Sme všetci ohrození?

Písmo: A- | A+

Reálne riešenie reálnej hrozby, alebo len predvolebné bububu?! Čím je skutočne protiteroristický balíček, ktorý naše doposiaľ mierumilovné Slovensko zasiahne už o pár dní?!

Obrázok blogu

Po teroristických útokoch, ktoré sa odohrali pred pár týždňami v Paríži, vidíme Damoklov meč v každom väčšom podujatí, v každej zahalenej tvári, v každej sarkastickej poznámke z trojkilometrovej vzdialenosti nesúcej náznak nacistických sklonov. Neodvážime sa dlhšie pobudnúť na vianočných trhoch, v nedôverčivom očakávaní skonu na spôsob melodrámy Rollandových Petra a Lucie, posledný krát vydýchnuc pod mohutným pilierom stánku s vareným vínom. Také patetické, no vzhľadom na situáciu a prirodzený pud sebazáchovy, pochopiteľné. Témy boja proti terorizmu pohlcujú naša televízne prijímače, naše rádia a v davovej psychóze i všetky naše životy. Strach nám bráni cestovať nielen do krajín Blízkeho východu, ale i za hranice nášho územia v rámci Európy. Už aj na Schengene záleží tak akosi menej. A kto nám zaručí, že sa môžeme cítiť v bezpečí na území vlastného štátu? Treba žiť v duchu hesla, pripraveným šťastie praje, alebo je to všetko len mnoho kriku pre nič? I vláda SR reaguje na vzniknutú situáciu a v mene posilnenia bezpečnosti štátu preventívne vytvára novú teroristickú legislatívu. V novom roku, tak na nás vďaka schválenému protiteroristickému balíčku, čakajú zmeny...

Proti radikálom radikálne!

Protiteroristická legislatíva sa týka najmä zmeny Ústavy SR a Trestného zákona. Pokiaľ budete podozrivý z teroristických aktivít, osobná sloboda Vám môže byť obmedzená z pôvodných 48 hodín až na 4 dlhé dni. Na výzore si tak treba dať záležať. Proti gustu žiaden dišputát, no hipsterská brada a pridlhé pobyty v soláriu, môžu predznamenať problém, ktorému bolo možné sa vyhnúť. Zaviedla sa aj tzv. obligatórna väzba, čo znamená, že ak ste obvinený z trestného činu súvisiaceho s terorizmom, súd Vás môže vziať do väzby. S odôvodňovaním si však nik ťažkú hlavu robiť nebude. Na vysvetlenie by ste tak čakali ako na Godota. Na druhej strane, ak pripočítame dva dni (resp. tri dni v prípade obzvlášť závažných trestných činov), ktoré má sudca na vypočutie a následné rozhodnutie o Vašom ďalšom osude, čo iné by ste aj počas tých 144 (resp. 168) väzobných hodín robili. Boli prijaté aj viaceré opatrenia na ochranu svedkov, ktorých podstatou je, aby nedochádzalo k ich konfrontácii s podozrivými teroristami, ale bola možnosť výsluchu prostredníctvom videonahrávky. Na druhej strane ťažko určiť, kto okrem Brucea Willisa by stál o stretnutie s teroristami zoči – voči. Takže opatrenia viac menej pochopiteľné.

Novela Trestného zákona zvyšuje i dolnú hranicu trestnej sadzby pri trestnom čine založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny z osem na desať rokov odňatia slobody a zároveň sa tento trest dostal do kategórie obzvlášť závažných zločinov.

Pomáhať a chrániť, alebo ako Veľký brat všetko vidí, všetko prezrie a všetko odšpehuje!

Zmeny sa dotknú i právomocí v rukách polície. Tá bude môcť zaistiť každú osobu na mieste, kde hrozí alebo kde došlo k teroristickému útoku, a to až na 48 hodín. Nevedno podľa čoho bude určovaná hrozba útoku na danom mieste a kto bude tento barometer vyhodnocovať, najistejšie však bude mať so sebou preventívne všetko nevyhnutné na prežitie dvoch dní, lebo ako píše Mt 25,13, nevieš ani dňa, ani hodiny.

Silnejšie kompetencie dostala polícia aj pri prehliadkach motorových vozidiel. Doposiaľ mohla len nahliadať. O necelé tri týždne však bude môcť prehľadávať nielen dopravný prostriedok, ale i batožinu a ostatný náklad v ňom prevážajúci, a to v prípade, ak bude mať podozrenie, že s použitím dopravného prostriedku bol spáchaný trestný čin. Dôvodom má byť primárne zaisťovanie pred teroristickými útokmi. Čo ak máte medzi prádlom, po týždni nesúcim domov mame na vypratie, ukryté výbušniny.

Prísnejší bude aj dozor nad internetovým obsahom. Na základe príkazu súdu vydaného po žiadosti Slovenskej informačnej služby (SIS) budú musieť prevádzkovatelia webových sídiel alebo poskytovatelia domén zamedziť prevádzku webu. Bude to platiť pre všetky stránky, ktoré šíria myšlienky podporujúce alebo propagujúce terorizmus, náboženský alebo politický extrémizmus, extrémizmus prejavujúci sa násilným spôsobom alebo škodlivé sektárske zoskupenia. Bez príkras a bez pozlátka, ak sa Vaša webstránka zneľúbi kompetentným, niet cesty späť. SIS Vás najskôr ako prevádzkovateľa alebo správcu webu požiada o jeho vypnutie (dobrovoľne), a ak sa tomu nepodvolíte, budú Vás môcť obísť a vypnúť aj tak (nedobrovoľne). Možnosť odvolania voči takémuto rozhodnutiu nie je. Ostáva Vám tak len podať sťažnosť na Ústavný súd a čakať, čo bude, a či vôbec dačo. SIS by mala zároveň získavať informácie i o nelegálnej medzinárodnej preprave osôb ako i o migrácii osôb. Tieto úlohy budú po novom pridelené Vojenskému spravodajstvu.

V boji proti terorizmu bude možné používať aj nahrávky z väzníc. Tie sa budú robiť zo všetkých telefonátov s výnimkou odsúdených s advokátmi. Uchovávať sa tak budú údaje o tom, kedy odsúdený, s kým a ako dlho telefonoval.

Pri rozsahu opatrení a právomocí poskytnutých silovým zložkám, začína byť na mieste mierna nedôverčivosť a neustále sledovanie predpovedajúca paranoja, lebo nie je až tak celkom zrejmé, či nie je tento neúmerný reálnej hrozbe terorizmu na Slovensku, zvlášť, ak si tajné služby budú môcť po novom pýtať informácie ešte aj o pracovníkoch či klientoch inštitúcií a úradov.

Jeden by povedal, malé nenápadné Slovensko, nehas, čo Ťa nepáli. Je diskutabilné, či je naša krajina priamo ohrozená a nachádza sa v takej situácii, ktorá si objektívne vyžaduje zavedenie takýchto prísnych opatrení, zvlášť, keď je prítomná čo i len malá pravdepodobnosť zneužívania právomoci a zasahovania do osobných slobôd občanov. Na druhej strane, po vojne je každý generál a kritika chodí ruka v ruke s akoukoľvek snahou a aktivitou už akosi automaticky. Pri vyhrotených situáciách obzvlášť. A ako hovorí jedno slovenské porekadlo, lepšie sa varovať, ako neskôr banovať...

Skryť Zatvoriť reklamu