Prečo ísť študovať na Strednú odbornú školu vinársko-ovocinársku, keď sú tu gymnáziá?

Písmo: A- | A+

Podať si prihlášku na vinársku strednú školu bolo jedno z najlepších rozhodnutí, aké som v živote spravil. Hoci momentálne pôsobím v IT sektore, práve táto škola ma dostala na myšlienkové pochody, ktoré mi zmenili život...

Tento blog som sa rozhodol napísať po stretnutí s mojou kamarátkou a zároveň riaditeľkou školy, Ing. Monikou Kisovou, a po smutnom fakte, ktorému škola momentálne čelí - nedostatku študentov. Trend sa pomaličky začína otáčať a študentov postupne pribúda, no kapacita školy dovoľuje ďaleko viac žiakov.

Keď som si ako 15 ročný chlapec podával prihlášku na strednú školu, nevedel som do akej miery môže práve výber školy ovplyvniť môj život, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Vedel som však jedno - chcem ísť po stopách svojho brata. O škole som toho veľa nevedel, no študoval na nej môj brat, ktorý ale paradoxne, no vďaka škole, pokračoval po absolvovaní v IT sektore.

V IT sektore, hoci nie ako ITčkár, ale manažér, som skončil aj ja.. No začnime pekne postupne.

Ako mi zmenila škola život? Dozviete sa na konci článku. :)

Až po príchode na školu som zistil do čoho som sa to vlastne pustil - škola Vám nič nedá zadarmo, budete si musieť vydrieť známky, no vďaka prístupu učiteľov sa viete toho veľa naučiť. Odborné predmety, ako Technológie vína a nápojov, Vinohradníctvo, Ovocinárstvo, ale aj Manažment, Účtovníctvo, či Ekonómia. V neposlednom rade odborné praxe v školských, ale aj súkromných vinohradoch a pivniciach. Prax u tých najlepších podnikateľov v oblasti vinárstva ako Matyšák, Pavelka a syn, Hacaj, Karpatská perla... V menovaní by sa dalo dlho pokračovať, no škola ponúka aj vlastné, moderné priestory:

(blog pokračuje pod fotografiami)

Školská vínna pivnica
Školská vínna pivnica 
Modranské vinohrady a prax v nich
Modranské vinohrady a prax v nich 
Prax v krásnom prostredí modranských vinohradov nad mestom
Prax v krásnom prostredí modranských vinohradov nad mestom 
Moderný internát v areály školy
Moderný internát v areály školy 

Škola disponuje pivnicou, priestormi a vinohradmi za ktoré by sa nehanbili tí najlepší vo vinárskom fachu a internátom priamo v areály, čo si môže povedať máloktorá škola na Slovensku.

Počas 4 ročného štúdia si každý študent vie nájsť to svoje, čo ho baví - niekoho zaujme ekonómia a pokračuje na vysokej škole ekonomického zamerania, iného, ako napríklad mňa, zaujme manažment a rozhodne sa pokračovať na vysokej škole manažérskeho zamerania. Niekoľko absolventov pokračuje v štúdiu vinárstva na vysokých školách v českých Ledniciach, prípadne v Nitre. Sú aj takí, ktorí sa osmelia a rozhodnú sa podnikať - vďaka Právnej náuke, Účtovníctvu a ostatným odborným predmetom na to majú skvelé predpoklady. 

Čím sa ale líši Stredná odborná škola vinársko-ovocinárska od gymnázií a iných stredných škôl? V ničom a zároveň vo všetkom. V ničom preto, lebo ako na "Vinárke", tak aj na inej škole sa musí študent učiť. Vo všetkom preto, lebo škola dá študentom viac, ako len teóriu a prax. Dá im možnosť realizovať sa, tráviť čas v prírode a nie len v uzavretých triedach. Spoznať úspešných podnikateľov, ktorí ich často krát po škole aj zamestnajú.

Ak chceš zažiť niečo iné, študovať na škole s viac, ako 100 ročnou históriou a mať viac možností po maturite, Vinárka je pre teba to pravé! 

Vyber si z nasledovných študijných odborov, klikni na https://svosmo.edupage.org/ a podaj si prihlášku :)

4227 M 02 vinohradníctvo a ovocinárstvo - podnikanie - je určené pre tých, ktorí majú bližšie k ekonomickým predmetom prípadne sa chcú vzdelávať v tejto oblasti.

4227 M 03 vinohradníctvo a ovocinárstvo - agroturistika - je vhodné pre uchádzačov, ktorých zaujíma poskytovanie služieb v cestovnom ruchu a chceli by v budúcnosti kvalifikovane pracovať v tejto oblasti.

4227 M 05 vinohradníctvo a ovocinárstvo - somelierstvo - v tejto dobe veľmi vyhľadávaní odborníci, ktorí svoje vzdelanie získali rôznymi kurzami resp. pri samom štúdiu. Škola ponúka komplexné vedomosti z vinohradníctva, vinárstva, ale aj iných potravinárskych odvetví, ktoré musí somelier ovládať. Obsahuje predmety zamerané na výrobu ušľachtilých nápojov (pivo, destiláty, miešané nápoje, minerálne vody, prírodné šťavy, kávu, čaj). Naučí sa zladiť jedlá s jednotlivými druhmi vín (enogastronómia). Somelier musí dokonale ovládať zásady spoločenského správania, protokol a pod.

A teraz späť k otázke, čím zmenila Vinárka môj život?

Škola dlhé roky spolupracovala s Američanom slovenského pôvodu, ktorý založil v mestečku Erwinna vinárstvo Sand Castle Winery. Každý rok tam odcestovali 2-3 študenti na ročnú odbornú prax a v roku 2008 sa šťastie obrátilo na môjho vtedajšieho spolužiaka, dnes už veľmi dobrého kamaráta Dana a vďaka nemu aj na mňa.

Ako 18 roční fagani sme odleteli za veľkú mláku spoznávať svet a praxovať v prémiovom vinárstve Sand Castle Winery, Popri práci sme cestovali, učili sa angličtinu vo večernej škole a užívali si slobodu. Rok strávený v USA nám pomohol vo veľa smeroch. Či už v tom, že sme sa naučili jazyk, starať sa samy o seba, ukázal nám ako veľmi sa musí človek obracať, ak chce sám podnikať..

Do Ameriky som odišiel so spolužiakom Danom, no vrátil som sa s kamarátom. S kamarátom, s ktorým sme toho veľa zažili a s ktorým na to doteraz radi spomíname.

V neposlednom rade som si z Ameriky odniesol ešte niečo veľmi dôležité.. Túžbu ísť na vysokú školu, na ktorú som pred tým nechcel ísť, ale vďaka ktorej som spoznal jedného veľmi dôležitého človeka, moju Veroniku.

S Danom na ročnej odbornej praxi v Sand Castle Winery v Spojených štátoch amerických.
S Danom na ročnej odbornej praxi v Sand Castle Winery v Spojených štátoch amerických. 
Sand Castle Winery
Sand Castle Winery 
Skryť Zatvoriť reklamu