Božie odpustenie

Čítal som článok o Kristovom odpustení našich hriechov a v hlave mi začala vŕtať myšlienka: "Pokiaľ nám bolo odpustené, načo je potom svätá spoveď?"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Malý chlapec, čo si zašpinil nové biele tričko, s nemou prosbou prichádza k mame. Tá vidí, že ho to mrzí, odpustí mu a pohladí ho po vlasoch.
Odpustené bolo, oľutované tiež. Špina však zostáva.

Táto metafora nie je dokonalým pripodobením Božieho milosrdenstva. On nám na kríži odpustil všetky hriechy, zomrel za všetky - aj za tie, čo ešte len spáchame. Odpustil, nehľadiac na to, či ich skutočne oľutujeme.
Podstatou príkladu je však fakt, že aj keď nám bolo odpustené, "tričko", čiže naša duša, ostáva špinavá. Cítite sa pohodlne v odeve, ktorý sa mesiac vyhýbal vode?

Povedzme, že sa niekde koná veľká slávnosť, napríklad svadba. Všetci prišli v najlepších oblekoch a šatách, iba vzadu pri stole sedí človek v otrhaných, špinavých handrách, hoci spolu s pozvánkou dostal do daru aj čistý šat? Čo by ste si o takom človeku pomysleli?

Povedal mu: "Priateľu, ako si sem mohol vojsť bez svadobného odevu?" On onemel. (Mt 22, 13)

Na svadbu prišiel, zaodetý do svojich hriechov. Do hriechov, ktoré mu boli odpustené, no on sa ich aj naďalej pridŕža. Bol mu ponúknutý nový, čistý odev, no on odmietol. Čo si pomyslieť o človeku, ktorý má svoje hriechy radšej než Boha? O človeku, ktorý odmietol Božie milosrdenstvo - svadobné šaty, no napriek tomu prišiel na hostinu?

"Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané." (Jn 20, 23)

Nemusíme robiť nič, aby nám bolo odpustené. Koniec koncov, máme slobodnú vôľu. Odpustené nám už bolo, cez nekonečné Božie milosrdenstvo. No Kristus ustanovil sviatosť zmierenia, aby sme si aj my sami uvedomili svoje previnenie, vyznali a oľutovali hriechy, ktoré tým pádom nebudú "dusené" vo vnútri. Spoveď je teda v určitom zmysle slova psychohygienou, keď máme človeka, ktorý načúva našim problémom. Pokuta za hriechy je potom len symbolická - netreba prejsť nijakú púť do Jeruzalema - no jej význam je rovnaký: očistiť si svoj vnútorný odev, ten najkrajší, aký sme mohli dostať. Akiste si každý spomenie na košieľky, ktoré sa dávajú dieťatkám pri krste - žiaria bielobou. Také sme dostali duše a vo sviatosti zmierenia sa im prinavracia pôvodná farba.
Vyznajme svoje hriechy pred Bohom. Prejavme mu dôveru a dovoľme mu vstúpiť do nášho srdca. A vlastná viera nás očistí, skrze Kristovu lásku a odpustenie.

Jozef Bátrna

Jozef Bátrna

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent gymnázia so slabosťou pre teatrálno, ktorý sa vo voľných chvíľkach zamýšľa nad nesmrteľnosťou chrústa. Zoznam autorových rubrík:  BásneNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu