„...lebo zabíjajú svoje deti.“

Sacha respublika Jakutia je nádhernou krajinou, rozprávkový sneh sa ligoce ako najkrajší diamant, tie z rozprávky vystrihnuté lesy a dlhé planiny, dych vyrážajúce rieky, panenská príroda..., nehovoriac o bohatstve, čo sa ukrýva v zemi (zlato, diamanty, uhlie). Je to krajina paradoxov a mrazu. Zároveň krajina neobmedzených možností, ako sa o Rusku zvykne hovorievať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Sacha Jakutia je totiž najväčšou respublikou Ruskej federácie. Jakutia sa nachádza na východ od Sibíru, je jej susedom.

Ľudí tam som stretol ozaj s čistými dušami, také nepoškvrnené civilizáciou, aj keď niektoré „duše“ boli už poriadne prepité alkoholom. Ľudia spätí s prírodou. Hovorím o jakutoch a evenkoch, jedných z pôvodných obyvateľov Jakutii. Jakuti sú malým národom. Život v meste a na dedine je diametrálne odlišný, kým u nás je to viac-menej jedno, čo do štýlu života. Život tam je ťažký, treskúce jakutské zimy, sú horšie ako tie sibírske. Alkoholizmus, chudoba, práca, platové podmienky – kríza?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poniektorí sa stali mojimi priateľmi, iní ostali viac, či menej známymi. Aj Nikita, bývalý 49 ročný učiteľ histórie sa stal mojim priateľom, síce len na istú dobu. Dnes o ňom žiaľ nemám žiadne informácie.

Ak sa nemýlim, v januári 2008 sme tam (v 20 tis. meste Aldan) mali návštevu zo Slovenska, dvaja novinári istého slovenského týždenníka pricestovali kvôli reportáži. Keďže som sa celkom dobre poznal s miestnymi študentmi, tak som ich prizval k našim hosťom na diskusiu. Keďže novinári boli pomerne scestovaní a naši mladí ešte nikde okrem mesta, kde študujú a svojho domova neboli, povedal som si, že to môže byť fajn obohacujúce stretnutie pre obe strany.

SkryťVypnúť reklamu

Stretnutie aj prebehlo, väčšina z jakutských a evenských študentov odchádzali s úsmevom na tvári z „okružnej jazdy svetom a Slovenskom“. Kde ste boli, kde sa vám najviac páčilo, o čom píšete atď., otázky ktoré padali na adresu novinárov. Samozrejme hodnú chvíľu sme sa rozprávali aj o Slovensku. Mimochodom nechceli veriť, že Slovensko je tak malé. Len ich okres je rozlohou tak veľký (malý) ako naše Slovensko. V Jakutii, na rozlohe 66-krát väčšej ako naša vlasť žije približne 1 mil. obyvateľov, z toho v hlavnom meste Jakutsk približne 250 tis. Snažili sme sa Slovensko, čo najreálnejšie i naj predstaviť. Až tu zrazu, to z nepochopiteľných príčin napálilo Nikutu. Každý zo študentov sa nás jeden cez druhého vypytovali , či je to pravda, to čo hovoríme. „Samozrejme, že áno. Pozývame vás k nám na návštevu, aby ste sa o tom na vlastné oči presvedčili.“ Nikita sa v tom (z očí mu bolo badať, že je riadne nervózny) obrátil k Júlii a Sňežane, pri ktorých sedel a držajúc sa za brucho im povedal : „Na Slavakii živjut plachije ljude, ani ubivajut svajich detej“ („Na Slovensku žijú zlí ľudia, lebo zabíjajú svoje deti“). Počul som to ja, ktorý som sedel oproti nemu a Anton, čo sedel vedľa mňa a samozrejme aj dievčatá. Ostatní sa nerušene rozprávali ďalej. Spolu ich na stretnutie prišlo približne 20.

SkryťVypnúť reklamu

Až ma zamrazilo. Stuhol som. To som teda nečakal. Ako blesk z jasného neba. Nevedel som, čo mám povedať. A Júlia i Sňežanka okamžite na mňa vystrelili z otázkou, či je to pravda. Júlia a Sňežana už netúžia navštíviť Slovensko. Podľa Nikitu jakuti nevraždia svoje deti a to je isté kritérium, cez ktoré sa na nás Európanov pozerajú.

Myslíte si, že sa dievčatá medzi sebou po stretnutí s ostatnými nerozprávali?

Neskôr po stretnutí, som sa Nikitu pýtal, prečo to povedal, prečo v tomto nepochopiteľnom kontexte, nič nesúvisiacom s rozprávanou témou a ako to vlastne myslel. „A nemal som pravdu?“ odpovedal. Netreba všetkých ale hádzať do jedného vreca, to o atraktívnosti Slovenska ako turistickej krajiny nič nehovorí, znela približne moja odpoveď. „Ale hovorí“, dodal. Na túto tému sme sa už viac nikdy nerozprávali. „Vsjo jasno“. Lebo nie budovy, chrámy, hyper i super centrá, príroda,... hovoria o národe to podstatné. Jakuti sú jeden maličký národ, majú svoju tradíciu ako každý, len to akosi inak vnímajú. A na nás Európanov sa pozerajú INAK ako sa pozeráme my sami na seba.

SkryťVypnúť reklamu

Aj to je oko, cez ktoré nás vidí svet.

Viktor Baltes

Viktor Baltes

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Byt tym, cim sme. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu