reklama

Spojené štáty dali stopku čínskym firmám a chystajú sa na aplikáciu TikTok

V USA majú obavy zo špehovania cez kamery čínskych výrobcov. Preto zákaz pre 5 čínskych firiem. To isté hrozí TikToku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Napätie medzi USA a Čínou zrejme tak skoro neskončí. Dnešný tvrdý postup administratívy Spojených štátov voči Číne má pôvod vo vyhlásení obchodnej vojny s Čínou a následných krokoch predchádzajúceho prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa. Prvým krokom bol zákaz pôsobenia na americkom trhu pre značku Huawei. Tým pádom Huwaei už nespolupracuje so spoločnosťou Google. To znamená, že ak si kúpite telefón Huawei, musíte používať ich mapy a podobné aplikácie, ktoré ponúkajú iné telefóny so systémom Android. Najnovším krokom je napätie vo vzťahu k sociálnym médiám. USA chcú zakázať TikTok, resp. tlačia na zmenu vlastníka TikToku, keďže ten súčasný predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť. A aby toho nebolo málo, spoločnosť Google aktuálne pozastavila čínsku aplikáciu Pinduoduo na základe obáv o bezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zákaz pre päť čínskych tech firiem

Najnovším rozhodnutím je zákaz predaja nových komunikačných zariadení od piatich čínskych spoločností vrátane Huawei a ZTE v USA z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť. Medzi zakázané spoločnosti patria aj spoločnosti Hikvision, Dahua a Hytera, ktoré vyrábajú kamerové bezpečnostné systémy a obojsmerné rádiové systémy. Ide o prvý prípad, keď regulačné orgány USA prijali takéto opatrenie z bezpečnostných dôvodov.

Spoločnosť Hikvision poprela, že by jej výrobky predstavovali akúkoľvek hrozbu pre bezpečnosť USA, a domnieva sa, že toto rozhodnutie poškodí malé podniky, samosprávy či jednotlivých spotrebiteľov. Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) uviedla, že jej členovia jednomyseľne odhlasovali zavedenie nových predpisov. Spoločnosť Huawei a ďalšie spoločnosti predtým popierali, že by poskytovali údaje čínskej vláde.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zákaz TikToku

Trumpova aj Bidenova administratíva sú si podobné v postupe proti TikToku. Obe pohrozili zákazom TikToku v USA, ak sa jeho čínski vlastníci nezbavia svojich akcionárskych podielov. Aktuálnu požiadavku na predaj podielov čínskych vlastníkov potvrdila spoločnosť TikTok . Ak sa tak nestane, hrozí tejto sociálnej sieti v USA zákaz. Výbor pre zahraničné investície (CFIUS) vydal novú smernicu po rokoch rokovaní so spoločnosťou TikTok. Ultimátum predstavuje zvýšenú úroveň tlaku zo strany Washingtonu, keďže viacerí zákonodarcovia opäť vyjadrujú obavy o národnú bezpečnosť kvôli aplikácii.

Niektorí predstavitelia sa obávajú, že čínska vláda by mohla aplikáciu zneužiť na špehovanie používateľov v USA alebo na šírenie propagandy. Budúcnosť aplikácie v USA sa tak zdá byť neistá aj napriek jej širokému dosahu a vplyvu na americkú kultúru. Celý tento rozruch by však mohol mať pozitívny vplyv na spoločnosť Meta, presnejšie na jej platformu Instagram, keďže by prišla o jedného z najväčších konkurentov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bude z problémov TikToku profitovať Meta?

Podľa Google Finance dosiahla spoločnosť Meta Platforms v roku 2022 tržby vo výške 116,61 miliardy dolárov. Čistý zisk bol 23,20 miliardy. Napriek tomu, že ide o vysoké čísla, tržby boli o 1,12 % nižšie ako v roku 2021, zatiaľ čo čistý príjem bol nižší o 41,07 % v porovnaní s rokom 2021.

Vývoj ceny akcií spoločnosti Meta za posledných päť rokov.
Vývoj ceny akcií spoločnosti Meta za posledných päť rokov.  (zdroj: Zdroj: Investing; Analýza: Adam Austera - Ozios)

Na cene akcií došlo aj ku korekcii, ktorá jej však dáva veľký priestor na pohyb a možný rast. Predpokladá sa, že pokles spôsobili viaceré investície do Metaverse, ktoré zatiaľ nepriniesli žiadny primeraný zisk.

Adam Austera

Adam Austera

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Vyštudoval som vysokú školu v Nitre, avšak už počas štúdia ma zlákala oblasť obchodovania na kapitálových trhoch. Najskôr som obchodoval súkromne, no neskôr som sa zamestnal na oddelení dealingu a postupne sa vypracoval až na aktuálnu pozíciu finančného analytika značky Ozios. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu