Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.

Počas celých dejín ľudstva by sme mohli nájsť veľa príkladov o tom, že sa ľudia k sebe správajú horšie než zvieratá.

Mimochodom, rasizmus ...7.  Operácia Zebra.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dokázali sme sa navzájom ničiť s veľkou vynaliezavosťou, a to z akýchkoľvek príčin: v mene bohov, životnej filozofie, politiky, presvedčenia, pre majetok, moc, kvôli sexu, a tak podobne až do nekonečna. Nie zriedkavou príčinou bol rasový pôvod. Hitler vraždil Židov, pretože ich pokladal za menejcennú rasu, Pancho Villa z rovnakých príčin likvidoval Číňanov v Mexiku. Číňania zase stínali "cudzích diablov" bez akejkoľvek príčiny, Idi Amin to robil ešte masovejšie. Ku Klux Klan upaľoval černochov na juhu USA kvôli rase a "bielemu náboženstvu" a vrahovia z prípadov Zebra zabíjali nevinných belochov v San Francisku, pretože ich hlásatelia viery "Čiernych Moslimov" presvedčili, že "diabli s modrými očami," teda belosi, sú podľuďmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Čierni Moslimovia" (iný názov je "Nation of Islam") sú nezávislým spoločensko náboženským hnutím, ktorého členmi sú takmer výlučne černosi v USA. Hnutie založil ortodoxný Moslim Wali Farad, o ktorom sa predpokladá, že sa narodil v roku 1877 v Mekke. Presťahoval sa do USA a v roku 1931v Detroite založil svoju prvú mešitu, o rok neskôr nasledovala druhá v Chicagu. V desaťročí nasledujúcom po ukončení Druhej svetovej vojny boli mešity založené vo všetkým väčších amerických mestách s významným podielom černošskej populácie a základy učenia "Čiernych Moslimov" sa začali učiť s ešte väčším zápalom. Učenie spočívalo v tvrdení, že černosi sú morálne a kultúrne nadradení a ich osudom je vládnuť na Zemi. Sekta odsudzovala kresťanstvo ako hlavný nástroj pokračujúceho zotročenia nebelochov a hlásala, že biela rasa bola počatá z diablov, koniec vlády ktorých sa približoval. Povzbudzovala znovuzrodenie padlých černochov - trestancov, narkomanov a podobných - prostredníctvom štúdia ich skutočných dejín, snahou o dosiahnutie ekonomickej nezávislosti a prípravou na armagedonskú bitku, o ktorej verili, že bude posledným bojom medzi dobrom a zlom, medzi čiernymi a bielymi ľuďmi. Svoju centrálu ustanovili v roku 1955 v Chicagu, ktoré sa pre nich stalo "Novou Mekkou." V nasledujúcich rokoch hnutie rástlo až sa začiatkom sedemdesiatych rokov stalo prekvitajúcim náboženstvom, ktoré otváralo mnoho biznisov riadených černochmi, a to v každom meste, kde mali mešitu. Základy ich učenia sa v tom čase nezmenili: černosi sú nadradení, belosi sú diabol alebo beštia. V druhej polovici sedemdesiatych rokov sa to postupne menilo, aby sa vyhovelo moderným potrebám organizácie. Starú "Nation of Islam" nahradila nová organizácia "World Community of Islam", ktorá naďalej už nehlása černošskú nadradenosť a vo svojich radoch víta ľudí bez rozdielu etnického pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Predtým ale prišli na scénu "Death Angels" (Anjeli smrti) - extrémne militantná skupina sfanatizovaných vrahov. Ich oficiálne certifikovaným členom sa mohol stať ten, kto zavraždil štyri biele deti, päť bielych žien alebo deväť bielych mužov. Po dosiahnutí tejto kvóty mu bola urobená fotografia a na nej bol nakreslený pár krídel rozprestretých smerom od jeho krku. Fotografia bola umiestnená na nástenku k ostatným úspešným kandidátom. Nástenka potom bola využívaná ako motivátor pri stretnutiach a prednáškach po celom štáte. Koncom roka 1973 bolo v Kalifornii pätnásť akreditovaných Anjelov smrti. Spolu mali na svedomí 135 bielych mužov, 75 bielych žien a 60 bielych detí. Úrad generálneho prokurátora štátu Kalifornia mal založené spisy na 45 z týchto vrážd. Všetky obete boli biele, všetci známi podozriví boli spojení s hnutím Čiernych moslimov.

SkryťVypnúť reklamu

Od októbra do decembra 1973 sa v San Franciscu odohrala prvá vlna týchto vrážd, mesto bolo vydesené a polícia pristúpila k ráznym opatreniam, znásobila hliadky v uliciach a kontrolovala podozrivých, ktorí zodpovedali popisu vypracovanému na základe informácií od tých, ktorí prežili. Akcia dostala názov "Operácia Zebra."

Quita Hague Murder - Bay Area Television Archive (sfsu.edu)

Obrázok blogu

Keď sa reportéri z miestnych novín "Examiner" vydali do ulíc, aby vyspovedali exkluzívne černochov čo si o "Operácii Zebra" myslia, dostávali rôzne odpovede:

  • Necítim sa dobre s tou políciou všade dookola. Nikdy som sa pri nich necítil bezpečne.

  • Som rada, že sa polícia pre zmenu stará. Iba by ma zaujímalo či by sa tak starali, keby boli takto vraždení černosi.

  • Chválim políciu za to, že posilnila svoje hliadky, dúfam však, že to nie je namierené len proti černochom. Dúfam, že černosi nie sú šikanovaní.

  • Tieto incidenty sú dôsledkom nenávistnej propagandy, ktorú na nás každý deň hádžu správy a zábavné médiá.

Ďalší ľudia komentovali podobne. Aj keď odpovedali iba na otázky ohľadne "Operácie Zebra," bolo zvláštne, že nikto z dotazovaných černochov nevyužil príležitosť, aby odsúdil neznámych vrahov alebo vyjadril súcit s obeťami.

SkryťVypnúť reklamu

Committee Against Racism Rally Against Operation Zebra - Bay Area Television Archive (sfsu.edu)

Až 17. februára 1974, počas druhej vlny vrážd, keď celkový počet náhodných vrážd belochov v Kalifornii dosiahol 71 , v samotnom San Francisku 13 mŕtvych a päť vážne ranených, začalo kalifornské oddelenie spravodlivosti fotografické sledovanie mešity č. 26 v San Francisku. Získali približne 400 fotografií čiernych mužov vstupujúcich a vychádzajúcich z mešity.

Proti zastavovaniu a kontrole na uliciach protestovali rôzni miestni politici, aktivisti organizácii na ochranu práv menšín (ACLU, NAACP), Čierni Panteri a podobne. Neboli spokojní ani pri vysvetlení presných pravidiel ako budú ľudia kontrolovaní. Rôzne černošské organizácie boli rozhodnuté prekážať policajnej snahe všetkými možnými spôsobmi. Podali trestné oznámenie s cieľom zastaviť policajnú taktiku, ktorá podľa nich porušuje ústavné záruky osobnej slobody.

Operácia Zebra síce políciu nepriviedla k odhaleniu vrahov, zredukovala však vážnu trestnú činnosť v meste takmer o tretinu. Sudca oblastného súdu však nakoniec vyhovel žalobe zo strany NAACP a vyhlásil akcie polície San Franciska na zastavovanie a kontrolu na ulici ako neústavné a formálne prikázal Operáciu Zebra ukončiť.

K odhaleniu hlavných, nakoniec štyroch, páchateľov prispel najviac iný účinkujúci, ktorý sa spoznal na skicách uverejnených v novinách. Zaiste ho zlákala aj odmena za informácie, ktoré by viedli k ich dolapeniu, a ktorá sa nakoniec vyšplhala na 30.000 dolárov. Uzavrel s políciou dohodu, že za poskytnuté detailné informácie mu bude udelená imunita a poskytnutý štatút chráneného svedka.

Najdlhší kriminálny proces v dejinách Kalifornie začal 3. marca 1975 a trval až do 9. marca 1976. Obžalovaní, ktorých právnikov platila "Nation of Islam" boli uznaní za vinných a odsúdení na doživotie. Traja z nich už vo väzení zomreli, jeden stále žije.

Líder Čiernych Moslimov a súčasne kazateľ v mešite č. 26 John Muhammad poprel akékoľvek tvrdenia o tom, že by existovala konšpirácia jeho organizácie za účelom vrážd belochov.

Profesor kriminológie Anthony Walsh v článku z roku 2005 napísal, že "Death Angels" zo San Franciska v prvej polovici sedemdesiatych rokov pravdepodobne zabili viac ľudí, než všetci ostatní sérioví vrahovia tej doby dokopy.

Monštruózne správanie nikdy nebolo ani nebude obmedzené rasou, náboženstvom či národnosťou. Ani jeho zobrazovanie v knihách, článkoch a filmoch by nikdy nemalo byť obmedzené, pretože iba ak sa o tom bude rozprávať, možno pochopiť jeho podhubie a príčiny.

Zdroje informácií: Clark Howard - The Zebra Killings.

Zebra murders - Wikipedia

African Americans and Serial Killing in the Media: The Myth and the Reality - Anthony Walsh, 2005 (sagepub.com)

Anton Kovalčík

Anton Kovalčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  425
  •  | 
  • Páči sa:  390x

Vyštudovaný ekonóm. Som ryba, ktorá väčšinou pláva proti prúdu, aj keď niekedy narazí hlavou o kameň. Nemám rád nekritické prijímanie čohokoľvek, čo sa mi naservíruje. A som notorický optimista. Zoznam autorových rubrík:  Prežijeme?Web náš každodenný...Te Deum...Kde bolo tam bolelo...Infovojna.Wokenaci.Ekonómia (nielen) pre laikov.Heavy mentalČo na to profesor Higgins?Magistra vitae.SúkromnéNezaradenéVox popapuli.

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu