10 +2 rady, ktoré v Petrohrade ušetria peniaze aj nervy

Kto chce vedieť ako to v takom Petrohrade šlape, prípadne, kto má šťastie a práve sa sem chystá, mal by si jednoznačne pozrieť nejaké tie základné odporúčania, aby sa sa po návrate nemusel mesiac regenerovať finančne aj psychicky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu
(zdroj: Barbora Šimíková, zeleny-kralik.com)

1. SIM karta – rozhodne prvá vec na zozname! Ak ešte nemáte ruskú sim kartu, rýchlo si ju utekajte vyzdvihnúť k jednému z mnohých ruských operátorov. Pokiaľ márne hľadáte v záplave obchodov a nákupných centier, pozerajte po tých najväčších poskytovateľoch, MTS, Megafon a Beeline. Bez ruského telefónneho čísla sa nielenže neprihlásite do žiadnej verejnej wifi siete, ale aj potencionálna komunikácia na diaľku (napríklad keď sa stratíte v Ermitáži) sa Vám poriadne predraží. (Pozor! Ak cestujete do iného regiónu Ruska, napríklad z Leningradskej oblasti – Petrohrad, do Centrálnej – Moskva, tak už sa nachádzate v roamingu).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Vaša BANKA – overte si aké má Vaša banka poplatky na výbery z bankomatov v Rusku. Ja mám napríklad účet u ČSOB a tí si účtujú poplatok cca 5 EUR. Podobne je na tom aj VÚB či Sberbank. Ja som si preto pred odchodom do Ruska zriadila účet v Raiffeisen bank, ktorá poskytuje jeden výber za mesiac bezplatne a za každý ďalší účtuje poplatok 2 EUR (treba však prirátať vedenie základného účtu 4 EUR/mesiac, takže sa oplatí skôr na dlhodobejšie pobyty). Dobré podmienky majú štandardne ZUNO a mBank. Iná zákernosť sa skrýva v maximálnom výbere z bankomatu. Pokiaľ sa jedná o rovnakú „značku“ (v Rusku, teda konkrétne v Petrohrade Vám najviac udrú do očí bankomaty od Sberbank, VTB, Sankt-Petersburg Bank, z tých európskych najčastejšie Raiffeisen, ale operujú tu aj Citibank, Commerzbank, Societe Generale a ďalšie), maximálny výber je 10 000 rubľov. Ak však vyberáte peniaze z iného bankomatu, maximálna suma predstavuje 7000 až 7500 rubľov, no niekde aj menej. ZÁVER: pokiaľ cestujete do Ruska na krátku dobu, zoberte si hotovosť a kde sa dá (a že sa dá skoro všade), plaťte kartou.

SkryťVypnúť reklamu

3. dopravná KARTA – kúpte si na ktorejkoľvek zastávke metra zelenú dopravnú kartu (s lienkou J) za 60 RUR. Kartu je navyše možné do 45 dní vrátiť naspäť, takže Vás vlastne nestojí nič. Na ňu si potom dobite dostatočné množstvo peňazí a pri každom cestovaní ju už len jednoducho priložte ku skeneru. Nemusíte tak neustále hľadať mince alebo žetóny (do metra) po vreckách. S kartou môžete platiť v autobusoch, maršrutkách (súkromných autobusoch) aj v metre.

4. do múzeí RÁNO – ak plánujete návštevu nejakého z top petrohradských múzeí (Ermitáž, Kuntskamero, Vojenské múzeum, Ruské múzeum apod), odporúčam tak spraviť v ranných hodinách. Inak Vás čakajú niekoľko desiatok metrov dlhé rady, to mi verte. Pokiaľ Vám do toho ešte aj pekne zaprší, zachrániť Vás môže už len ploskačka domácej slivovičky ;) A dáždnik, ale to až v druhom rade.

SkryťVypnúť reklamu

5. SUVENÍRY na Nevskom pr. – predpokladám, že aj vy si budete chcieť z bývalého cárskeho mesta odniesť nejakú tu pamiatku, alebo potešiť svojich blízkych či kamarátov. Väčšina suvenírov je rovnakej kvality, tie najlacnejšie však nájdete na Nevskom prospekte, v podchodoch pri zastávke metra Gostinyj dvor. Nájdete tu všetko, od matriošiek, cez magnetky, šálky, tričká, podstakaniky, kľúčenky, zapaľovače, uf už nevládzem... no ešte, porcelán, sošky, ‘‘Fabergeho‘‘ vajcia, lyžičky, náramky, retiazky, šiltovky, čapice, mikiny, pilotky a mnoho ďalšieho o čom sa Vám ani nesníva. Tak veselé nakupovanie!

SkryťVypnúť reklamu

6. ZJEDNÁVAJTE – keď už sme pri tom nakupovaní a ešte k tomu nakupovaní na Nevskom, odporúčam Vám pokúsiť sa zjednávať. Výčitky nemusíte mať žiadne, lebo verte tomu, že predavači ich nemajú. Niekedy Vám to vyjde, niekedy nie. Zjednávať môžete aj na tržniciach, v taxi, či pri zháňaní lístkov na výlet loďou. Hádam nemusím pripomínať, že v múzeu sa to však nehodí ;)

7. SUPERMARKETY – pravdepodobne budete potrebovať tiež zaskočiť do normálneho obchodu. Či už nakúpiť bežné potraviny alebo lacné cigarety a alkohol, ktorý si následne poveziete cez hranice. Najväčšia sieť supermarketov sa volá Dixi (majú oranžovo ladené predajne) ale kvalita produktov je skôr 2. kategórie. Vyššiu kvalitu poskytuje Perekrestok (hľadajte štvorlístok) a zároveň ponúka aj široký výber vodky za tie najnižšie ceny, aké sa mi podarilo nájsť. Ešte zmienim supermarkety Ideya, Lenta, Okei.

8. obedové MENU – zájdite si na obedové meníčka! Okrem typicky ruského rýchleho občerstvenia ako Čajnaja ložka, Teremok, Momo apod., kde sa najete lacno vždy, chce človek niekedy okúsiť aj nejakú tú chuťovku. Takmer v celom meste sa obedové menu pohybuje v sume okolo 200 RUR (cca 3 EUR). Za túto cenu sa najete aj vo väčšine reštaurácií priamo na Nevskom prospekte. To už sa oplatí, nie?

9. ALKOHOL len od 11:00 do 22:00 – pokiaľ si chcete na večer kúpiť fľašu vínka, vodky, alebo túžite vychutnať si obyčajné pivko na nábreží Nevy, tak nezabudnite uskutočniť svoje nákupy do 22:00 presne. V tej chvíli totiž systém vo všetkých obchodoch zablokuje možnosť predať akýkoľvek alkoholický nápoj. Ak si teda prajete mierne či nadmerne zvýšiť promile v krvi po desiatej hodine večernej, môžete tak spraviť už len v baroch, kaviarňach či iných reštauračných zariadeniach. Zákaz predaja platí až do jedenástej rána. Kolujú chýri, že na niektorých miestach nad týmto zákazom (za nejaký ten rubeľ) prižmurujú oči, nám sa však žiadne také nepodarilo nájsť.

10. UBYTOVANIE – rezervujte si ubytovanie s dostatočným predstihom, najmä pokiaľ sa do Petrohradu chystáte v top sezóne od júla do augusta alebo počas niektorých významných ruských sviatkov (hlavne májových). Hľadať ubytovanie odporúčam najmä prostredníctvom booking.com. Airbnb už sa v Petrohrade tiež celkom usídľuje, bohužiaľ ho však veľmi často využívajú aj podvodníci, ktorých v meste operuje nespočetné množstvo. Preto s veľkou opatrnosťou vyzývam používať ruské stránky ponúkajúce ubytovanie, napríklad http://spb.sutochno.ru/. A hlavne, NEPLAŤTE žiadne ZÁLOHY vopred! S najväčšou pravdepodobnosťou o ne totiž prídete. (Mňa podviedli dvakrát, druhýkrát ma to už stálo 5000 rubľov).

11. OTVÁRANIE MOSTOV – ak sa večer chystáte vyraziť na prehliadku nočného mesta, uistite sa, že sa po 1:00 budete nachádzať na rovnakej strane Nevy, ako je Vaša posteľ. Otváranie mostov síce predstavuje veľkolepé predstavenie, akosi však zužuje možnosti prechodu z jedného brehu na druhý až na žiadnu, pokiaľ Vám teda nočné plávanie v Neve nepríde ako atraktívna a bezpečná varianta (musím však upozorniť, že je veľmi neatraktívna a nebezpečná). Neznamená to však, že musíte čakať až do rána (ako sme si to mysleli my, čas sme však strávili veľmi príjemne na Dumskej). Mosty sa otvárajú v intervaloch, ktoré môžete nájsť na tejto stránke: http://razvodka-mostov.ru/

12. DOPRAVA – už len stručne podstatné fakty o doprave. Metro operuje do 24:00, taxi Vás najlacnejšie vyjde pri objednávke cez internet a ak máte možnosť nájsť taxi len na mieste, určite zjednávajte (s angličtinou však, čo sa týka nižšej ceny, neuspejete). Maršrutka stojí 40 RUR, metro 35 RUR, autobus 30 RUR a električky, no, tie pamätajú hádam ešte Lenina. Diaľkové cestovanie sa najviac oplatí vlakmi RŽD http://rzd.ru/ .

Barbora Šimíková

Barbora Šimíková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje zameranie - cestovanie, ľudia, druhé kultúry, smazávanie hraníc... pretože sveta tam vonku sa netreba báť.Viac zaujímavých a aktuálnych informácií nájdete na cestovateľskom blogu Zeleny Kralik: http://www.zeleny-kralik.com/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu