Koľko skutočne prerobíte na lacných letenkách

Zamysleli ste sa, koľko Vás v skutočnosti stoja lacné letenky? Nedávno sme navštívili Vietnam. Dostala nás letenka z Mníchova, za neuveriteľných 300 eur! Prečo si teda myslím, že som na tejto senzačnej cene prerobila?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Rezervácia letu:

Letenky do Hanoja za 300 eur! Alebo ďalšie dobrodružstvo so spolucestovateľkami Hankou a Lenkou! Táto informácia naše primitívne mozgové centrá natoľko nadchla, že sme ich bez zaváhania rezervovali. Moja nemecká kreditná karta pokladala Pelikan.cz za podozrivú tranzakciu, a preto sa na platenie odhodlala Hanka. 

Naše vzrušenie bolo také veľké, že sme dokonca zarezervovali nesprávny spiatočný let. Táto chyba nás stála 200 eur na osobu. Nakoľko ide o chybu individuálnu, nezahrňujem ju do svojich výpočtov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výdavky, nad ktorými sa zamyslieť:

Odvážny plán cesty do Vietnamu vyzerá pre mňa (žijem v Hamburgu) teda takto:

Hamburg- Mníchov: 6 hodín

Mníchov- Peking: 10 hodín

Prestup Peking: 20 hodín

Peking- Hanoj: 4 hodiny

Cesta nazad je podobná, so 16 hodinovým prestupom v Pekingu.

Nastáva pár problémov. Tu je krátky návod, ako ich rozlúsknuť a koľko nás vlastne stoja:

1. Čakaj ma Mníchov, už idem!

Chytá nás cestovateľská horúčka! Let Mníchov- Peking- Hanoj sa nezadržateľne blíži. Na našu cieľovú destináciu si však ešte musíme počkať...

Vezmime si ideálnu situáciu: cestovateľ myslí predom na všetko a teda si zabezpečí transport na letisko niekoľko mesiacov dopredu. V opačnej situácii neušetrí. 

SkryťVypnúť reklamu

Žijem v Hamburgu (Hanka v Karlových Varoch, Lenka v Zwickau. Výdaje a čas strávený cestou, máme podobné. Pre jednoduchosť uvádzam do výpočtov len Hamburg). Nemci sa postarali aby mali "nemecké Benátky" rýchle a dobré spojenia skoro všade. Včasná rezervácia vlaku teda nie je problém.

Jedná sa o skorý let, teda v Mníchove musíme nocovať. Máme šťastie. Našli sme izbu pre tri osoby za neskutočných 48 eur! To znamená: 

Lístok Hamburg- Mníchov: 30 eur

plus investovaný čas: 6 hodín 

Ubytovanie v Mníchove: 16 eur na osobu

Električenka na letisko: 11 eur 

Spiatočná cesta nás vychádza podobne 

Lístok Mníchov- Hamburg 30 eur

SkryťVypnúť reklamu

Električenka na letisko- nie je potrebná, spoj nám ide priamo z letiska

plus investovaný čas: 6 hodí n

Zostante so mnou, výpočty ešte chvíľku pokračujú...

Náš cestovateľský maratón začína . MHD-čka v Mníchove.
Náš cestovateľský maratón začína . MHD-čka v Mníchove. (zdroj: Lucia Audyova)

2. (Ne)naväzujúci let

Spoločným menovateľom lacných letov je určitá doba strávená na letisku. V tomto prípade úmerná cene letenky. Prestup v Pekingu nás stojí:

Čas strávený v Číne na linke Hamburg- Peking: 20 hodín 

Čas strávený v Číne na linke Peking- Hamburg: 16 hodín 

Čínsky národ bol k nám cestovateľom milosrdný. Po dvoch hodinách čakania na letisku sme dostali tranzitné víza na 144 hodín. Dávam plusový bod, za fakt, že sme si stihli pozrieť Čínsky múr a Peking.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú 20 hodinovú stopku zvládame celkom odvážne. Na spiatočnej ceste však dovolenková eufória pomaly opadá. Náš lacný let nazad je v neatraktívny čas- o jednej ráno. Na spánok môžme zabudnúť. Rezervujeme si však hotel, v nádeji, že si užijeme poslednú sprchu pred ďalším cestovateľským maratónom. Ďalšie hodiny nám k hygiene slúžia neekologické vlhčené obrúsky. 

Návšteva Pekingu sa po niekoľkých hodinách mení na nutkavé hľadanie kávy, začínajúcu zimnica a podráždené reakcie v celej skupine. Viac ako prehliadka Pekingu nás snáď teší návrat na letisko.

Nie, nejedná sa o príbeh o Šípkovej Ruženke v červených šatách. Spiaca krásavica sa nebodla ani o zakliate vretienko... Ide o Lenku v červenej páperovke, ktorá si kúpila lacnú letenku a zaspala na celé dve hodiny v kaviarni.
Nie, nejedná sa o príbeh o Šípkovej Ruženke v červených šatách. Spiaca krásavica sa nebodla ani o zakliate vretienko... Ide o Lenku v červenej páperovke, ktorá si kúpila lacnú letenku a zaspala na celé dve hodiny v kaviarni. (zdroj: Lucia Audyová)
Lov za kávou. Blížime sa asi k štyridsiatej hodine bez poriadneho spánku. Nasolabiálne ryhy (vrásky okolo úst) sa prehlbujú (možno je to aj mojou tridsiatkou, nielen absenciou spánku) a účinok kávy je rovný asi nule. Ale pre dobrý pocit a s ružičkami na vrchu...
Lov za kávou. Blížime sa asi k štyridsiatej hodine bez poriadneho spánku. Nasolabiálne ryhy (vrásky okolo úst) sa prehlbujú (možno je to aj mojou tridsiatkou, nielen absenciou spánku) a účinok kávy je rovný asi nule. Ale pre dobrý pocit a s ružičkami na vrchu... (zdroj: Hana Darmová)

Zhrnutie výdavkov:

Krátka úvaha: minimálna hodinová mzda v Nemecku je 9,19 eur. Budeme počítať s týmto údajov. Pokiaľ je Vaša hodinová mzda vyššia/ nižšia, počítajte kľudne s údajom iným.

Celková strata času: 6+20+15+6= 47 hodín

Pri priemernom zárobku v Nemecku strácame 47x 9,19= 432 eur. 

Celkové výdavky nutné na realizáciu letu: 30+16+11+30= 87 eur

Takže do vzduchu letí: 431+87= 519 eur. 

Počítam s minimálnymi výdavkami. Pokiaľ ste cestovateľ spontánny alebo cestovateľ nepripravený, cena lístku a ubytovania bude niekoľkonásobne vyššia. 

Čo sme sa po rokoch lacného cestovania naučili:

Nie som matematik, ale sedliacky rozum mi hovorí:

- čím dlhší let, tým väčšia strata

- podráždenosť v skupine je úmerná hodinám bez spánku

- neušetríte vôbec nič

Mojim (ne)matematickým výpočtom sa dá vytknúť veľa vecí. Základnou myšlienkou však ostáva, že leto do Vietnamu nás 300 eur rozhodne nestál. 

Aké máte skúsenosti s lacnými letenkami Vy? Budem vďačná za Váš, hlavne protichodný názor. Prajem plno zážitkov a úspešný lov, na snáď výhodnejšie letenky!

Lucia Audyova

Lucia Audyova

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Anesteziologička žijúca v Nemecku, milujúca cestovanie, nové chute a voľnosť. S veľkým záujmom o tému- finančná sloboda. Cieľ článkov. Pobaviť. Doviesť k zamysleniu. Inšpirovať. Kedy ma kontaktovať? Potešia ma správy od pozitívnych ľudí s podbnými cieľmi, takisto otázky na hore spomínané témy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu