Výhra či prehra?

Písmo: A- | A+

Martin nebude Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK) 2013. Víťazstvo napokon získali Košice. Srdečne im gratulujem, držím palce a verím, že s tým náročným obdobím, ktoré ich čaká, si dajú rady. Želám im, aby zvládli všetky investičné zámery, ktoré si naplánovali vo svojom projekte. Verím, že budú mať úspech, pretože v roku 2013 budú Košice reprezentovať celé Slovensko. Košice sú víťaz, ale neprehral nikto!

Pre naše mesto účasť v boji o titul Európske hlavné mesto kultúry priniesla množstvo pozitív. Rád by som sa s vami podelil o niekoľko mojich súkromných pocitov, ktoré som nadobudol počas tejto súťaže.

Náš projekt sme pripravovali maximálne zodpovedne. Vytvoril sa tím špičkových odborníkov nielen z kultúry ale aj z oblasti ekonomiky. Nehľadali sme, ako iné mestá, agentúry alebo odborníkov zo zahraničia, ktorí sa podieľali na príprave kandidátskych projektov pre európske mestá, ktoré sa tejto súťaže už zúčastnili. Urobili sme projekt, ktorý vypracovali odborníci so znalosťou miestnych a slovenských pomerov.

<%image(20080916-uryvok_shvajansky_turcu[1].jpg|486|380|null)%>

Naším najväčším hendikepom bola naša veľkosť, či skôr malosť. Martin má zhruba 60-tisíc obyvateľov. V roku 2013 bude Košiciam partnerom francúzske Marseille, ktoré ich má viac ako dva milióny! Aj preto sme náš projekt poňali nadregionálne a chceli sme doň zapojiť aj Žilinu, Dolný Kubín, ale tiež ostatné kandidátske mestá.

V našom projekte sme vychádzali z toho, že nás (Slovensko) Európa nepozná. Chceli sme Európe ukázať našu mentalitu, naturel, prírodu.... Predpokladali sme, že to by malo byť cieľom EHMK.

Mýlili sme sa! Podľa otázok a komentárov zahraničnej časti komisie som nadobudol presvedčenie, že globalizácia sa nevyhla ani kultúre. Zahraničnú časť komisie nezaujímalo, čo slovenské chceme ukázať Európe, ale hlavne to, čo európske sme implementovali do nášho projektu. Veľký dôraz kládli na alternatívne umenie a inováciu v kultúre.

Bolo tiež veľmi dôležité presvedčiť komisiu o udržateľnosti kandidátskeho projektu aj po roku 2013. Priestory, kde sa bude realizovať alternatívne umenie, bude nutné po roku 2013 ďalej financovať. Treba rátať s nemalými finančnými prostriedkami na prevádzku, personálne zabezpečenie a, samozrejme, netreba zabudnúť na odpisy.

Toto všetko sa, samozrejme, vo väčšom meste dá zvládnuť ľahšie, ale som presvedčený, že ani Košice to nebudú mať jednoduché. Napríklad rakúske mesto Graz, ktoré bolo EHMK v roku 2003, urobilo svoj projekt veľkolepo a doteraz zápasí s finančnými problémami. Mesto sa pri tomto projekte poriadne zadlžilo. Má problém napríklad s prevádzkou multimediálnej galérie moderného umenia, ktorá bola v súvislosti s týmto projektom postavená.

Práve z týchto dôvodov sme náš projekt postavili triezvo, tak aby to bolo na jednej strane veľkolepé, ale na druhej strane aby bola zaručená udržateľnosť aj po roku 2013 a nebolo ohrozené mesto, hlavne po ekonomickej stránke.

<%image(20080916-lavicka_tajovsky[1].jpg|486|380|null)%>

Aj napriek tomu, že prestížny titul dostali Košice, všetci kandidáti získali čosi, čo im nikto nezoberie. Každé mesto má vypracovaný projekt rozvoja koncepcie kultúry na niekoľko rokov dopredu. V každom tomto projekte je časť venovaná aj rozvoju infraštruktúry, služieb a cestovného ruchu. Je na každom meste, ktoré má takýto projekt vypracovaný, či v ňom bude pokračovať. My v ňom pokračovať určite budeme....

Na záver malá rada. Ak budete niekedy niečo prezentovať pred komisiou zloženou zo zahraničných členov EÚ a budete to prezentovať so svojím tímom, odporúčam Vám, aby minimálne polovica z tohto tímu boli osoby ženského pohlavia. My sme o tejto zvyklosti v západných krajinách EÚ nevedeli a urobili sme veľkú chybu. Prišli sme samí chlapi a komisia nám to teda poriadne vytkla. Aj takáto vec môže zavážiť či budete úspešní, alebo nie...

Skryť Zatvoriť reklamu