Rozdelené námestie a pokriky spoza dodávok. Ako Kysuce privítali Kotlebu

Kampaňovať sa chodí aj do straníckych bášt. V Kysuckom Novom Meste oddeľovali davy podporovateľov a oponentov stranícke autá kotlebovcov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Dodávky zaparkované pred protestujcimi na námestí v Kysuckom Novom Meste.
Dodávky zaparkované pred protestujcimi na námestí v Kysuckom Novom Meste. (zdroj: Ján Barčiak)

„A vás si sem tiež zavolal Kotleba? Lebo strážite nás tu celkom dobre.“

Otázka postaršej panej protestujúcej proti zhromaždeniu ĽSNS smeruje k jednému z policajtov. Ten na hrubej vôdzke drží statného služobného vlčiaka s drôteným náhubkom. Pes je väčšinou pokojný a premeriava si množstvo ľudí na Námestí slobody. Podchvíľou však mierne trhne vôdzkou a urobí krok či dva smerom, odkiaľ vychádza viac hluku, ako sa mu páči.

Policajt pobavene odpovedá: „Pani, nie, ja som dnes apolitický. Mňa nezaujíma, kto koho ide voliť, mojou prácou je, aby sa tu na námestí nikto nepobil.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V piatok 24. januára minútu po šestnástej sa v Kysuckom Novom Meste začali dve zhromaždenia.

Rozdelené Kysuce

Oči zhruba tisícky ľudí sa upierajú na jasne osvetlené pojazdné pódium strany Kotlebovci – ĽSNS. Na predvolebný míting sa prišli pozrieť poväčšine dôchodcovia a mladí pracujúci muži. Vidieť je však aj mamičky s deťmi. Je piatok poobede a mnohí občania si cestu z práce ozvláštnili účasťou na zhromaždení.

Stred námestia kotlebovci prehradili tromi straníckymi dodávkami. Vytvorili tak barikádu, ponad ktorú vytŕčajú len vysoko zdvihnuté transparenty. V rukách ich držia miestni aktivisti, študenti či mladé rodiny, spolu asi sto ľudí. Prišli, aby vyjadrili svoj názor na proteste proti nenávisti a extrémizmu. Smerom k davom podporovateľov ĽSNS znejú ich pokriky „Mazurek je fašista“, „Choďte domov“ či „Program nemáte“. Organizátori deklarovali apolitickosť zhromaždenia, napriek tomu sa na námestí objavilo niekoľko búnd Progresívneho Slovenska a Za ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Časť námestia čakajúca na špičky kandidátky ĽSNS prvýkrát ožije, keď moderátorka predstavuje zostavu rečníkov. Najhlučnejšie privítanie dostane Štefan Kuffa zo strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita, ktorá sa pridala na Kotlebovu kandidátku. Po ňom Marian Kotleba osobne.

Spoza dodávok sa však ozývajú nesúhlasné pískanie a pokriky „Rozkradol Bystricu“. Tie ešte niekoľkokrát narušia inak pokojnú atmosféru zhromaždenia.

Čo sa teda Kysučania dozvedajú z pódia chráneného svalnatými chlapmi v čiernom? Okrem tradičných tém o nebezpečnej imigrácii, „no go“ zónach v západnej Európe a boji za národné a kresťanské Slovensko upozorňujú rečníci aj na predražené nákupy súčasnej vlády. ĽSNS je vraj záchrana pre tých, ktorí chcú normálne žiť.

SkryťVypnúť reklamu

Publikum však reaguje ospalo. Potlesky vyzerajú skôr ako povinná jazda. Naproti tomu spoza dodávok sa počas prejavu Milana Mazureka ozýva z davu protestujúcich hlasné „Odsúdený“.

Tvárou v tvár

„Tu stojíme my, normálni ľudia so správnym názorom. A odtiaľ na nás kričí nevychovaná mládež. To sú tí liberáli,“ hovorí starší pán práve opúšťajúci svojich kamarátov. Po štyridsiatich minútach na námestí je mu zima, a tak už nechce čakať na príležitosť potriasť si rukou s Marianom Kotlebom.

Jeho kamaráti však túto možnosť využívajú, a potom sa presúvajú pozrieť na hlúčik vytrvalých protestujúcich. Predvolebný míting sa skončil, šoféri medzitým preparkovali stranícke dodávky a dva tábory sa prvýkrát vidia tvárou v tvár.

SkryťVypnúť reklamu

„Viacerí známi mi hovorili, že na protest proti Kotlebovi nepôjdu, lebo by sa na druhý deň nemohli ukázať pred polovicou ulice,“ priznáva päťdesiatnik, ktorý na námestí stojí pri hlavnej skupine protestujúcich s transparentmi. Spolu s manželkou sa stretli s ďalšími známymi a vymieňajú si pocity z piatkového večera.

Na Kotlebu sa prišli pozrieť stovky ľudí.
Na Kotlebu sa prišli pozrieť stovky ľudí. (zdroj: Ján Barčiak)

Kysuce sú známe svojou tradíciou podporovať v politike silných lídrov. V roku 2012 tu volilo Smer takmer 65 percent voličov, o štyri roky neskôr to bolo okolo 38 percent. Voľby v roku 2016 však znamenali aj vysokú podporu pre ĽSNS – skoro 11 percent. Ako prezidenta si Mariana Kotlebu v roku 2019 vedelo predstaviť 13 percent Kysuckonovomešťanov. Vo vlaňajších euroboľbách sa ĽSNS umiestnila na druhom mieste hneď za Smerom a dostala podporu takmer dvadsať percent.

Na Kysuciach nie je ničím zvláštnym, keď celá rodina volí práve Ľudovú stranu Naše Slovensko. Zomknuté viacgeneračné skupiny o to ľahšie podliehajú tak obľúbenému deleniu na „oni-liberálni svetoobčania“ a „my-predurčení na spasenie krajiny“. Stačí už len ten správny prístup, a kampaň dokáže byť naozaj ničivá.

Sľúbili sme si lásku

Lukáš Hrošovský je v regióne známy svojou prácou s mládežou. Jeho organizácia SYTEV posiela mladých Kysučanov na zahraničné projekty Erasmus+. Stojí aj za iniciatívou zrenovovať miestny židovský cintorín. Je aktívnym miništrantom a bol jedným zo spoluorganizátorov piatkového protestu proti nenávisti a extrémizmu v Kysuckom Novom Meste.

„Tento protest bol niečím zvláštny. Hneď, ako sme zverejnili udalosť na Facebooku, začali na moju osobu a naše občianske združenie pribúdať osobné útoky,“ opisuje Hrošovský prípravy akcie. Na sociálnej sieti bolo dokonca zverejnené video, v ktorom ho autori vykresľujú ako „predĺženú ruku Kisko-Trubanovskej úderky platenú zo štátnych peňazí“. Využili pri tom video z akcie dotovanej Iuventou, na ktorú Hrošovský pozval Michala Trubana.

Komentujúci pod videom sa ho väčšinou zastávali a poukazovali na prácu, ktorú odviedol pre mládež na Kysuciach. Hrošovský sa pre MY Kysuce vyjadril: „Vyhraňujem sa proti tomu, Truban bol u nás pred troma rokmi kvôli aktivite, ktorá prebiehala pod ministerstvom školstva, išlo o motiváciu mladých ľudí v oblasti podnikania a Truban bol u nás ako úspešný podnikateľ, bolo to apolitické stretnutie. Toto video je doteraz zneužívané.“

V piatok na námestí stál Lukáš priamo pred dodávkami. „Našu akciu vnímam ako skvelý moment ukázať postoj. Aj keď sme vedeli, že podporovateľov ĽSNS bude väčšina, lebo Kysuce sú ich bašta, stáli sme tam. Niektorí v tichosti s transparentmi, niektorí hlučnejšie, stále to však bolo o snahe ukázať, že nám to nie je jedno,“ opisuje atmosféru protestu. Obklopený preškrtnutými nacistickými symbolmi držal v rukách transparent s nápisom „Sľúbili sme si lásku“.

Čo prináša ticho Kysuciam

Po skončení obidvoch zhromaždení sa na okraji námestia partia mladých ľudí pustila do debaty.

„Ja nestojím ani na jednej strane. Nechápem, prečo toľko ľudí ide za Kotlebom, ale ja nepatrím k tým, ktorí by po nich kričali,“ hovorí mladá vysokoškoláčka. „Aj tak tu však stojím, lebo sa mi nepáči, čo kotlebovci hovoria.“

Pracujúci muž zhruba v rovnakom veku s ňou súhlasí: „Mne je jedno, kto sa po voľbách dostane k moci. Trebárs aj ten Sulík alebo Hlina. Hlavné však je, že tam s nimi budú mladí, čistí ľudia, ktorí majú energiu na riešenie vecí.“

„To sú predsa takí ľudia ako ty!“ posmeľuje ho študentka. On najprv začudovane pokrúti hlavou, no potom sa zdá, že sa zamýšľa. Ich rozhovor sa preruší a nastáva chvíľa ticha

V tichu dokážu ľudia robiť veľa rozmanitých činností. V Kysuckom Novom Meste sa v piatok podvečer dalo natrafiť napríklad na ospalé ticho podporovateľov ĽSNS, ktorí pasívne prijímali každé slovo doliehajúce z pojazdného pódia. Niektorí účastníci protestu proti extrémizmu zas museli v tichu medzi pokrikmi lapať po dychu. A niekde na okraji námestia sa práve rozhostilo ticho, pri ktorom dvaja mladí ľudia premýšľajú nad tým, ako tejto krajine zaistiť dobrú budúcnosť.

Lukáš Hrošovský si myslí, že organizátori protestu urobili správnu vec: „Očakávania, že to nebude ľahké, boli naplnené. Po proteste si hovorím, že som urobil všetko, čo som mohol, a to je hlavné.“

Kysuce sú fenomén. Región bez dostavanej diaľnice, ktorý verí silným lídrom v politike a davy tu stále hľadajú nových mesiášov. Zároveň však región, ktorý sa preslávil výnimočnými individualitami ako Eugene Andrew Cernan, Jozef Kroner či Miroslav Cipár.

Osobnosti, ktoré zmenili Slovensko, aj poslušný dav počúvajúci reči z pojazdného straníckeho pódia. A možno práve v tom to je. Kysuce nám veľa dali, ale zatiaľ od nás málo dostali.

Editor: Tomáš Bella

Ján Barčiak

Ján Barčiak

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa premýšľať o veciach. Niekedy sa mi darí viac, niekedy menej. Vyžívam sa v architektúre, hudbe, umení, histórii, prírode. Hrám na organe a mám rád politiku. A reportáže. Zoznam autorových rubrík:  Domáca politikaReportážeNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu