosti korupcie a zverejňovať všetky informácie o tom, ako mesto nakladá s verejnými financiami. Jednoducho múry martinskej radnice budú pre občana ako zo skla - uvidí dovnútra a skontroluje, kto a ako pracuje v jeho prospech.

Sme svedkami toho, že skoro každý týždeň sa na Slovensku vynárajú pochybnosti o veľkých tendroch. Do niektorých súťaží sa nemohli prihlásiť niektoré firmy, inde zas vyhrali iné, s pochybným pozadím.

Nedopustím, aby sa podobné pochybnosti vznášali nad Martinom. Už nikdy sa nebudú vyhlasovať verejné súťaže spôsobom, že sa potichu oslovia tri firmy, z ktorých sa vyberie tá s „najlepšou“ ponukou. Každé výberové konanie, aj keď to zákon nevyžaduje, bude zverejnené na internete. Aj keď pôjde o obyčajné dodávky kancelárskeho papiera.

My v Martine sme sa rozhodli skoncovať s korupciou. Verím, že už čoskoro ukážeme Slovensku, že to je to možné. A ak to ide u nás, prečo by to nemohlo fungovať v celej krajine?

Skryť Zatvoriť reklamu