Blahobyt verzus jednoduchosť.

Opakovane som sa utvrdila v tom, že sú ľudia, ktorí pri čítaní klasickej literatúry, či sledovaní starších filmov zatúžia po starých pokojných časoch. Možno si to ani neuvedomujú, ale podvedome túžia po pokojnejšom a jednoduchšom živote. Je na tom niečo zle? Rozhodne nie!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

Aj Mária sa rada nechala unášať takouto literatúrou a filmami. Ona sama pochádzala z jednoduchších pomerov, ale na druhej strane, nikdy jej nič nechýbalo. To čo mala teraz bolo predsa, len niečo nové a iné. Hovorí sa, že človek si na dobré veci ľahko zvykne, tak aj Mária, veľmi rýchlo zabudla na to, čo bolo. Žiť nový, luxusný spôsob života ju veľmi bavilo.“ Ako sama žartom hovorila: „ vedela som sa narodiť a vydať sa za toho správneho muža.“ Nebol to len žart, Róbert vedel zarobiť peniaze a žili v skutočnom blahobyte. Veľký dom, záhrada s jazierkom, luxusné autá a jachta. Mária nevedala zaobchádzať s peniazmi, ale ani nemusela. Mala všetko, na čo si pomyslela. Róbert je splnil každé prianie. A tak sa skrine prehýbali pod ťarchou šiat, kostýmov a košúchov. V luxusne zariadenom byte ste našli najnovšiu elektrotechniku a niekoľkokrát v roku si mohli dovoliť dovolenky v exotických krajinách. No časom sa z toho blahobytu stali pre Máriu „okovy“, ktoré ju zvierali stále viac a viac. A tak niet divu, že zatúžila po jednoduchšom spôsobe života. „Kde sú tie časy, keď som si užívala slobodu a voľný čas tak, že mi to prinášalo vnútornú slobodu a pohodu?“ pýtala sa sama seba. Často spomína sa časy nie dávno minulé, keď si vychutnávala chvíle v rodine, vtedy, keď ešte nepoznala ten pocit „zahrabať sa drahými vecami,“ ktoré často ani nepotrebovala.Raz sa mi zdôverila. „Nepotrebujem vlastniť šaty, kožuchy ..., to všetko akoby pohlcovalo moju energiu.“ Nebola šťastná, to bolo zrejme, šťastný človek predsa vyzerá inak. Inokedy prišla za mnou s myšlienkou, že sa chce zbaviť všetkého, čo jej nerobí potešenie. Obávala sa len jedného, či to Róbert pochopí. Asi je to tak, že každý chce to, čo nemá. Aj ona, najskôr túžila po blahobyte a teraz, keď ho má túži po jednoduchom živote.Každý okamih v tomto blahobyte sa jej vliekol neuveriteľne dlho, neostávalo jej nič iné len pred Róbertom predstierať spokojnosť. „Ale do kedy?“ Stále častejšie si kládla túto otázku.Viem, na svete je veľa ľudí, ktorí sa tvária, že sú spokojní, ale pritom sú nešťastní. Aj Mária bola jedna z nich, žila v prostredí, ktoré jej neprinášalo uspokojenie. Napriek tomu sa nevedela rozhodnúť, ako ďalej. Zvádzala nesmierný vnútorný boj.Napriek nesmiernej túžbe po pokojnejšom a jednoduchšom živote, nakoniec dala prednosť životu s Robertom. Okrem toho, že má Róberta rada, chcela mať v očiach svojej rodiny, v očiach spoločných známych vyššiu hodnotu, ako ľudia z tej štvrte, kde žila predtým, než poznala Róberta. Bolo to jej rozhodnutie, na ktoré mala právo, len ona vedela, čomu má dať prednosť.Rozhodla sa napriek veľkej vnútornej diléme, blahobyt verzus jednoduchosť. Rozhodla sa napriek pocitom, ktoré prežívala, jej rozhodnutie znelo: "Chce byť pozitívnou súčasťou Róbertovho života." Želám jej to a verím, že sa jej to podarí. Zároveň dúfam spolu s ňou, že nájde aj vnútorný pokoj, po ktorom tak nemierne túži.

Anna Čunderlíková

Anna Čunderlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  433
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Všetko, čo robím, robím s láskou. Mojim mottom je citát:" Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor."Viktor Frankl Zoznam autorových rubrík:  CESTUJEM - SPOZNÁVAMPRÍBEHY ZO ŽIVOTAMALÁ RADA- VEĽKÝ OSOHÚSMEV, PROSÍM...RECEPTYSPOZNÁVAJ SÁM SEBA...KNIHA, KTORÁ MA DOSTALANA SLOVÍČKO, PROSÍM...ČO MI ŽIVOT DAL...ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝLRODIČOVSTVO

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu