Cudzie jazyky alebo chyba v dnešnom školstve.

Ako začať? Pravdupovediac, sám netuším. Každý deň, čoraz viac, ako sa zahlbujem do témy ''jazyky'', si všímam ľudí, študentov, ako pristupujú k danej téme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Neviem koho viniť - či práve ich alebo učiteľov? Myslím, že problém je niekde inde. Je v školskom systéme. Neviem kto, prečo, kedy spravil z jazyka predmet. Povinný predmet, ktorý vlastne vyučuje popravde veľmi tvrdým štýlom gramatiku. Viem, väčšina z vás si povie, že gramatika proste patrí ku škole.

Ale je to iné, ako keď študujete materinský jazyk a ''cudzí''.

Samozrejme, treba aj rozdeliť študentov na tých, ktorí majú perspektívu v učení jazyka a tých, ktorí to proste berú tak ako to berú a to nemusím rozoberať.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už to, že je jazyk povinný, je podľa mňa chyba. Človek si musí nájsť k tomu cestu sám a keď niekto nemá záujem, nieje čo riešiť. V prvom rade treba pochopiť, že každý cudzí jazyk navyše je plus avšak angličtina je dnes najfrekventovanejší jazyk a dorozumiete sa ňou všade.

Chyba v školskom systéme spočíva hlavne v tom, že žiaci často využívajú metódu ''bifľovanie'', drilovanie slovíčok naspamäť, .. ale kde je konverzácia? Mladý človek, začínajúci s angličtinou, by nemal dve minúty rozmýšľať, ako povie 4-člennú vetu.. to je podľa mňa smiešne.

Väčšina študentov nedokáže ovládať angličtinu tak dobre, že sa s ňou bezproblémovo dorozumie v zahraničí.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to celé opačne. Aj malé dieťa najskôr počúva, ako rozprávajú jeho rodičia, potom po nich opakuje slovíčka.. a kým príde do školy a začína sa učiť gramatiku, daný jazyk už ovláda. Všetci sme schopní sa jazyk naučiť no nie takýmto spôsobom, aký je u nás zavedený.

Jazyk sa nedá naučiť nad knihou. Budete ma možno kritizovať ale naozaj to riešim, pretože nechápem, prečo to nikto nerieši? Je len malé percento anglicky hovoriacej populácie, ktoré ovláda gramatiku naozaj 100% správne. Niektorí, ktorí si zvolia cudzí jazyk aj na vysokej škole, ako hlavné zameranie, sú vydesení, keď aj po diplome z angličtiny idú do cudzej krajiny ''skúsiť šťastie'' a zistia, že nerozumejú ani slovo. Alebo ten horší prípad - nedokážu ho ani zrozumiteľne povedať.
Neukazujem na zlý postoj žiakov, učiteľov, ale na zlý postoj systému. Keď to bude takto ďalej pokračovať, budeme úplne negramotní v oblasti komunikácie - jazykov.
Preto, keď máš možnosť a čas, študuj jazyk aj vo voľnom čase, pretože to čo ťa naučia za 10 rokov od základnej školy, po maturitu, sa nevyrovná ani polroku strávenému za hranicami alebo kvalitnému štúdiu doma.
Skúste sa teraz opýtať, prečo to tak je? :)


Članok je môj postoj k danej téme. Nepísal som ho za cieľom niekoho uraziť ale možno otvoriť prižmúrené oči.

Beňadik Vicén

Beňadik Vicén

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študujúci snílek Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu