Nové výstavy v Stredoeurópskom dome fotografie

Dňa 7.3.2006 sa v priestoroch Stredoeurópskeho domu fotografie na Prepoštskej ulici konali hneď dve vernisáže fotografií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)Obrázok blogu

Na druhom poschodí nájdeme pôsobivé fotografie talianskeho autora Marca Ambrosiho v „retroštýle“ portrétov 19. storočia. Kolekcia je výstižne nazvaná Portréty v černi. Jedná sa totiž o portréty prisťahovalcov zo západnej Afriky. Fotografie sa približujú niekdajším portrétom neutrálnym pozadím, barokovým kreslom ako doplnkom a tým, že portrétovaní majú na sebe ich najlepšie oblečenie. Je zaujímavé sledovať mieru ich „zeurópštenia“ podľa odevov- od typických afrických až po na mieru šité saká. Nachádza sa tu široká škála ľudí rôzneho veku, miery spontánnosti, zamestnania.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

V kontraste s týmito pokojne až šťastne pôsobiacimi ľuďmi je v zadnej miestnosti umiestnený projekt minuloročného finalistu Ceny Oskára Čepana- Radoslava Čerevku. Ide o súčasť výstavy súčasného umenia Amnesty International. V miestnosti sa nachádzajú 4 portréty významných političiek: Condolezzy Riceovej, Angely Merkelovej, Moniky Beňovej a Julie Timošenkovej. Inštalácia má názov Čo je doma, to sa počíta- vytvorená na pripomenitie problému násilia páchaného na ženách.

Nejde o klasické fotografie. Podľa uhlu pohľadu je možné vidieť obyčajný portrét alebo portrét týchto žien po fyzickom napadnutí. Názov naznačuje ironický podtón reality- aj významné osobnosti (tie väčšinou) sa môžu stať obeťami domáceho násilia, a taktiež všeobecne uznávané rozdelenie- žena má na starosti domácnosť, muž obživu. Ženy- političky tieto stereotypy narúšajú.Prvé poschodie je venované najlepším prácam zaslaným do národného kola súťaže Fujifilm European Press Professional Awards 2006. Tohtoročné kolo obsahovalo 4 kategórie: Šport, Život vo voľnej prírode, Nočný život a novinkou bola kategória Digitálna kompozícia.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Najviac bola oboslaná Digitálna kompozícia, ale autori nenaplnili očakávania poroty v zložení Fero Tomík, Marián Pauer, Pavol Breier a Peter Mračna. Podľa slov Mariána Pauera autori sa príliš nechali obmedziť prácou vo Photoshope a nerozvíjali dostatočne svoje nápady. Väčšina týchto fotografií sa dá zachyť aj na kinofilmový aparát- a tým pádom ich netreba posielať do tejto kategórie. Originalitu prejavil Peter Steiner, víťaz kategórie, ktorý vo fotografii „Natural Product“ použil Photoshop na dotvorenie výborného nápadu- jablka v tvare kocky s čiarovým kódom a malou stopou po odkusnutí húsenicou, ktorá sa práve poberá preč zo záberu. Druhou najobosielanejšou bola kategória Nočný život. Prvé miesto, a tak ako ostatní aj finančnú odmenu v hodnote 50 000 Sk, v nej získal Jozef Barinka, ktorý sa stal aj celkovým víťazom súťaže za fotografie „Nočný život I.-III.“.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ocenenie za športovú fotografiu „Box- Guantanamo (Cuba)“ si odniesol Braňo Šimončík, niekdajší člen fotoklubu pod vedením pána Biharyho. Fotografia vyniká svojou dynamickosťou- tréneri dávajú pred zápasom rady svojmu zverencovi. Pohľad zo žabej perspektívy stupňuje dramatickosť okamihu tvorenú gestikuláciou a napätým výrazom v trénerovej tvári. V kontraste k nej je sediaci boxer, tváriaci sa pokojne.

Obrázok blogu

V poslednej kategórii si ocenenie prevzal autor web stránky Amazing planet Filip Kulišev za fotografiu koryta rieky Colorado River nazývaného Horseshoe Bend v Arizone.

Ocenené fotografie poputujú do medzinárodného kola, ktoré sa bude tohto roku hodnotiť v Bratislave.


fotografie použité v tomto článku som našla na stránkach:
Amnesty International
Fotopolis.pl
Fujifilm

Daša 'finn' Barteková

Daša 'finn' Barteková

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Nevím co jsem; nevím co znamenám; nevím proč a pro koho dělám; neznám smysl ani důvod původu mých, mnohdy recyklovaných prací. Podezřele méně a méně je pro mne podstatné, kdo a jak porozumí smyslu mých prací, a to včetně mne samého; jsem svým vlastním cizincem." Jiří Davidoficiálna stránkawww.finn.skdeviantartfinnuska.deviantart.comviac-menej fotoblogspomalenabublinka.blogspot.com Zoznam autorových rubrík:  fotoblogPsychedélia bežného dňaMeditácie o ničomfotkovanieHudobný (nielen) BabylonFilmáriumVýstavaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu