Pár legendárnych miest/vecí v Komárne z čias socíku

Pamätá si ich každý obyvateľ Komárna ktorý má viac, ako 40 rokov a predsa vziať vás, ako turistu vie už len na niektoré z nich. Tak si poďte zaspomínať, budem rada, ak si so mnou (s mojou pamäťou) zapolemizujete aj vy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Priznávam "bez mučenia" - tento článok je typickým príkladom spomienkového optimizmu, ale veď prečo nie. Je to detstvo či mladosť mnohých z nás, ktorí sme v Komárne žili, narodili sa, či vyrástli. Poradie samozrejme neurčuje dôležitosť jednotlivých bodov, píšem skrátka tak, ako mi napadnú.

 A viete čo? Poďte si aj vy zaspomínať. 

Hotel Európa je dnes už zaujímavý maximálne tak pre bezdomovcov, prípadne pre urbexerov, ale v čase svojej najväčšej slávy bola táto stavba na hlavnom ťahu do Maďarska dokonca Interhotelom. Do jej priestorov sa nedostal "len tak hocikto" - konali sa tam papalášske plesy, stužkové slávnosti neďalekých gymnázií alebo svadby potomkov miestnej honorácie. Bežní ľudia sa tam dostali možno raz za rok, ak chceli rodičia za výnimočne dobré vysvedčenie do tamojšej záhradnej reštaurácie. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lángoše pri Priore poznali aj pocestní. No a ak v rade stálo veľa detí/mládeže vedeli ste, že okolité školy majú veľkú prestávku. Zo ZŠ Pohraničná (mimochodom, najstaršia funkčná ZŠ v Komárne), alebo zo slovenského gymnázia (dnes Gymnázia Ľ. J. Šuleka) to mali doslova na pár krokov a z maďarského gymnázia či z priemyslovky len o minútku či dve viac. Pritom to bola jedna miniatúrna búdka, ktorá svojou vôňou zlákala nejedného okoloidúceho.

Každé mesto má svoje typické podniky, krčmy, reštaurácie. No a asi nikoho neprekvapím, že tie komárňanské sa viazali či už na obyvateľov kasární - Arma v budove Dôstojníckeho pavilónu, čo mali na skok vojaci z kasární; Tokaj - "pár krokov" od prístavu alebo Tocsi pod železničným mostom do Maďarska. On to bol v podstate Jacht klub, ale Tocsi bolo meno prevádzkovateľa a veľkého vodáckeho nadšenca. Spoločenský dom bol zase miestom pravidelných tanečných zábav, ktorým sa dnes hovorí diskotéky a prebudované Peklo malo "všelijakú" povesť.

SkryťVypnúť reklamu

Poliklinika na námestí bývala krásna budova v centre mesta, kde sídlili odborní lekári pôsobiaci v meste. No - krásnou bola kedysi. Ja osobne som ju neznášala, dlhé, tmavé, púochmúrne budovy plné ľudských ponôs a bolestí, čo však nemení nič na skutočnosti, že by si zaslúžila lepšiu budúcnosť, ako tá, ktorá ju čakala po vysťahovaní lekárov. 

Detský park, Ružový sad kedysi, kým nestáli "Leninky", tvorili spoločne s Anglia parkom niečo ako mestskú oddychovú zónu. Asi nikoho neprekvapím, že Anglia park mala "pod palcom" miestna vojenská posádka, ktorá sa oň aj príkladne starala. Neskôr (v 50tych rokoch) tu boli postavené Leninove sady, teda bloky A a B a pri nich kúpalisko, no a Detský park (medzi Leninkami a nábrežím) boli hlavne deťmi veľmi obľúbená lokalita. Niet hádam ani jedného obyvateľa Komárna, ktorý sa v určitej etape života nechodil s rodičmi vyblázniť na kolotočoch, hojdačkách či na pieskoviskách tohto miesta, ktoré funguje dodnes. Nech sa naň opýtate tridsiatnika, alebo osemdesiatnika, neomylne vás pošlú na správne miesto. 

SkryťVypnúť reklamu

Knedlíky z Centrálu ste si na nedeľu buď objednali, ak ste si v sobotu privstali tak možno stihli kúpiť alebo ste si ich museli urobiť doma. Ale pozor, také dobré, ako tam, kde je dnes Alianz vedela máloktorá kuchárka urobiť. Pamätám si, ako dieťa na rodinné oslavy u babky, otcovej mamy. Strúhanky do polievky si ešte do vysokého veku robila sama, ale na knedlík z Centrálu nedala dopustiť.

Niekde v miestach, kde je dnes pizzéria Neptún sme kedysi navštevovali legendárny TUZEX. Poniektorí kvôli autu, iní kvôli rifliam či iným "handrám". V dnešnej dobe hmotných prebytkov bol Tužex niečo ako "chrám luxusu". 

SkryťVypnúť reklamu

Staničný kopec akopec pri vodárenskej veži boli v tomto období veľmi vyhľadávané lokality. Keď napadol sneh prišlo na rad všetko, na čom sa dalo spúšťať - sánky, boby, staré pekáče či "vajlingy" alebo iné "spúšťadlá" a šlo sa na jedno z týchto dvoch miest. Tam sa stretli decká z celého mesta, Keď napadol sneh bolo jedno, či ste z dvojky, zo sedmičky alebo z mesta, dôležité bolo, kam sa pôjdete sánkovať. No a keďže Komárno je na dlani roviny, viete si predstaviť, ako bolo na týchto miestach rušno. 

Ja viem, zabudla som na ... prípadne som mala spomenúť aj ..., hriech bol nespomenúť ... Mali ste svoj obľúbený podnik? Prípadne miesto na ktorom sa stretávali ľudia z celého mesta bez rozdielu či boli z Považskej, Staničnej, z Leteckého alebo z Bene? A viete čo? Dajte ho do diskusie. 

Eka Balašková

Eka Balašková

Bloger 
  • Počet článkov:  136
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Takmer nevidiaca osoba chodiaca po štyroch, sem tam po šiestich, funkcionárka Únie nevidiacich, postcrosserka, trochu blogerka a členka jednej úžasnej rodiny. Zoznam autorových rubrík:  Sme medzi vamiRodinaPrózaÚvahy (občas možno o ničom)Prečo mám rada ...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu