Z extrému do extrému alebo ako štát robí z detí rukojemníkov

Písmo: A- | A+

Keď minister školstva D.Čaplovič predložil minulý rok do NR SR novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, v parlamente sa strhla búrlivá diskusia. Nikto nespochybňoval, že novelizácia zákona sa ukázala ako nevyhnutná nakoľko sa vtedajší systém zneužíval. Ale to čo predložil pán minister do parlamentu bola naozaj silná káva. Už vtedy sme upozorňovali, že to bude znamenať likvidáciu centier voľného času. Naše obavy sa žiaľ potvrdili.

 

Centrá voľného času v Detve tvrdia, že Čaplovičovu reformu neprežijú

To, čo zažíva Detva, zažíva každé mesto na Slovensku. Čaplovičova novelizácia spôsobila, že ideme z extrému do extrému. Kým pred rokom 2013 mohlo byť dieťa v centrách voľného času financované viacnásobne, po novelizácii účinnej od 1.1.2013 to isté dieťa nemusí získať financie ani jeden krát, napriek tomu, že vykonáva mimoškolskú aktivitu.  Súčasná novela najviac vyhovuje obciam, ktoré nemajú centrá voľného času. Na deti, ktoré majú v obci trvalý pobyt, dostanú peniaze na mimoškolskú činnosť ale nie sú povinné ich na tento účel poskytnúť. V praxi to vyzerá asi takto: Bývam na dedine a pracujem v meste, kde mi navštevuje dieťa základnú školu a aj centrum voľného času.  Nechcem aby sa mi dieťa poobede flákalo po meste, tak som ho dal napr. na tanečnú. Starosta obce, kde mám trvalý pobyt dostane od štátu na moje dieťa financie aby mohlo navštevovať tanečný krúžok. Starosta však tieto peniaze, určené pre moje dieťa, nemusí môjmu dieťaťu poskytnúť. Čo mi ostáva?

 

1.Požiadať primátora mesta, kde moje dieťa navštevuje CVČ aby mu to zafinancoval. Prečo by to však mal robiť, keď naň od štátu nedostáva financie?

 

2. Zaplatím to z vlastného vrecka. Prečo, keď obec kde mám trvalý pobyt dostala na moje dieťa financie?

 

Čo ostáva centru voľného času?

 

1.Vyhodiť moje dieťa na ulicu

 

2. Krach

 

Takýchto detí sú na Slovensku desaťtisíce. Aj preto sme dnes do parlamentu predložili jednoduchú novelu zákona, ktorá by zabezpečila aby obce a mestá boli povinné poskytnúť financie, ktoré dostanú od štátu na mimoškolskú činnosť pre deti, tým ktorým to patrí - deťom! Rodičia platia štátu dane. Z daní týchto rodičov sú financované samosprávy a časť týchto daní je určená na mimoškolskú činnosť detí a tým pádom majú rodičia na túto časť financií nárok. Súčasný zákon robí z našich detí rukojemníkov v rukách starostov a primátorov. Naša novela tento nezmysel odstraňuje. Navyše dáva rodičom logické právo vybrať pre svoje dieťa to centrum voľného času, ktoré považujú za najkvalitnejšie. Ak majú zaniknúť nejaké centrá voľného času, tak nech sú to tie, ktoré podvádzajú a sú nekvalitné. Ale nech o tom rozhodne súťaž a trh, nie primátori a starostovia. Nechceme nič iné, len dať deťom to čo im patrí.  Aj preto ma šokovalo stanovisko ZMOS-u. Veď posúďte sami :

 

Je to zasahovanie do samosprávnych kompetencií obce," povedal šéf ZMOS Jozef Dvonč zo Smeru.

 

Nechápem ( a to som primátorom už siedmy rok) aké je zasahovanie do samosprávnych kompetencií obce, keď peniaze určené pre deti chcem dať deťom. Jednoducho to nechápem............

Tlačová beseda Mostu-Híd o financovaní centier voľného času

 

Skryť Zatvoriť reklamu