reklama

Ako začať s dobrovoľníctvom vo firme. Týždeň dobrovoľníctva 2023

Firemné dobrovoľníctvo naberá po pandémii na sile, ako ho správne nastaviť radí Mária Eglová z IT spoločnosti.

Ako začať s dobrovoľníctvom vo firme. Týždeň dobrovoľníctva 2023
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Majka, ako vnímaš ty osobne dobrovoľníctvo?
Dobrovoľníctvo vnímam ako neoddeliteľnú súčasť môjho života, či sa jedná o môj súkromný, alebo pracovný život. Myslím si, že keby každý človek strávil aspoň chvíľku svojho času pomocou iným, tak by tento svet vyzeral lepšie, lebo každý čaká, že svet bude lepší, ale na to aby bol lepší, musíme byť lepší my.

Aké dobrovoľnícke skúsenosti máš za sebou a ktorá ti najviac utkvela v pamäti?
Už 10 rokov vediem dobrovoľnícke aktivity v spoločnosti kde pracujem. Ľudia sa radi zapájajú, sú nadšení a pomáhajú spolu, čo im pomáha vytvárať si vzťahy aj medzi sebou oveľa pevnejšie, pretože nepracujú iba na spoločných projektoch ale aj na pomoci. Ja som sa dobrovoľne prihlásila, že by som chcela pridať ruku k dielu a začala som postupne spoluorganizovať rôzne aktivity. Vymýšľam naše vlastné podujatia ale pripájame sa k existujúcim dobrovoľníckym podujatiam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo si myslíš, že je u vás dôležité prepájať ľudí cez dobrovoľníctvo?
Keď sa zapájate do dobrovoľníctva, dostanete sa do situácií a k ľuďom, ktorí v nejakom momentne v živote stratili šťastie, strechu nad hlavou, hmotné prostriedky alebo zdravie ktoré potrebujeme k životu. Ak takémuto človeku venujete svoj čas, ktorý by ste bežne strávili možno rutinnými záležitosťami, získate neopísateľný pocit, že ste niekoho urobili šťastným a darovali ste mu krajší život alebo krajší priestor v ktorom žije.

Ako máte nastavené dobrovoľníctvo? Ako motivujete zamestnancov k pomáhaniu?
Od najvyššieho vedenia až po posledného človeka máme dobrovoľníctvo v krvi. Dobrovoľníctvo sme dlhodobo nastavovali, ľudí motivujeme a vytvorili sme im dostatočne priaznivé prostredie na to, aby sa mohli venovať pomáhaniu iným. U nás si ľudia nemusia brať dovolenku, keď chcú ísť dobrovoľníčiť, tento čas majú plne hradený, t. z., že pokiaľ sa dohodnú so svojim nadriadeným a pôjdú pomáhať do škôlky alebo domova seniorov, beží im plat, firma im dokonca zabezpečí aj pracovné a ochranné pomôcky. Ľudia si teda nemusia brať svoj súkromný čas na dobrovoľníctvo, my im s láskou dáme pracovný. Ľudí robí dobrovoľníctvo šťastných a kto vám urobí lepšiu prácu ako šťastný zamestnanec?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Týždeň dobrovoľníctva 2023
Týždeň dobrovoľníctva 2023 

Čo si myslíš že na zamestnancov najlepšie funguje z hľadiska motivácie?
Najlepší je určite pocit zadosťučinenia, ktorí zamestnanci majú, ale tiež sloboda vo výbere dobrovoľníckych príležitostí. My ich nechávame pomáhať na miestach, ku ktorým majú blízko – nielen fyzicky, ale aj hodnotovo. Zamestnanci teda aj sami, proaktívne vyhľadávajú príležitosti do ktorých by sa ako dobrovoľníci mohli zapojiť. Ľudí motivujeme aj tým, že počas jedného kvartálu, ak dobrovoľnícky strávia 10 hodín v niektorej z neziskových organizácií, firma im následnej poskytne 150 dolárov, ktoré môžu darovať neziskovej alebo charitatívnej organizácii, ktorú máme v databáze.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to vyzerá v praxi? Nadviažete spoluprácu s neziskovými organizáciami a v spolupráci s nimi pripravíte pre vašich zamestnancov dobrovoľnícke ponuky, teda máte akoby vlastné dobrovoľnícke aktivity – alebo ste aj súčasťou veľkých dobrovoľníckych kampaní, ako je napríklad Týždeň dobrovoľníctva?
Aj – Aj. Nie je asi prekvapením, že našou najobľúbenejšou aktivitou je Týždeň dobrovoľníctva, my to milujeme! Radi sa zapájame do toho, čo už beží, pretože je dôležité robiť veci rozumne a efektívne. Pokiaľ je nejaká zabehnutá aktivita ktorá funguje a ľudia ju majú radi my im ponúkneme možnosť byť jej súčasťou. Máme však aj vlastné neziskové organizácie s ktorými spolupracujeme a sú nám blízke. Strašne radi navštevujeme miesta ako Horský park, Cvernovka alebo Partizánska lúka. Pomáhame aj v škôlkach a domovoch senioroch. Zamestnanci nám často dávajú podnety kde by chceli pomáhať a pokiaľ nám spolupráca vychádza, zapájame do nej stále viac ľudí.  Nie každý chce ísť k chorým deťom alebo zbierať odpad do prírody, dobrovoľníci môžu darovať aj svoje odborné vedomosti. U nás nemôže nikto povedať, že si nemá z čoho vybrať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

🔊 Celý rozhovor si môžete vypočuť aj v našom krátkom podcaste Dobrovoľnícka 12-minútovka.

Aké sú doterajšie výsledky zo zapájania zamestnancov do dobrovoľníckych aktivít?  Koľko ľudí sa zapája, ako často?Vo firme sme začali s dobrovoľníctvom hneď ako sme na Slovensku vznikli, čo je už 20 rokov. Rástli sme krásne, do obdobia pred pandémiou sme mali 70 percent všetkých zamestnancov zapojených do dobrovoľníctva a desaťtisíce hodín ročne, ktoré sme darovali neziskovým organizáciám. Korona nám dobrovoľnícke aktivity veľmi obmedzila ale v súčasnosti sa opäť vraciame k číslam z roku 2019

Čo by mala firma urobiť na začiatok, ak chce začať s dobrovoľníctvom?
Na začiatok je dôležité či je to malá alebo veľká firma. Väčšie firmy už majú vybudované svoje charitatívne projekty. Menším, ktoré ešte nemajú skúsenosť s dobrovoľníctvom odporúčam zapojiť sa do externe organizovaných aktivít ako je Týždňa dobrovoľníctva, aby nechali ľudí skúsiť aké to je. Zistia, aké je to spolupracovať na niečom inom, scelí sa im tím a pomôže im to. Nech to vyskúšajú na jeden deň, za jeden deň žiaden biznis nepadne a nech im nedávajú žiadne podmienky, lebo keď ľuďom dáte slobodu, oni vám dajú vernosť.

Aké najväčšie výzvy máte ako firma za sebou a čo vás ešte čaká tento rok?
Tento rok už máme za sebou oslavu dobrovoľníctva spolu s Bratislavským dobrovoľníckym centrom pri príležitostí našich okrúhlych jubileí BDC 10 rokov a my 20 rokov. Chceme sa ešte zapojiť do Týždňa dobrovoľníctva v júni a tiež obnovujeme spoluprácu s neziskovými organizáciami s ktorými sme spolupracovali pred pandémiou.

Ďakujem za rozhovor a inšpiratívne nápady a tipy pre ďalšie firmy ako nastaviť dobrovoľníctvo vo firme. Ak ešte stále nie ste úplne presvedčení, či je dobrovoľníctvo to pravé orechové aj pre vás a vašich zamestnancov, príďte skúsiť, aké to byť dobrovoľníkom, posledný júnový týždeň bude na celom Slovensku patriť Týždňu dobrovoľníctva, celý program nájdete rozdelený podľa krajov na www.tyzdendobrovolnictva.sk
Tešíme sa na Vás!

 Ak sa Vám páči čo robíme, môžete nás finančne podporiť. ĎAKUJEME ❤️

Michaela Bagalová, BDC

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  9x

👋 Motivujeme ľudí k dobrovoľníctvu a učíme organizácie ako s dobrovoľníkmi pracovať 💻 Máme dobrovoľnícky portál, na ktorom nájdete aktuálne dobrovoľnícke ponuky v BA ❤️ Stačí sa zaregistrovať a pomáhať 🙌🏼 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéDobrovoľníctvo

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu