SR je 16. ekonomicky najslobodnejšou krajinou

Ekonomicky najslobodnejšou krajinou sveta je Hongkong, ktorý v rámci 10-bodovej stupnice získal 9,05 bodu, uviedol vo svojej tohtoročnej správe o ekonomickej slobode kanadský Fraser Institute. Do desiatky najslobodnejších krajín ďalej patria Singapur, Nový Zéland, Švajčiarsko, Čile, USA, Kanada, Austrália, Maurícius a Veľká Británia. Slovensko sa spolu s Luxemburskom umiestnilo na 16. mieste so ziskom 7,60 bodu výrazne pred susednými postkomunistickými krajinami. Maďarsko je na 28. mieste (7,44 bodu), Česká republika na 46. mieste (7,19 bodu) a Poľsko na 69. mieste (6,60 bodu).

Písmo: A- | A+

Tohtoročná správa Fraser Institute o ekonomickej slobode vychádza z údajov za rok 2008, v ktorom vypukla globálna recesia, pričom inštitút uviedol, že ekonomická sloboda vo svete prvýkrát za vyše štvrť storočia oslabila. "Od roku 1980 do roku 2008 sa ekonomická sloboda vo svete postupne ale sústavne zväčšovala. Ale v reakcii na recesiu v roku 2008 mnohé krajiny začali podporovať poskytovanie úverov a uplatňovať regulačnú politiku, čím ekonomickú slobodu poškodili a vytvorili prekážky pre budúci rast," povedal McMahon, viceprezident inštitútu.

V rámci veľkých ekonomík patrí k najslobodnejším Nemecko, ktoré sa v rebríčku Fraser Institute umiestnilo na 24. mieste spolu s Japonskom. Francúzsku patrí 35. priečka a Taliansku 66. miesto. Čína je na 82. mieste, Rusko na 84. a India na 87. mieste. Ekonomicky najmenej slobodnou krajinou sveta je Zimbabwe. Do štvorice najmenej slobodných patria aj Mjanmarsko, Angola a Venezuela.

Tohtoročná správa Fraser Institute obsahuje aj štúdiu o vplyve ekonomickej slobody na mieru nezamestnanosti. Výsledky naznačujú, že vysoká úroveň ekonomickej slobody vedie k zníženiu nezamestnanosti. Napríklad v Dánsku od roku 1980 do roku 2007 ekonomická sloboda vzrástla z úrovne 6,5 bodu na úroveň 7,8 bodu, čo viedlo k tomu, že miera nezamestnanosti v krajine klesla o 1 až 1,3 percentuálneho bodu. Správa okrem toho skúma súvislosť medzi ekonomickou slobodou a počtom vrážd vo Venezuele, Kolumbii, Južnej Afrike, Lotyšsku a Litve. Zistenia inštitútu naznačujú, že zvýšenie ekonomickej slobody viedlo k poklesu vrážd. Zdroj SITA.

Marek Beblár

Marek Beblár

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý sa pozerá triezvym pohľadom na tento svet. Zoznam autorových rubrík:  EkonomickéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu