Materská dovolenka - vysoká škola podnikania

Materská dovolenka je zvláštne slovné spojenie pre každú mamu. Mylne by sme sa mohli domnievať, že sa jedná o naozajstnú dovolenku. Teda zaužívaná predstava kávičkovania, čítania nespočetného množstva časopisov a literatúry z ružovej knižnice, ronenia ľútostivých sĺz pri pozeraní sladkých seriálov od Rosamunde Pilcherovej, sa nezlučuje s reálnym životom, ktorý sa odštartuje bleskovou rýchlosťou po príchode z pôrodnice. Každodenný kolobeh bežných záležitostí, ako je starostlivosť o bábätko, zúfalá záchrana domácnosti pred zrútením, potýkanie sa s neprekonateľnými bariérami, ako napríklad vyjsť s nákupom a malými deťmi, ktoré sa vás tvrdohlavo držia za sukňu, prípadne ešte aj s kočíkom, čo i len na prvé poschodie sa stáva pre každú z nás „dovolenkáriek“ nočnou morou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

A predsa! Keď sa nám vyjasní a zistíme, že toto všetko zvládame ľavou zadnou a že sa popri tom všetkom stihneme zdokonaľovať v pečení, varení, oprave bežných domácich porúch, tak práve vtedy začína drvivá väčšina matiek „podnikať". Témy: práca na doma, ako si privyrobiť, ako zarobiť pár eur pre domácnosť, ako sa stať trocha závisle-nezávislou, sa nachádzajú snáď na každom fóre, ktoré je venované mamám na materskej dovolenke.

Ajhľa a tu to začína! Podnikanie. Systém ponúknem - ponúkneš, kupujem - kupuješ, je rozvinutý do dokonalej podoby na mnohých bazároch. Predáva sa naozaj všetko - od mini detských vecičiek, cez kozmetiku, nosené šatstvo a použité hračky, autá, relaxačné pobyty v súkromí, umelecké diela „tvoriliek", až po nápady, ako si naozaj zarobiť pár eur rôznymi druhmi prác. A ak by sme sa chceli domnievať, že ide o krátenie dlhej chvíle na trojročnej dovolenke, bol by to ťažký omyl. Pravidlá, akými sa vedú obchody sú prísne stanovené podľa zákonov a vnútorného poriadku toho - ktorého bazáru. Každá si môže začať zarábať, stačí mať trocha vôle, šikovnosti a chcenia. V čase, keď deti spia, sa rozbieha dohadzovanie nových ponúk, inzerátov, tovarov. Mnohé mamičky to naštartovalo v ich podnikateľskej kariére. Mnohé z nich získali prehľad, kontakty, ostré lakte a skvelé nápady, ako a kde zarobiť. Cestovanie pre tovar napríklad do Rakúska, Veľkej Británie sa pre určité percento z nich stalo samozrejmosťou. Tipy, kde zohnať lacnejšiu letenku, kde nakúpiť v Londýne hity sezóny pre deti za rozumnú a možno aj výpredajovú cenu, kde v Maďarsku, či v Rakúsku kúpiť kočíky, elektroniku, drogériu, kde nájsť dobrého dodávateľa - sa stávajú bežnou konverzáciou mamičiek - podnikateliek. Na fórach funguje on-line poradenská činnosť právničiek, špičkových predajkýň, daňových poradkýň, či cukráriek, učiteliek alebo technicky zdatných mamičiek. Získať teda kvalifikovanú radu, ako začať predávať, podnikať, či študovať na vysokej škole popri materskej, kde vybaviť rôzne úradné záležitosti, nie je problém.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nájsť si prácu po materskej dovolenke je veľmi ťažké, občas nemožné. Preto zastávam názor, že budúci zamestnávatelia by sa mali zamyslieť nad tým, čo všetko sa záujemkyňa o pracovné miesto, ktorá práve ukončila materskú dovolenku, dokázala naučiť, v čom sa zdokonalila, čo všetko podnikala preto, aby dokázala zarobiť alebo privyrobiť. Takáto mama je nielen pripravená zvládnuť náročné pracovné zaťaženie, ale zároveň získala ešte viac - schopnosť zvládnuť stresové situácie, flexibilitu, sebaovládanie, sebarealizáciu a vôľu sa presadiť a najmä schopnosť uplatniť získané zručnosti aj na novej pracovnej pozícii.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto môžem porovnať pobyt na materskej a rodičovskej dovolenke k ďalšej vzdelávacej inštitúcii - teda k vysokej škole podnikania.

Ľubica Babulicová

Ľubica Babulicová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý sa radí k zvedavým tvorom nadšene objavujúcim rôzne životné situácie. Rada sa pustím do každej výzvy, i keď sa občas zdá, že to dopadne katastrofálne. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu