Budeme mať obézne deti?!

Písmo: A- | A+

Podľa súčasných výskumov trpí každé tretie dieťa v EÚ nadváhou. Za tento aktuálny a rýchlo sa šíriaci problém môžeme poďakovať najmä tomu, že naše obyvateľstvo čoraz častejšie preberá nie veľmi zdravé západné stravovacie návyky.

Obrázok blogu

Strava je každodennou súčasťou života každého jedného človeka, teda okrem breathariánov, ktorí žijú výlučne zo slnečného svetla a vesmírnej energie. Človek by mal jesť preto, aby žil a nežiť preto, aby jedol. Naši predkovia to vedeli. Súčasného človeka 21. storočia však úplne pohltila trhová ekonomika a otvorené hranice, ktoré spôsobili, že z potravinového priemyslu sa stal výhodný biznis. Je určite výhoda nemusieť stáť v rade na banány a môcť si kúpiť kdekoľvek, čokoľvek a kedykoľvek. S prístupom k neobmedzenému spektru potravín, však súvisí i vystavenie vyšším rizikám. Medzi potravinami totiž nájdeme nielen tie, ktorých výživová hodnota pre ľudské telo je nulová, ale bohužiaľ aj také, ktoré sú zdraviu prípadne životu nebezpečné. Ako reakciu na alarmujúci stav, kedy ulice zaplavila vôňa vyprážaných hranolčekov a kebabu, ako i na skutočnosť, že v iných krajinách je bežnou praxou, že sortiment napr. v školských zariadeniach podlieha regulácii, Ministerstvo zdravotníctva SR začiatkom leta zverejnilo návrh vyhlášky, na základe ktorej by od októbra tohto roku nemohli v školských bufetoch a automatoch (na škodu systému sa zmeny nemali týkať školských jedální) ponúkať niektoré druhy nápojov a potravín. Zmiznúť z pultov mali cukrovinky, výrobky z kakaa a čokolády, nápoje s pridaným cukrom, slané a solené výrobky, pečivo a pekárenské výrobky vyrobené zo zmrazeného polotovaru a mnohé iné. Ministerstvo svoj návrh odôvodnilo snahou zmierniť obezitu a s ňou súvisiace ochorenia u detí a mládeže. Úmysel chvályhodný, snaha oceniteľná, akurát nie vždy platí, že cesta je cieľ. Krátko na to sa totiž na rezort zdravotníctva vzniesla vlna kritiky zo strany pobúrených bufetárov, ktorí so zdvihnutým prstom prorokovali, že vďaka takémuto riešeniu vymizne z bufetov 90 % sortimentu. No a z ničoho sa vyberá ťažko. A keďže dvaja kričia hlasnejšie ako jeden, netrvalo dlho a proti vyhláške sa čoskoro postavila aj samotná Potravinárska komora Slovenska a s ňou ďalšie profesijné a zamestnávateľské združenia, apelujúce na vládu SR, aby im pomohla zabrániť presadeniu takej kontroverznej vyhlášky, ktorej zámer v jadre síce ušľachtilý, by sa minul účinkom a napokon vyústil len do výrazného obmedzenia sortimentu predávaného tovaru na školách a žiaci by si mohli po čom im srdce túži kúpiť v predajniach v blízkosti škôl tak, ako to po schválení obdobnej úpravy dopadlo napr. v Maďarsku, čo by nič neriešilo, naopak, okrem obéznych detí, by tu boli ešte aj skrachovaní bufetári. Prehlasované, dvakrát podčiarknuté, uši sklopené, návrh vzatý späť a v konečnom výsledku deti môžu naďalej papať všetko, čo nespapá ich. Hlavne, že im chutí.

Zdravie vs. biznis alebo, keď ekonomika hýbe svetom, lebo mľandravá rúčka nevládze...

Podľa platnej vyhlášky Ministerstva školstva SR o zariadení školského stravovania č. 330/2009 Z. z. sú doplnkové jedlá v školských bufetoch najmä: a) ovocie a zelenina v čerstvom stave, b) celozrnné a cereálne výrobky, c) mlieko a mliečne výrobky so zníženým obsahom tukov a d) nápoje a prírodné šťavy bez konzervačných prípravkov a so zníženým obsahom cukru. Nie je však žiadnym tajomstvom, že sortiment drvivej väčšiny školských bufetov je diametrálne odlišný. Pochopiteľne, trh sa prispôsobuje dopytu. A keď si konzumná spoločnosť žiada sladené nápoje a chipsy, Smithova neviditeľná ruka trhu prinesie sladené nápoje a chipsy. Nehladiac na dôsledok.

Do tretice všetko dobré?

Podobný návrh na vylúčenie sladkostí a ďalších produktov zo sortimentu školských bufetov stroskotal už minulý rok v parlamente. Ten síce navrhovanú ozdravnú kúru slovenskej školskej životosprávy primárne presadil, no potom ako bol zákon vrátený prezidentom, jeho veto pri opätovnom prerokovaní už neprelomené nebolo, a to napriek tomu, že zo smutných prieskumov a vykonaných štatistík vyplýva, že na Slovensku má nadváhu či obezitu zhruba každý siedmy žiak vo veku 11 až 15 rokov a v prípade dospelej populácie je výskyt nadváhy ešte rozšírenejší. Tak snáď do tretice. Hoci, možno aj dobre tak ako to je ... deti sú naša budúcnosť a ako by povedala kultová postava československej kinematografie, tak se podívej jaký jsou v televizi tlustý! A proč? Protože se maj!

Skryť Zatvoriť reklamu