Zabráňte vzniku policajnej šľachty pán Mikulec

Pán  Mikulec ako minister vnútra musíte zabrániť vzniku policajnej šľachty.  Ešte je čas ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Poslanci Vášho hnutia predložili do NR SR novelu Zákona o štátnej služby príslušníkov Policajného zboru Slovenskej republiky. Jeho prijatím by sa na Slovensku vytvorila policajná šľachta (úplne odtrhnutá od reality a problémov radových policajtov).

Napľujete do tváre radovým policajtom ?

            Lebo prijatím navrhovanej novely by ste tak urobili. Že prečo?

Viete čím je nadriadený zvýhodnený voči radovému policajtovi ?

               Nadriadený má:

-        zvyčajne vyššiu platovú triedu

-        takmer vždy najvyšší osobný príplatok v rámci útvaru

-        riadiaci príplatok vo výške   od 5 % do 90 % zo súčtu funkčného platu a hornej hranice prídavku za výsluhu rokov platovej triedy (ten predstavuje 67,1% z funkčného platu )

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A práve tieto príplatky chcete nehoráznym spôsobom skokovo zvýšiť !

Subjektívny osobný príplatok ako jedna zo zložiek platu policajta:

 Osobný príplatok predstavuje deformačný prvok v hodnotení policajtov, ktorý vytvára nezdravé prostredie a dokonca je často prameňom až korupčného správania. 

 Podľa zákona (Zákon § 91 ods. 2 Zákona č. 73/1998 Z. z.) možno  policajtovi  (PZ) priznať osobný príplatok do výšky 30 % súčtu funkčného platu a hornej hranice prídavku za výsluhu rokov. V praxi to funguje zväčša tak, že najvyšší osobný príplatok majú najlepší policajti, alebo  kamaráti, blízki, či protežanti nadriadeného. Potom sa stáva, že policajti na jednom útvare majú rozdiel na osobnom ohodnotení niekoľko sto eur mesačne a vôbec to neodzrkadľuje ich skutočný výkon práce. A samozrejme väčšina nadriadených, aj z dôvodu ješitnosti nedovolí, aby ich podriadení mali vyšší osobný príplatok ako oni.  

SkryťVypnúť reklamu

   Práve z týchto dôvodov by mal byť tento príplatok zrušený, tak ako je to u vojakov, ktorých základný plat pozostáva z funkčného, hodnotného príplatku, a príplatku za výsluchu rokov a  nie je deformovaný osobným príplatkom, ktorého priznanie je vo výlučnej priameho nadriadeného.   

K uvedenému zákonu som zaregistroval aj jedno Vaše pravdivé vyjadrenie :

Policajný zbor má veľa funkcionárov.

To je svätá pravda, ale to je Vaša hanba, lebo nie ste ministrom mesiac ani rok. Policajný zbor má veľa funkcionárov, ktorí riadia malý počet  radových policajtov. Kto pozná prácu a štruktúru   Policajného zboru vie, že niektoré funkcionárske miesta, dokonca celé útvary, sú len trafikami pre verných.  Ako minister vnútra ste si za dva roky nedokázali poradiť ani len s organizačnou štruktúrou Policajného zboru.  

SkryťVypnúť reklamu

Najprv znížte  počet funkcionárov a potom im (prípadne) zvýšte platy?

           Predkladná novela navrhuje zvýšiť strop riadiaceho príplatku nadriadených v polícii z 90 % ich funkčného platu až na 200%. Poslanci prekladajúci, podľa mňa škandalózny, návrh zákona uvádzajú, že finančné prostriedky na zvýšenie riadiacich príplatkov získajú znížením počtu funkcionárov v policajnom zbore o jednu tretinu. Nebolo by vhodnejšie najprv znížiť počet funkcionárov a potom žiadať zvýšenie ich platov ? Myslíte, že keď ste za viac ako dva roky vo funkcii nespustili reálne žiadnu reformu polície tak v umierajúcej vláde presadíte zníženie počtu funkcionárov?

   To myslíte vážne? Policajný vikár a rektor akadémie PZ a nadčasy ?  

              Citujem z dôvodovej správy prečo je potrebné funkcionárom  PZ zvýšiť príplatok za riadenie:

SkryťVypnúť reklamu

„Nadriadený nesie zodpovednosť za riadený celok ako aj za výkon štátnej služby jednotlivcov riadeného celku, v rôznych situáciách je povinný zabezpečiť chod organizačného celku a zodpovedá za jeho funkčnosť. Uvedený rozsah riadiacej činnosti často presahuje dĺžku základného času služby v týždni."

      Uvedomujete si, že s týmto argumentom navrhujete zvýšenie príplatku za riadenie   aj rektorovi Akadémie Policajného zboru (do 170% oproti dnešným 90%) a biskupskému vikárovi  (do 142% oproti dnešným 90%). Skutočne si myslíte, že napríklad riaditelia Odborov Prezídia Policajného zboru SR napríklad: Odboru dokladov, výcviku, komunikácie a prevencie, dokladov a evidencií a podobne sú zaťažení nadčasmi ? Nemyslím.

      Nie je to výsmech radového policajta, ktorý  nemá riadiaci príplatok, minimálny osobný príplatok na rozdiel od nadriadeného (vo výške nemálo stoviek eur) , ktorý páchateľa v rámci výkonu funkcie možno v živote nevidel? A máte predstavu koľko percent nadriadených ide skutočne do reálneho nadčasu okrem riaditeľov na základných útvaroch?  Ja áno.  

Kto Vám pán Mikulec má veriť ?

            Pán minister, kto Vám má uveriť, že po tom, ako ste si od svojho nástupu   do funkcie až do dnešného dňa nedokázal urobiť poriadok so svojou inšpekčnou službou (ktorá znepríjemňuje život vašim policajtom NAKA) a nedokázali ste spustiť mnohokrát avizovanú zmenu štruktúry PZ, že dokážete znížiť počet  funkcionárov Polície SR o jednu tretinu ?

            Podľa mňa tomu neveríte ani Vy sám.

           Len tak mimochodom s tvrdením v dôvodovej správe, že prijatý zákon by nemal vplyv na štátny rozpočet zásadne nesúhlasí ani Ministerstvo financií (ani sa mu nečudujem)                

Chcete pridať len policajným funkcionárom, Kde sú radoví policajti ?

Predkladaným poslaneckým návrhom chcete zvýšiť už teraz štedré (a v niektorých prípadoch nezaslúžené) príplatky za riadenie policajným funkcionárom, ktoré majú často dosiahnuť dvojnásobok súčasného. Chcete radikálne zvýšiť platy policajných funkcionárov, ktorí majú v rámci svojich útvarov určite najvyššie osobné ohodnotenie rozdielne voči kolegom v stovkách eur. Jednoducho chcete vytvoriť policajnú šľachtu.   Prečo neoceníte všetkých, najmä radových, policajtov vo výkone?

Nekašlite na ľudí na ulici, lebo na nich stojí Policajný zbor.

    Ak chcete motivovať policajtov, aby ostávali v Policajnom zbore, nezvyšujte  platy policajným funkcionárom, ale motivujte tých, ktorí slúžia priamo ľuďom.

  Minister vnútra SR by ste nemal nadbiehať funkcionárom a príslušníkom „elitných útvarov“ ale mal by ste si si vážiť:

Príslušníkov dopravnej polície, ktorí dokumentujú miesto dopravnej nehody alebo regulujú cestnú premávku v prípade priemyselnej havárie, živelnej pohromy, alebo nehodovej udalosti (za každého počasia).

Príslušníkov poriadkovej polície, zaradených v najnižších platových triedach, ktorí často podstupujú najvyššie  riziko (často vyššie ako trénovaní „kukláči“) pri zákrokoch v podnikoch, domácom násilí či organizovaných výtržnostiach či nepokojoch.     

Policajtov kriminálnej polície, ktorí prvotne dokumentujú miesta závažných trestných činov vrátane vrážd a lúpeží s rizikom, že sa na mieste činu môže stále nachádzať ozbrojený páchateľ.

Prosím vážte si chalanov a baby z hraničnej a cudzineckej polície, ktorí sa denne stretávajú s množstvom utečencov, cudzincov a nikdy nevedia, či od nich nechytia nejakú infekčnú chorobu, ktorou môžu ohroziť svojich blízkych.

Všímajte si radových chalanov z PPÚ, NAKA a iných špecializovaných útvarov, ktorí často pôsobia a zasahujú v nepriateľskom prostredí a nikdy nemajú istotu, že sa zdraví dostanú domov k rodine.        

 P.S.1: Zaujímavá je aj skutočnosť, pán minister Mikulec, že zákon, ktorý je predkladaný Národnej rade Slovenskej republiky ako poslanecký, na oficiálnej stránke Ministerstva vnútra obhajujete.  

P.S.2:Samozrejme úpravu príplatku za nerovnomernosť a vek 18 rokov pre vstup do PZ (ako u vojakov) považujem za správne.  

Jozef Bakša

Jozef Bakša

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Občiansky aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva Sliač, bývalý policajt poriadkovej polície, kriminálnej polície a vyšetrovateľ PZ SR, právnik na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja,, ktorý verí, že verejná správa a polícia raz bude žiť reálnymi problémami bežných (nie obyčajných) ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SamosprávaŠport,jedlo, zdraviezločin a trestpocityNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
SkryťZatvoriť reklamu