Koaličná kríza - úvod a pozadie ministerstva školstva

Prerozdeľovanie eurofondov nie je jediným zvláštnym krokom ministerstva. Ak situáciu nevyriešime sami, na pomoc nám pribehne Európska Únia. Skutočný rozruch vtedy ešte len začne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Koaličná kríza vniesla do slovenskej politickej scény posledných dní veľa rozruchu, ale aj veľa objasnila (a dúfame, že ešte veľa objasní). Vezmime to ale poporiadku a najskôr sa oboznámme s trochou histórie.


Okolo osoby Petra Plavčana sa točili pochybnosti ešte pred tým, ako bol vymenovaný za ministra školstva v tretej Ficovej vláde. Bol podozrivý z úplatkárstva ešte počas svojho pôsobenia v študentskom pôžičkovom fonde. No napriek tomu sa dostal na návrh koaličnej SNS v minulom roku do vlády. Dlho sa vravelo o jeho revolučnej reforme školstva "Učiace sa Slovensko", ktorá mala byť odpoveďou na zhoršujúce sa výsledky našich žiakov v medzinárodných testovaniach. No po publikovaní prípravného dokumentu zožalo ministerstvo všeobecnú kritiku za jeho nedostatočnú rozpracovanosť - obsahoval v podstate len tézy, na základe ktorých sa mali riešiť konkrétne legislatívne kroky. Avšak obsah spomínaných téz nevzbudil žiadne horúce diskusie a bol všeobecne hodnotený pozitívne. Už dlhú dobu však tento projekt stojí na mieste.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Ďalším výrazným krokom ministra Plavčana bolo vyjednávanie s učiteľskými odbormi na dohode o zvyšovaní platov zamestnancov školstva. Prebiehali dlhé vyjednávania a nakoniec sa partneri zhodli na zvyšovaní miezd od tohto septembra. Budúci rok bude rast platov pokračovať a ministerstvo počíta, že do konca volebného obdobia by si mali učitelia prilepšiť o viac ako 20%.


Zatiaľ poslednou veľkou kapitolou príbehu ministra školstva Petra Plavčana je prerozdeľovanie eurofondov na výskum a vývoj a táto téma sa podľa predsedu SNS Andreja Danka spája aj s terajšou koaličnou krízou. 300, neskôr až 600 miliónov eur z fondov Európskej únie sa malo rozdeliť tak, aby sa na Slovensku zabezpečil prvotriedny výskum vo viacerých oblastiach. Vo výsledku by však peniaze nešli univerzitám a ich výskumným centrám či akadémii vied, ale mnohým súkromným firmám. Na tom by ešte nebolo nič zlé. No opozícia prišla so zisteniami, že mnohé z firiem, ktoré by peniaze mali dostať, majú nízky počet zamestnancov, malý obrat a niektoré sa výskumom vôbec nezaoberajú. Po konfrontácií so zisteniami minister Plavčan povedal, že si poriadne preštuduje systém prerozdeľovania a neskôr sa k problému vyjadrí. Z toho vznikli najmä v radoch opozície pochybnosti, či minister má rezort pevne vo svojich rukách a či jeho riadenie zvláda na požadovanej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu


Všetky tieto podozrenia ale boli dosť silné pre samotnú Úniu, ktorá na Slovensko poslala list, v ktorom žiadala čo najskoršie vyšetrenie všetkých podozrení našimi úradmi. V prípade, ak by sa tak nestalo alebo vyšetrovanie by bolo neefektívne, hrozila zásahom OLAF-u, čo je Európska agentúra na boj proti podvodom. Spomínaný list prišiel koncom minulého týždňa. No ministerstvo k nemu už nestihlo zaujať stanovisko, pretože v pondelok prebral ťarchu mediálnej pozornosti na seba Andrej Danko.


Ono ministerstvo s verejnosťou nekomunikuje už dlhšiu dobu. Posledné dva týždne minister Plavčan nedvíha telefóny, neodpovedá na maily a to isté robí aj jeho sekretariát. Na mieste je otázka, čo sa vlastne teraz deje na ministerstve školstva, keď vedenie nepodáva žiadne správy. Podpredseda SNS Jaroslav Paška v utorok povedal, že má vedomosť, že Plavčan sa intenzívne pripravuje na tlačovku a čoskoro všetko vysvetlí. A skutočne, reportérovi Markízy, ktorý ho vypátral na dovolenke povedal, že v pondelok bude tlačová konferencia a všetko bude vysvetlené.

SkryťVypnúť reklamu

Analýza:


Andrej Danko sa zachoval presne tak isto, ako Ján Slota vo vláde s Ficom a Mečiarom. Za každú cenu chcel (asi z hrdosti) podržať svojich neschopných ministrov až pokiaľ neprišiel premiér a nevyhodil ich. Ján Slota zožal obrovskú hanbu a SNS sa z obdobia jeho predsedovania strane spamätávala dlho. Teda vlastne až do posledných parlamentných volieb. V tých národniari získali miesto vo vláde a pod heslom "hrdo, odborne, slušne" si na stoličku predsedu Národnej rady sadol politický nováčik Andrej Danko. Medzi ním a Ficom to v koalícií škrípalo (a stále škrípe) dosť často a Béla Bugár musel odviesť kus dobrej práce na tom, aby sa vôbec títo dvaja gentlemani mohli posadiť za koaličný stôl (akurát že Bugárov Most utrpel na preferenciách z vládnej koalície (nerátajme Sieť) najhoršie).

SkryťVypnúť reklamu


Úspechy v koalícii dosahuje zatiaľ len Smer a Most - obe strany pod vedením skúsených politikov. Danko spravil chybu hlavne v tom, že na ministerstvá si dosadil ľudí, ktorí boli neschopní alebo manipulovaní už v minulosti. Najlepším príkladom je práve minister školstva, ktorý bol zapletený už do kauzy korupcie na študentskom pôžičkovom fonde. Ktovie, prečo Andrej Danko pri svojej politickej premiére siahol akurát po človekovi, ktorého povesť je taká zlá, že od začiatku sú s ním len problémy. A namiesto toho, aby ho odvolal sám, tvrdohlavo ho bráni a vypovedá kvôli nemu koaličnú zmluvu.

Robert Fico to svojho času vyriešil rafinovanejšie - obetoval ministerku zdravotníctva aj predsedu NR SR Pavla Pašku, ale tým verejnosti zapchal ústa a ďalej mal možnosti, ako ovplyvňovať chod štátu.
Ďalšou vecou je osud 600 miliónov na vedu, ktoré nám Únia nemusí preplatiť, ak nezačneme konať. V ohrození sú však aj ďalšie peniaze na budúce obdobia, ktoré môžu prepadnúť. Netrpezlivo teda budeme očakávať pondelkovú tlačovku, v ktorej, dúfame, nájdeme odpovede aj my, aj Európska Únia.

Ján Barčiak

Ján Barčiak

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa premýšľať o veciach. Niekedy sa mi darí viac, niekedy menej. Vyžívam sa v architektúre, hudbe, umení, histórii, prírode. Hrám na organe a mám rád politiku. A reportáže. Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaReportážeNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu