Cesta plná výmoľov, ale s krásnym výhľadom - z IT odvetvia do vlastného vinárstva.

Písmo: A- | A+

Po 4 rokoch na Strednej odbornej škole vinársko-ovocinárskej, roku strávenom na odbornej praxi v USA, štúdiu na Fakulte Managementu a štyroch rokoch práce v IT odvetví, s rešpektom, ale aj odhodlaním, otváram novú kapitolu života.

Nápad zasvätiť svoj život budovaniu vlastného vinárstva vo mne musel dozrieť. Nestalo sa tak počas strednej školy, ani po ročnej odbornej praxi v USA vo vinárstve Sand Castle Winery, kam som mal možnosť odcestovať. Rok v Sand Castle Winery sa niesol v duchu tvrdej práce, odriekania, premáhania sa, ale aj zábavy a spoznávania nového sveta. Vďaka tejto skúsenosti som prišiel na iné myšlienky a časom sa začali meniť aj hodnoty a priority. Avšak ani rok strávený v tomto kolotoči ma nepriviedol k poznaniu, že výroba vína sa raz stane tým, čomu sa budem chcieť venovať.

Tá myšlienka sa rodila dlhšie.

Po maturite nasledovalo štúdium na Fakulte Managementu Univerzity Komenského. Ak by mi niekto položil otázku, čo najcennejšie som si odniesol po rokoch štúdia, tak mojou odpoveďou bez váhania bude možnosť spoznať množstvo inšpiratívnych ľudí a kto vie, možno práve vďaka nim sa vo mne neskôr zrodil nápad vybudovať niečo, čo bude robiť radosť nie len mne, ale aj mojej rodine, kamarátom, spoločnosti ako takej.

Po rokoch v kancelárií som začal uvažovať do akého podnikania sa pustiť, či sa vôbec do niečoho púšťať, ved koniec koncov, zle mi nebolo a prečo by som si mal komplikovať pohodlný život, keď podnikateľské prostredie je na Slovensku náročné - všetká česť poctivým podnikateľom, ktorí sú napriek nehostinnému prostrediu a prekážkam zo strany štátu úspešní.

Chcel som sa napriek tomu do niečoho pustiť. Ak by mi malo ísť len o peniaze, šiel by som do rentabilnejšieho odvetvia. Chcel som podnikať v odvetví, ku ktorému mám vzťah a hoci som vedel, aké náročné to bude, po zvážení všetkých pre a proti padlo rozhodnutie práve na vinárstvo.

Hoci to nerád priznávam, ale po rokoch mimo vinárskeho odvetvia sa značná časť vedomostí vytratila, ich miesto nahradili vedomosti z biznisového a IT odvetvia a hlavu na dlhé roky pohltili iné informácie. Preto celá myšlienka vlastného vinárstva stála a padala na jednej požiadavke - zohnať technológa, s ktorým vinárstvo vybudujem. Uvedomil som si, že presne takého experta vo svojom užšom okolí mám - dlhoročného kamaráta a spolužiaka ešte z vinárskej strednej školy, Sama. 

Netrvalo dlho a oslovil som ho s konkrétnym návrhom - poďme do toho spoločne, ty sa postaráš o výrobu, ja o obchod. Ty zúžitkuješ svoje dlhoročné skúsenosti, ktoré si nadobudol prácou u tých najlepších vinárov v malokarpatskom regióne a ja na druhej strane svojho obchodného ducha.

Ubehlo niekoľko mesiacov, počas ktorých sme zisťovali možnosti, zháňali priestory, technológie, stretávali sa so skvelými a nápomocnými vinármi - medzi ktorými boli chalani z Farebného vinárstva v Pezinku, ktorí nám podali pomocnú ruku a aj vďaka nim sa náš sen mení na skutočnosť - jedno veľké ĎAKUJEME, Matej a Viliam!

Teraz sme na prahu novej vinárskej sezóny, našej prvej sezóny a nevieme sa dočkať, kedy Vám prinesieme naše prvé poctivé vínko. 

Ako nám jeden múdry vinár úprimne povedal: "Chlapci, vy zasadíte semienko, ale úrodu budú žať až Vaše deti".

Čakajú nás roky tvrdej práce, cieľ je v nedohľadne, ale my sa do toho púšťame s pokorou, odhodlaním a maximálnym nasadením. Našimi hnacími motormi sú už teraz naše skvelé polovičky a ako sa hovorí "za každým úspešným mužom stojí milujúca žena".

Držte nám palce a ak nás uvidíte na niektorej ochutnávke, pristavte sa, radi Vás spoznáme a budeme radi, ak Vy spoznáte naše vínka. :) 

Vinárstvo Vinum Aureum.

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu