Podvozok je zimou extrémne namáhaný. Pomôžte mu

Písmo: A- | A+

Nedávno sme sa bavili o geometrii, no predné a zadné nápravy nie sú jedinými, ktoré sú zimou skúšané a trpia v nej. Podvozok je ďalšou časťou nášho vozidla, ktorá je v zime extrémne namáhaná. Dovoľte, aby sme vám vysvetlili, prečo a ako. :)

Zimné cesty sú charakteristické množstvom výmoľov, soli alebo iného posypového materiálu. Toto sa pri jazde “lepí” na podvozok zo snehu alebo vody na vozovke, v dôsledku čoho dochádza k jeho znečisteniu. Niekedy sa u nás v AUTOGRANDe stretávame s tým, že majitelia vozidiel si myslia, že po zime stačí vozidlo nechať v rukách autoumyvárne a všetko bude v poriadku. Nie je to tak. Autoumyváreň je totiž nápomocná v tom, aby podvozok umyla, čím dokáže napríklad zabrániť jeho ďalšej korózii (ku ktorej vo vlhkom a znečistenom prostredí dochádza). To áno, tu je jej efekt nepopierateľný. V čom však rozhodne nepomôže, to je dôkladné vyčistenie bŕzd, čo môže vykonať najlepšie autoservis autorizovaný pre značku Vášho vozidla. Brzdy je po zime a po pôsobení soli a iného posypového materiálu nutné prečistiť a premazať. Ak to zanedbáme, môže nám hroziť, že sa nebudú dostatočne hýbať alebo sa budú zasekávať. Podobne ako v prípade geometrie, aj v prípade brzdového systému sa môže akýkoľvek nedostatok prejaviť ako veľký problém v situácii, kedy je nutné napríklad prudko pribrzdiť a záleží mnohokrát na každom centimetri brzdnej dráhy. Nanešťastie, aj tu hovoríme o fakte, ktorý si množstvo vodičov často neuvedomuje a riskuje bezpečnosť svoju, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky tým, že si nenechá svoje brzdy po zime riadne prečistiť.

Radi by sme aj tu zdôraznili vhodnosť preferencie autorizovaného servisu. Je to dôležité preto, aby bol váš podvozok skontrolovaný špeciálnymi zariadeniami určenými pre značku vášho auta, ale tiež, aby boli brzdy ošetrené špeciálnymi čistiacimi prostriedkami a mazadlami určenými pre konkrétnu značku. Pre Vašu bezpečnosť a bezpečnosť Vašich spolucestujúcich je naozaj dôležité, aby boli všetky súčiastky vymenené presne podľa technologických postupov výrobcu vozidiel, teda odborne vyškolenými pracovníkmi a špeciálnymi prípravkami a náradím.

V motoristických reláciách a časopisoch sme mali možnosť vidieť a čítať o nekvalitných neoriginálnych komponentoch bŕzd, teda lacných doslova a do písmena, pretože okrem nezanedbateľne dlhšej brzdnej dráhy sa v mnohých prípadoch vznietili a brzdy začali horieť a k tomu naozaj nie je čo dodať.

 

V spoločnosti AUTOGRAND našich zákazníkov pravidelne informujeme o dôležitosti čistenia podvozka a bŕzd po zime a ponúkame vybrané originálne súčiastky aj s výmenou za zvýhodnené ceny. Ak to Vy alebo Váš servis opomínate, zamyslite sa nad tým, čo sme sa Vám snažili týmto blogovým príspevkom povedať a naozaj tomu venujte pozornosť. Nielen, že tak brzdy budete musieť meniť o čosi neskôr ako za predpokladu, že im túto starostlivosť odopriete, no hlavne pristúpite zodpovedne k Vašej bezpečnosti a bezpečnosti Vašich spolujazdcov a ostatných účastníkov cestnej premávky. A ak by ste namietali, že v Bratislave sneh nebol, len si spomeňte, koľkokrát ste autom cestovali na lyžovačku. :)

Skryť Zatvoriť reklamu