Už nám ostáva len týždeň!

Písmo: A- | A+

...a éra starých diaľničných známok definitívne skončí! Dosť bolo rozčuľovania sa nad ničím nezmývateľným lepkavým fľakom na prednom skle auta. Vitaj už aj u nás, e-známka!

Ako sa vraví, pokrok je nezastaviteľný, a moderné technológie už zavítali aj do takej oblasti, ako sú diaľničné známky. Či už sa radíte medzi vodičov alebo nie, nepochybne ste postrehli novinku, ktorá u nás platí od 1. januára 2016, a tou je elektronická diaľničná známka. Nahradí tak doteraz používané nalepovacie diaľničné známky, ktoré platia do konca januára tohto roka. Vo všeobecnosti možno pod pojmom diaľničná známka rozumieť určitý poplatok za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ktorého platnosť je časovo ohraničená. Ak tápete v hlbokých vodách nevedomosti, a potrebujete sa dostať k informáciám o diaľničných známkach, tak základným právnym predpisom pre túto oblasť je zákon č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene a doplnení niektorých zákonov spolu s nariadením vlády č. 410/2014 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest.

Obrázok blogu

...mení sa len forma, ostatné zostáva...

Čo sa týka typov elektronických diaľničných známok a výškou úhrady za ne, všetko ostáva tak ako pri predchádzajúcich nalepovacích diaľničných známkach. Aj naďalej si budeme môcť zakúpiť diaľničnú známku s ročnou, 30-dňovou a 10-dňovou platnosťou, pričom cena za ročnú elektronickú diaľničnú známku je 50,- eur, cena za 30-dňovú je 14,- eur, a cena za 10-dňovú je 10,- eur. Praktické tiež je, že pred blížiacim sa skončením platnosti e-známky dostanete ako motorista informáciu o skončení e-mailom.

V platnosti taktiež zostáva ustanovenie § 2 ods. 1 zákona o diaľničnej známke, upravujúce typy vozidiel, na ktoré sa vzťahuje povinnosť úhrady diaľničnej známky pri užívaní diaľnic a rýchlostných ciest. Patria medzi ne dvojstopové motorové vozidlá alebo jazdné súpravy do 3,5 tony, dvojstopové motorové vozidlá kategórie M1 bez ohľadu na najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť, a dvojstopové jazdné súpravy tvorené motorovým vozidlom kategórie M1, N1, M1G a N1G bez ohľadu na najväčšiu prípustnú hmotnosť jazdnej súpravy. Pri jazde s prívesom je potrebné zakúpiť si osobitne elektronickú diaľničnú známku na auto a na príves iba vtedy, ak celková hmotnosť auta spolu s prívesom presiahne 3,5 tony. V prípade, že hmotnosť auta a prívesu dohromady, bude nižšia ako 3,5 tony, stačí len jedna diaľničná známka na auto. Pozor! Elektronická diaľničná známka je viazaná na automobil, nie však na ŠPZ. Pokiaľ teda dôjde k predaju automobilu a následnej zmene evidenčného čísla, je potrebné postupovať podľa návodu na stránke poskytovateľa a známka vám bude platiť ďalej.

...veľký brat vás všade vidí...

Zatiaľ čo používanie starých diaľničných známok kontrolovali policajné hliadky, od roku 2016 prechádza táto kompetencia na Národnú diaľničnú spoločnosť, ktorá bude kontrolu vykonávať prostredníctvom statických a mobilných kamerových systémov. Jazdiť preto na spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bez platnej diaľničnej známky sa vám vonkoncom nevyplatí, pretože ak vaše auto kamery zaznamenajú, pokuta vás v zmysle zásady objektívnej zodpovednosti neminie, v blokovom konaní môžete byť ľahší o 200 eur, v správnom konaní až o 500 eur.

...len samé pozitíva...

Pozitívom elektronických diaľničných známok je, že sa nikdy nevypredajú, pretože dostať ich možno v sieti obchodných miest, čo sú najčastejšie čerpacie stanice, taktiež si ich môžete kúpiť aj prostredníctvom technických samoobslužných automatov, ktoré sú zriadené najmä pri hraničných priechodoch, a napokon sú dostupné k zakúpeniu aj cez internetovú stránku www.eznamka.sk, alebo mobilnú aplikáciu s názvom „eznamka“. Ak si elektronickú diaľničnú známku kupujete v obchodných miestach, môžete za ňu zaplatiť buď v hotovosti alebo platobnou kartou, avšak v prípade nákupu takejto známky cez internet, mobilnú aplikáciu a samoobslužný automat, je akceptovaná jedine platba kartou. Pri kúpe diaľničnej známky cez internet je potrebné, aby ste vyplnili evidenčné číslo vozidla, krajinu registrácie, e-mailovú adresu, a fakultatívnym údajom je číslo mobilného telefónu. Ďalším krokom je zadanie údajov vašej platobnej karty (číslo karty, meno držiteľa karty, dátum platnosti a ochranný kód) a voilá, transakcia je úspešne zrealizovaná. Po vykonaní platby systém vygeneruje súbor vo formáte PDF s potvrdením na jeho stiahnutie. Tento súbor s názvom „Potvrdenie o úhrade diaľničnej známky, zjednodušená faktúra“, teda predstavuje doklad o úhrade diaľničnej známky a súčasne i daňový doklad, pričom vám bude zaslaný aj na e-mailovú adresu, ktorú ste zadali. Keďže kontroly prebiehajú prostredníctvom kamerových systémov, nie ste povinní toto potvrdenie o úhrade diaľničnej známky nosiť v papierovej forme so sebou.

Treba uznať, že novo zavedená elektronická diaľničná známka so sebou prináša mnoho výhod, a zdanlivo len samé pozitíva. Okrem už spomínaného konca lepenia diaľničných známok na sklo auta, je to nepochybne aj široké spektrum možností, ako si elektronickú diaľničnú známku zakúpiť. V prípade predchádzajúcich diaľničných známok existovalo riziko zakúpenia falošnej diaľničnej známky, pričom zavedením elektronickej diaľničnej známky má dôjsť k jeho odstráneniu. Poteší vás možno aj to, že 3 dni pred vypršaním platnosti diaľničnej známky budete o tejto skutočnosti informovaní, avšak iba v tom prípade, že ste pri vykonaní úhrady uviedli svoj e-mail alebo číslo mobilného telefónu, na ktoré vám bude táto informácia zaslaná.

Skryť Zatvoriť reklamu