Dá sa na Slovensku uživiť nechtárskym remeslom?

Áno, áno. Pre niekoho možno hlúposť, zbytočnosť a vyhodené peniaze, pre niekoho malé potešenie raz za mesiac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Žijeme na malom Slovensku, kde za služby nie je platené tak ako inde vo svete. Ale povedzme si pravdu, za čo je tu poriadne platené, pokiaľ je to legálne, správne a životu prospešné. 

Ja som sa vybrala cestou nechtovej dizajnérky. Všetko to začalo asi v 16 rokoch môjho života a ani vo sne by ma nenapadlo, kde a ako skončím o šesť rokov neskôr. Ako (skoro) každú ženu aj mňa baví móda, staranie sa o seba a v neposlednej rade upravené ruky. Najskôr to bolo len niečo ako wau to je krásne, aj ja to chcem, neskôr sa to zmenilo na remeslo, ktoré ma napĺňa a v ktorom som sa našla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatku nikto nevie, kam to naozaj dotiahne a či sa nám podarí zotrvať v tom, čo sme začali. Keď som sa ja začala venovať tejto krásnej, precíznej práci, samozrejme, že som mala sen sa tým živiť.

Zoberte si 15 ročného človeka, ktorý sa v taktomto veku musí rozhodnúť na akú strednú školu pôjde a čím chce byť. Je to ťažké rozhodnutie a veľa krát je to krok vedľa. Ale to nevadí, niečo vyštudované máme a to je hlavné. Ja som s tiež minula svojej škole. Ale nikdy nevieš, kedy sa ti to zíde. Už počas strednej ma nechtový dizajn nadchol tak veľmi, že som si už vtedy predstavovala aké úžasné by bolo venovať sa tomu stále a poriadne. Ako hlavnú prácu.

SkryťVypnúť reklamu

No už vtedy som sa zamýšľala nad tým, či sa touto cestou dá zarobiť natoľko, aby som z toho dokázala vyžiť. Aby som nemusela mať okrem tohto inú prácu. Aby som mohla robiť len to, čo ma najviac napĺňa a baví a nemusela chodiť na dvanástky do obchodného centra alebo niekam za pás a mať nechty len ako bokovku vo voľnom čase.

Poviem to jednoducho. Zarobiť sa nechtovým dizajnom určite dá. Ak si šikovná, baví ťa to a sú s tebou zákazníčky spokojné, tak sa to dá. Sama som si nebola istá či je to možné, keď si zrátate, že treba platiť nájom, energie, kupovať materiál, platiť si odvody a iné...je toho dosť. Ale všetko sa dá, pokiaľ je človek šikovný a naozaj chce. Najviac aj tak robia spokojné zákazníčky, ktorých ruky sú reklamou samou o sebe. Viete ako to chodí, príde jedna kamarátka, tá pošle svoju kamarátku, jej kamarátka zoberie mamu, babku, prababku aj s pravnučkou a kšeft je na svete. 

SkryťVypnúť reklamu

A dnes sa každým ďalším dňom pomaly približujem k svojmu snu. Aby sa z voľno časovej aktivity popri škole mohla stať práca na plný úväzok. Pretože už viem, že sa užviť budem vedieť. Ženy sa o seba vždy budú starať, a preto viem, že som sa rozhodla správne. Aj keď možno nie ja som si vybrala túto prácu, ale to ona si vybrala mňa. 

Nie je nič lepšie ako to, keď môže človek robiť to, čo ho baví. Vtedy je práca šťastím a radosťou. Priala by som každému, aby mohol mať prácu svojich snov, pretože pracovať musíme. A pracovať s hnusom, otrávenosťou a nechuťou do práce, ktorú neznášame je naozaj za trest. Preto ak vás niečo baví a je aspoň malá šanca, že sa tým uživíte, nečakajte a choďte do toho! A život bude hneď krajší ;).

Andrea Beďačová

Andrea Beďačová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

šudentka VŠ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu