Na nič iné nemyslia, len ako Vás vyvlastnia.

Písmo: A- | A+

Nemusí sa vám to páčiť. Ale malo by sa to páčiť väčšine občanov. Je to predsa vo verejnom záujme! Aspoň tak to hlása návrh zákona o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb, na ktorý sme upozornili v predchádzajúcom článku Keď to nepôjde podobrotky, pôjde to inak. Vyvlastnením

A verejný záujem nedáva priestor...ani vlastníkom, ani obštrukciám.

Načo sa treba pripraviť? A dá sa na to vôbec pripraviť?

Obrázok blogu

Poriadok treba mať stále, návšteva môže prísť kedykoľvek!

Každá poriadna pani domu sa musí mať od účinnosti navrhovaného zákona na pozore! Tento totiž, mimo iné, ukladá pre vlastníkov nehnuteľností povinnosť vyhnať spred prahu dverí nedotknuteľnosť obydlia a právo na súkromie, vyvetrať ťažký vzduch, ktorý zostal po usadených ústavných princípoch a základných ľudských právach a vpustiť na svoj pozemok, do svojho domu, či bytu znalca, aby tento mohol vykonať obhliadku a jasnejšie určiť výšku náhrady v prípade budúceho vyvlastnenia. Ak tak neurobia, má znalec, konajúci v intenciách súkromnej osoby, na základe objednávky vyvlastniteľa možnosť, vyhotoviť posudok podľa údajov, ktoré si zaobstará inak. Širokého, neohraničeného priestoru, sa tak zákonodarca zubami nechtami pridŕžal i v tomto bode, nevedno, či pre nedostatok kreativity, či úmyselne. A tak sú ulice plné vlastníkov nehnuteľností a predkladateľov hromadných petícií, žalostne prosiacich aspoň o jeden praktický príklad, nakoľko teória už nemôže byť abstraktnejšia a výkladové slovníky zostávajú pri pojme ,,inak“ rovnako skúpe na slovo, ako samotný zákonodarca.

Nuž, asi dnes nemožno byť taký citlivý na svoje súkromie, veď ako sa hovorí, hosť do domu, Boh do domu. Buďme voči znalcom pohostinní. S plným bruchom sa cena zjednáva ľahšie, alebo ako vraví jedno slovenské porekadlo: Plné brucho – prázdna hlava?!

Čo sa doma navarí, to sa tam aj zje!

Nejednému z vlastníkov nehnuteľností, bude treba topánky s pevnými podrážkami. Kým sa totiž nad jeho čerešňovým sadom vztýčia mohutné piliere diaľničných mostov, mnoho sa nachodí, kým získa štempeľ do zoznamu hrdých vyvlastnených bývalých vlastníkov. Najnovšia úprava totižto presúva vyvlastňovacie konanie zo stavebných úradov na okresné úrady v sídle kraja. Vraj za účelom vylúčenia pochybností o nepredpojatosti a zvýšení objektívnosti. Darmo tak budete búchať na dvere prednostom vo svojich obciach. Ba ani v tých susedných si majetok neubránite.

No a keď vám z čerešňového sadu zostane už len jedna čerešnička, tak ju pokojne položte na §15 navrhovaného zákona. Za stanovenie, že o prípadnom odvolaní proti rozhodnutiam o vyvlastnení, má rozhodovať ten istý orgán, ktorý vydal prvostupňové rozhodnutie, si ju bezpochyby zaslúži. Niet lepšej pozície, ako byť sám sebe sudcom.

O nás, bez nás!

Text navrhovaného zákona vás prinúti pravidelne kontrolovať poštovú korešpondenciu. A nielen preto, že si každý doručený list zaslúži, aby ho adresát nenechal bez povšimnutia. Z dôvodu efektívnosti a rýchlosti procesu sa totiž zavádza tzv. fikcia doručenia, podľa ktorej zaslaná ponuka vyvlastniteľa na odkúpenie nehnuteľností, sa v prípade neprevzatia zásielky, bude považovať za odmietnutú, napriek tomu, že sa o nej vlastník nehnuteľnosti vôbec nedozvedel. A tak sa akési vaše fiktívne nevedomé odmietnutie, zarátava ako vyjadrenie nesúhlasu s dohodou, a v konečnom dôsledku s celým verejným záujmom, a teda naplníte splnenie podmienok na vyvlastnenie, ani sa nenazdáte. Na spôsob – kto mlčí, ten svedčí! Náhle sa tak môžete cítiť ako Alenka v ríši divov, keď jej biely králik v čiernom fraku navrhol vojsť do malej králičej nory! Prekvapený, neistý a v úzkych! Nespoliehajte sa však v takej chvíli na to, že rovnako ako v rozprávke, i vy porazíte krutú Srdcovú kráľovnú. Alenka mala na pomoc králika, vy v tom budete sami.

Ani vlk sýty, ani ovca celá!

V jednom novinovom článku boli Slováci označení za holubičí národ. Za závistlivých a neprajných. Nemožno nedať autorovi za pravdu, veď ako je známe, bez vetra sa ani lístok nepohne...a ešte aj tie lehoty sa u nás predlžujú v prospech...nikoho. Vyvlastnenie nie je žiadnou výnimkou. Ak sa totiž časom ukáže, že vás vyvlastnili zbytočne, a že váš vyvlastnený majetok, nie je vyvlastniteľ schopný využiť, čas, ktorý ho bude súriť tento vám vrátiť späť, sa oddiali oproti súčasným dvom na desať rokov. A tak budete ďalších osem rokov chodiť okolo vašej vyvlastnenej nehnuteľnosti, ako okolo horúcej kaše, čakajúc na nápravu, lebo keď nemajú oni, nebudete mať ani vy.

A tak už neplatí, ani známe pomôž si človek, aj Pán Boh Ti pomôže. Aspoň nie tam, kde sú podaktorí pápežskejší ako pápež.

Skryť Zatvoriť reklamu