Nechcem byť súčasťou zániku demokracie

Post Bellum spúšťa kampaň na záchranu príbehov pamätníkov 20. storočia

Nechcem byť súčasťou zániku demokracie
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Neexistuje takmer žiadna rodina na Slovensku, ktorej život by nepoznačili tragické osudy 20. storočia. Prostredníctvom príbehov pamätníkov v online archíve www.memoryofnations.eu sa môžeme učiť vyrovnať sa s našou minulosťou a predísť tomu, aby sa jej chyby znovu opakovali. 

Ľudia, ktorých dokumentuje Post Bellum však starnú, prirodzene strácajú pamäť a čoraz viac ich trápi zdravie. Preto je dôležité, aby sa stihli zaznamenať ich spomienky v čo najväčšom počte. Aj preto sa spojili známe osobnosti - Michael Szatmary, Zuzana Kovačič Hanzelová, Sandra Sviteková (z Dejepis inak) a Ján Strapec Strapo v novej kampani organizácie Post Bellum, ktorá dokumentuje a chce aj naďalej dokumentovať svedectvá ľudí, ktorí prežili dôležité udalosti 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechceme zánik demokracie. Pridajte sa k obrane slobody, demokracie a ľudských práv cez poznanie našej histórie.

Chráňme demokraciu, aby sme neboli poslednou generáciou, ktorá ju zažije

Žijeme v krajine, ktorá sa nevie vyrovnať so svojou minulosťou - fašistickým a komunistickým režimom. Tento stav otvára priestor rôznym pochybným politikom, ktorí túžia po moci, bez akýchkoľvek kritikov ich konania. Žijeme v krajine, v ktorej sa o momentoch nedávnej minulosti primárne mlčí, a takmer vôbec neučí.

Chcem podporiť projekt

Obrázok blogu

Post Bellum DOKUMENTUJE, ROZPRÁVA príbehy 20. storočia a VZDELÁVA o modernej histórii

Zaznamenáva aj posledné príbehy preživších holokaust, ale aj príbehy ich detí, 2. generácie preživších, ktorí už majú väčšinou viac ako 70 rokov. O svojej identite a príbehu rodiny sa až na malé výnimky dozvedeli prostredníctvom antisemitských útokov od spolužiakov alebo až v dospelosti.

SkryťVypnúť reklamu

Post Bellum natáča posledných priamych svedkov perzekúcií komunistického režimu, vykonštruovaných procesov a väznenia počas 50. rokov.

Ešte stále je dosť práce v prípade autentických spomienok tých, ktorí prežili napríklad vpád vojsk Varšavskej zmluvy, normalizáciu, prenasledovanie kvôli svojej viere, či pád režimu a začiatok krehkej demokracie. Títo ľudia však rýchlo odchádzajú, preto je dôležité, aby sa stihli zaznamenať ich spomienky v čo najväčšom počte.

Covid a s ním spojené opatrenia nás pripravil o množstvo príbehov 20. storočia, ktoré už nebude možné nikdy zaznamenať. Pre pamäť národa je to obrovská strata.

Post Bellum sa na vás obracia s prosbou o pomoc.

Obrázok blogu

Ako použije Post Bellum vašu podporu?

Natočenie, spracovanie a publikovanie 1 príbehu na memoryofnations.eu stojí organizáciu 650 €.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka vašej pomoci bude môcť zdokumentovať a publikovať až 15 príbehov 20. storočia do online archívu www.memoryofnations.eu.

Za 3 250 € môžu spracovať 5 príbehov

Za 5 200 € môžu spracovať 8 príbehov

Za 6 500 € môžu spracovať 10 príbehov

Za 9 750 € môžu spracovať 15 príbehov

Obrázok blogu

www.startlab.sk/nechcemzanikdemokracie

www.memoryofnations.eu

www.postbellum.sk

Post Bellum SK

Post Bellum SK

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  556x

Post Bellum sa od roku 2011 venuje zaznamenávaniu príbehov z kľúčových momentov 20. storočia. Zachraňuje spomienky predtým, ako navždy odídu spolu s pamätníkmi. Osobné svedectvá zverejňuje v databáze Memory of Nations, najväčšej zbierke orálnej histórie v Európe, ktorá je verejnosti prístupná v online podobe. Organizácia tieto príbehy ďalej rozpráva verejnosti. Pracuje s mladými ľuďmi na školách, organizuje výstavy, spolupracuje s médiami, komunikuje na sociálnych sieťach, vydáva knihy, časopis Príbehy 20. storočia a každoročne odovzdáva Ceny Pamäti národa. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu