Bude mať vulgárny útok na Cibulkovú právne následky?

Písmo: A- | A+

Na Slovensku je to tak, úspech sa neodpúšťa! Kritika, pejoratíva a posmešné poznámky na obľúbenú známu tenistku zo strany menej známeho komentátora, za posledných pár hodín ako tsunami zaliali slovenské denníky a vzbudili búrlivé diskusie medzi fanúšikmi tenisu, a tými ktorí športu až tak veľmi neholdujú. Vulgarizmy, sarkazmus a ironické poznámky na spôsob ohrdnutého milenca, či vášne, ktoré vzplanuli krátko na to, ako sa tieto negatívne ohlasy dostali na povrch, však nechajme bokom. Vysloviť svoj názor, sloboda prejavu a subjektívny postoj je jedna vec. Avšak druhá vec je niesť zaň i následky. Čo ak bolo zasiahnuté do súkromnej sféry iného? A čo hovorí zákon na výroky komentátora? Ako sa možno brániť, ak sú vaše práva dotknuté rovnako, ako v prípade známej tenistky? Čo bude posudzovať súd pri určení náhrady nemajetkovej škody?

Z času na čas si zanadáva každý, na počasie, na prácu, na šéfov, na politiku, na rožky, ktoré zoschnú skôr, ako vytiahneme päty z pekárne. Kým sa rozhodnete odsudzujúce hodnotenia a výroky, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani štamgast z tretej cenovej skupiny, prezentovať na verejnosti, ubezpečte sa, že práve neprekračujete hranicu vášho práva na názor a nestojíte na cudzom pozemku ochrany osobnosti. Občas vás totiž vaše impulzívne vyjadrenia môžu vyjsť draho. Nezabúdajte, že právo na slobodu prejavu je možno garantované Ústavou, no nie je absolútne. Končí totiž presne tam, kde začína ochrana práv a slobôd iných.

Obrázok blogu

Internet ako dobrý sluha, ale zlý pán?

Životy veľkej časti populácie v súčasnosti prebiehajú online. Potreba deliť sa so všetkými myšlienkami, pocitmi, náladami a úkonmi, ktoré práve robíme, nabrala závratnú rýchlosť, a opatrnosť tak zostáva zavrhnutá v kúte. Nedávame pozor na obsah, ktorý zdieľame so svojimi priateľmi, ani na to, komu je prístupný. Klebety, pletky, ohováranie, táranie do vetra bez akejkoľvek hlbšej myšlienky. V horšom prípade v spleti neuvážených monológov a nikam nevediacich dialógov, zabudneme i na to, že naše výroky môžu mnohokrát poškodiť meno a povesť niekoho iného. A rozsah tejto škody je tým väčší, čím známejšia je osoba, ktorá sa nedobrovoľne stala terčom nevhodných a ironizujúcich poznámok. Ako dlho sa dá s džbánom chodiť po vodu? Nie každý je trpezlivý a dokáže nad zlou reklamou mávnuť rukou. Dávajte preto pozor, kontrolujte svoj jazyk (pre prípad sociálnych sietí i prsty), skôr než vás vezme pod kontrolu zákon! Osudy tých, ktorí svojím výrokom nepripisovali váhu a neuvážene sa zahrávali so slovami, uverejňovaním nepravdivých a nepriateľských oznámení, znižovaním rešpektu, úcty a dôvery iných, obvykle sprevádzali vysoké pokuty, v určitých prípadoch väzba.

Keď sa frajerina nevypláca!

Nie nadarmo sa hovorí, dvakrát meraj a raz rež. Keď vami bude najbližšie lomcovať hnev a nenávisť, zastavte spŕšku urážok a arogantného výsmechu už v zárodku a radšej si dajte pár tabličiek čokolády. Vraj má upokojujúce účinky. Platí totiž, že pri vypočúvaný, kvôli priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, ktorého sa môžete dopustiť, ak svojimi neuváženými vyjadreniami inému ublížite na cti a vydáte ho na posmech, skrotne každá horúca hlava. Odolnejší, najmä fanúšikovia Dr. House-a by mohli namietať a v posledných zúfalých pokusoch brániť svoje výroky tvrdením, že sú len dva druhy ľudí – tí, čo rozumejú sarkazmu a idioti. Rovnako je však možné, že po zaplatení pokuty do výšky 33 EUR za každý takýto priestupok, pri odchode z policajnej stanice, zvážia nielen zrušenie profilu na sociálnej sieti, ale i ďalšie sledovanie televíznych seriálov.

Jazyk, najmenší úd v tele, najväčšie veci vyčíňa!

V závažnejších prípadoch, ak sa svojimi hanlivými vyjadreniami dopustíte trestného činu ohovárania a ohrozíte vážnosť poškodeného nielen v zamestnaní, ale i v rodinných väzbách a v spoločenskom živote, nehovoriac o tom, že takýto čin vykonaný prostredníctvom sociálnej siete, je považovaný za čin spáchaný verejne, nič zvažovať nemusíte. Zváži to za vás súd. Ak na vás totiž poškodený podá trestné oznámenie, hrozí vám trest odňatia slobody vo výmere 1-5 rokov. V ušiach vám intenzívne rezonuje staré známe – hovoriť striebro, mlčať zlato, neviete kam s konope, no žiadne výhovorky neobstoja. Naďalej platí známe klišé - neznalosť zákona neospravedlňuje!

Najčastejšou obranou proti narušiteľovej ofenzíve sú však i naďalej žaloby na ochranu osobnosti, ktorými možno žiadať náhradu nemajetkovej ujmy. Ak na vaše vulgárne poznámky nepostačí vyvážiť ich verejným ospravedlnením, výška odškodného vás môže v konečnom dôsledku položiť na lopatky. Sudca totiž zváži hanlivosť a negatívny efekt samotného výroku, závažnosť ujmy, ktorá ním dotknutej osobe vznikla, intenzitu a trvanie nepriaznivých dôsledkov, okolnosti, za ktorých k tomuto výroku došlo, ale i počet osôb, ktoré si tento prečítali, a to ako prostredníctvom sociálnych sietí, tak i novinových článkov, a napokon usúdi, aká bude vzhľadom na všetky faktory, výška spôsobenej škody. V zásade platí, čím väčšmi ste perlili, tým väčšmi si zaplatíte.

Nuž, ako sa hovorí, čo raz z úst vypustíš, ani štyrmi koňmi naspäť nevtiahneš... A aj keď papier znesie mnoho, o ľudskom egu, hrdosti a cti to povedať nemožno. Ako sa napokon známa tenistka vyporiada so vzniknutou situáciou, záleží len od nej. Isté však je, že právo je v tejto chvíli na jej strane.

Autor je advokát špecializujúci sa na právo na ochranu osobnosti, v súdnych sporoch zastupuje aj najčítanejší denník na Slovensku.

Skryť Zatvoriť reklamu