Médiá majú na rukách krv, za problémy nemôžeme

Plavčan mal tlačovku, na ktorej sa vo vysoko odbornej rovine odprezentoval osud eurofondových výziev na výskum a vývoj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Na brífingu sa zúčastnili aj členovia Rady 500, niektorí rektori vysokých škôl a ľudia z rôznych centier výskumu a firiem. Pred tlačovkou boli na spoločnom stretnutí, kde prijali opatrenia súvisiace s eurofondmi na výskum.


V prvom rade minister oznámil, že v septembri prebehnú verejné prezentácie všetkých víťazných projektov, čo je, ako zdôraznil, vysoký nadštandard v porovnaní nielen s ostatnými ministerstvami, ale aj s podmienkami Európskej komisie.


S partnermi sa dohodol na zrušení eurofondovej výzvy, okolo ktorej sa podľa neho rozpútala neskutočná mediálna fabulácia. Ďalšiu výzvu sa ministerstvo pokúsi vyhlásiť čo najskôr.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Ďalším opatrením budú verejné panelové diskusie, na ktorých sa má odbornej, ale aj širokej verejnosti vysvetľovať význam projektov a systém dotácií.


Spolu so zrušením výzvy sa zruší aj súčasná databáza odborných hodnotiteľov, zároveň s vypísaním novej výzvy sa bude postupne budovať nová databáza.


Raz mesačne bude zasadať aj novozriadená rada pre výskum, ktorá bude kontrolovať všetky procesy spojené s výzvami.

Ďalej sa minister vyjadril k medializovaným informáciám o prideľovaní peňazí malým súkromným formám bez výskumej minulosti. Odvolal sa pritom na vyšetrovanie NKÚ a dalších interných orgánov. Vyhlásil, že ak sa dokážu pochybenia pri hodnotení projektov alebo nejaká forma korupcie, tvrdo zakročí.

SkryťVypnúť reklamu


Podľa neho nemožno činy hodnotiteľov považovať za činy ministerstva. Ministerstvo nastavilo pravidlá a jeho úlohou teraz bude skontrolovať, do akej miery sa hodnotitelia pri hodnotení projektov týmito pravidlami riadili. Zároveň vysvetlil, že pri výbere víťazných projektov sa nepozerali na veľkosť firiem alebo ich minulosť, čo ani nie je štandardom. Vo výzvach nepodporili len veľké a zabehnuté inštitúcie (univerzity, SAV), ale aj malé start-upy s nádejným nápadom. Tieto malé firmy sa následne spojili s nejakým významnejším partnerom a spoločne chceli robiť výskum. Jedine prepájaním nových ideí s tradičnými ťahúňmi výskumu tak podľa ministra možno zabezpečiť trvalú konkurencieschopnosť Slovenska ako priemyselnej krajiny. Zároveň povedal, že je potrebné, aby súkromný sektor na Slovensku vykonával viac výskumu ako dnes, čo možno zabezpečiť práve takýmito dotáciami.

SkryťVypnúť reklamu

V ďalšej časti prítomní odpovedali na novinárske otázky.
Podľa ministerstva nie sú varovné listy Európskej komisie spojené s dočasným pozastavením pladieb ničím neobvyklým. Za posledné roky ich na školstvo prišlo celkovo 32. No rozdiel v poslednom liste týkajúcom sa práve tejto výzvy na výskum je podľa ministra v tom, že bol založený na mediálnych informáciách, ktoré sa dostali k Erópskej komisii, čo považuje za absurdné.


Ďalšia otázka sa týkala pochybného výberu hodnotiteľov, kde sa napríklad stalo, že lekár posudzoval projekty týkajúce sa oceliarskeho priemyslu. Podľa zúčastnených sa pri tejto výzve prihlásili všetci významní odborníci s projektmi, a preto pri hľadaní hodnotiteľov sa väčšinou hlásili tí istí ľudia, samozrejme nie na posudzovanie vlastného projektu, čo by bol konflikt záujmov. Ministerstvo podľa riaditeľa Železiarní Podbrezová Michala Sotáka neberie zodpovednosť za to, že si hodnotitelia vyberali oblasti, ktoré boli mimo ich odbornosti a zároveň si nič k daným oblastiam nenaštudovali.

SkryťVypnúť reklamu


Pri výbere projektov podľa ministerstva nehrá úlohu podnikateľské zameranie, ale kvalita projektu. Preto sa napríklad stalo, že stavebná firma dostala dotáciu na výskum napríklad nových materiálov, aj keď výskum a vývoj nemá v podnikateľskej činnosti. Na pomoc s výskumnými časťami projektu si takéto firmy volali odbornú pomoc z väčších spoločností zameraných len na výskum. 


V poriadku je podľa Plavčana aj udeľovanie dotácií firmám sídliacim v panelákoch. V projektoch išlo hlavne o nápad a na technické zabezpečenie firmy sa neprihliadalo. V zmluve na finančné dotácie totiž boli zakotvené míľniky, ku ktorým sa daná firma musela zaviazať. Boli teda nastavené konkrétne časové horizonty uskutočnenia projektov, ktoré ministerstvo bude kontrolovať. V prípade, ak firma nebude tieto míľniky spĺňať, rezort s ňou ukončí spoluprácu a k ďalším peniazom sa už nedostane.


Plavčan hovoril, že aj keď nebolo z tejto výzvy vyplatené ani euro, pretože ju zastavil hneď ako vznikli prvé podozrenia, existujú aj ďalšie spôsoby na podporu výskumu napríklad formou ročných stimulov alebo daňových úľav. Ministerstvo si však aj v týchto oblastiach zadefinovalo prísne pravidlá.


Plavčan zrušil túto výzvu z viacerých dôvodov. Koaličná rada sa zhodla, že kvôli veľkej medializácií bude rozumné výzvu ukončiť. Nie však pre problémy s projektmi, ale pre nezáujem viacerých spoločností ďalej spolupracovať na médiami očierňovanej výzve. Zároveň však ministerstvo schválilo novú smernicu pre výskum a vývoj, a stará výzva ju nenapĺňala. Preto do novej výzvy zapracujú také úpravy, aby bola plne v súlade s najnovšou smernicou.


Novinári chceli od ministra aj zoznam všetkých súkromných partnerov vo všetkých projektoch. Plavčan sa musí poradiť s právnikmi, a potom rozhodne. Podobný zoznam verejných inštitúcií, ktoré na projektoch spolupracovali, je zverejnený už dlhšie.


Minister na otázky o svojom odstúpení reagoval, že chyby, ktoré jeho vedenie rezortu teraz rieši, spôsobila ešte minulá garnitúra počas vlády Smeru.


Na otázky o korupcií pri rozdeľovaní eurofondov odpovedal šéf Železiarní Podbrezová Michal Soták. Sám nevie o žiadnych prípadoch, no podľa neho existuje priestor na "kupovanie si" eurofondových projektov. Minister dodal, že ak sa dozvie o nejakom prípade korupcie, okamžite vyvodí zodpovedajúce následky. 

Analýza

Priznávame chyby (ktoré nie sú naše), riešime ich a ideme ďalej. Tak by sa dal zhrnúť obsah dnešnej "vysoko odbornej" tlačovky ministra školstva Plavčana.


Na začiatku vyvrátil všetky pochybnosti, ktoré médiá nafukovali. No v konečnom dôsledku výzvu zrušil. Ako dôvody uviedol neochotu partnerov spolupracovať, novú smernicu, ale aj vyhlásenie koaličnej rady. Na mieste je otázka, či to zdvihlo Plavčanov kredit. Povedal, že napráva chyby. Ale prečo až teraz? A keby médiá tieto podozrenia nenafúkli do obrovských rozmerov, dočkali by sme sa aj tak nápravy? Plavčan v podstate robí to, čo od neho všetci chcú. Vyšetri chyby, vyšetrím. Zruš výzvu, zruším. No vôbec nič to nevypovedá o jeho sile ako vedúceho rezortu školstva. Ktovie, či by sa k podobným rozhodnutiam odhodlal aj sám.

Druhou stranou je ale dopad tohto brífingu na koaličnú krízu. Napriek tomu, že europeniaze sú asi zachránené, minister sa verejne vyjadril, že všetky problémy a chyby pri eurofondovej výzve na výskum pochádzajú ešte z čias Ficovho samovládia. Danko bude mať teda na koaličnej rade v utorok v rukách oficiálne tvrdenie ministerstva školstva. Či to posilní jeho pozíciu proti Ficovi je nateraz otázne. Nevieme totiž, ako ďaleko je premiér schopný zájsť. Podľa zákulisných tvrdení zvnútra Smeru sa v strane reálne uvažuje o predčasných voľbách (zdroj: RTVS). Národniari sa tak asi neudržia vo vláde, ktorú vlastne sami položia. Doteraz sa totiž ešte nestalo, že by niekto Smeru oponoval natoľko, aby Fico a spol. uvažovali o páde vlády. Zjavne sa Danko nabúral až príliš do "tajných" zákutí smeráckej politiky, a sociálni demokrati ho nenechajú sa v nich vŕtať.

Plavčanovu tlačovku som sledoval naživo cez facebook tu: https://www.facebook.com/sme.sk/videos/10156559229428642/. Celá analýza vychádza z informácií, ktoré boli na tlačovke odprezentované.

Ján Barčiak

Ján Barčiak

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa premýšľať o veciach. Niekedy sa mi darí viac, niekedy menej. Vyžívam sa v architektúre, hudbe, umení, histórii, prírode. Hrám na organe a mám rád politiku. A reportáže. Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaReportážeNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu